Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Tunelář pláče, vrah jásá

  1:00aktualizováno  1:00
Nový trestní zákoník tedy neplatí. Má občan jásat, protože několik odsouzených podvodníků nebude propuštěno, neboť nebude zrušen paragraf přezdívaný tunelářský?

Ministru Němcovi se zákoník podařit nepodařilo. | foto: Dan MaternaMF DNES

Nebo má lomit rukama nad tím, že tresty za vraždy zůstanou, jaké jsou, že přísněji nebudou trestáni násilníci, že devianti nebudou v přísně střežených ústavech a čtrnáctiletí zločinci ujdou spravedlnosti?

Minusy převažují. Jásat nebo lomit rukama by však bylo hysterické. Není důvod. Je to trochu jako s registrovaným partnerstvím.

Jak souvisí takzvané tunelování a registrované partnerství? Kvůli obojímu bylo v poslední době víc povyku, než být mělo. Podobně jako v případě homosexuálních svazků není schválení či neschválení formule o "zneužití informací v obchodním styku" tragédií.

Strany, které o paragraf bojovaly jako o hradby, nebojují o věc samu, nýbrž o svou prestiž. Těsně před volbami nechce nikdo dostat psí hlavu ochránce zlodějů.

Historie začala nevinně a potichu. Marek Benda z ODS navrhl, aby byl paragraf vyškrtnut z návrhu trestního zákoníku. Ano, toho zákoníku, o který se poslanci už léta přou. Zavádí převratné novinky jako tresty (a legální sex) pro čtrnáctileté. Zvyšuje sazby pro vrahy a hrubé násilníky, je o něco shovívavější k těm, kdo se provinili pouze nedovolenou touhou po mamonu.

Poslanec Benda v rámci této logiky tvrdil (ne bez opodstatnění), že několik inkriminovaných slov je zbytečných. Finanční podvody lze podle něj snadno postihnout jinak. A právě výrazy o informacích v obchodním styku jsou podle něj gumové. Policie a soudy je mohou použít k tomu, aby šikanovaly nevinné podnikatele.

Bendovi kolegové z příslušného parlamentního výboru vážně pokývali hlavami a zvedli ruce. Zvedli je nakonec i poslanci. Nikdo se nad ničím nepozastavil. Až bývalá poslankyně Hana Marvanová a současný europoslanec a bývalý ministr Josef Zieleniec rozpoutali virvál. Vypuštění sporné formulace podle nich znamená beztrestnost pro velkopodvodníky.

Nepochybně to je jejich právní názor, podobný, byť opačný tomu, který má pan Benda. Nepochybně je v tom však kus politického kalkulu. Malé strany nemají jinou možnost než využívat všechny skuliny k tomu, aby před volbami protekly do veřejného povědomí. A Zieleniecova strana zatím rozhodně velká není.

Ryk dolehl až k uším senátorů a ti zákoník vrátili do Sněmovny. Jemný čich pro propagandu má i premiér Jiří Paroubek. Jeho nos mu ihned poradil, jak se zachovat. Spustil takový řev, že Zieleniece dočista přehlušil, a pokusil se přivlastnit si boj proti tunelářům, zlodějům a podvodníkům jako druhdy jeho učitel Zeman. Jako vedlejší, ale milý produkt mu aféra posloužila coby bič na neoblíbeného ministra Němce.

Paroubek si nasadil masku zásadového muže: Než aby bylo uleveno tunelářům, nechť spadne pod stůl desetiletá práce na moderním trestním zákoníku. Paroubkovi odpůrci v čele s Němcem hned kontrovali: Je přece krajně neodpovědné zničit takové dílo kvůli jedinému paragrafu! To chcete mírnější tresty pro vrahy? Řešení se přece musí najít.

Ve skutečnosti jsou obavy obou stran přehnané a já obě strany podezřívám, že to vědí. Právníci se na tom sice neshodnou, ale rozum napovídá, že paragraf o "zneužití informací v obchodním styku" není jedinou obranou proti takzvaným tunelářům. Jak policie, tak soudy je mohou stíhat za podvody či za poškození firmy, kterou vedou.

A naopak: nebyl-li zákoník schválen nyní, může projít - s mírnými změnami - za několik měsíců hned po volbách. Koneckonců, když se na něčem pracuje deset let, pár týdnů prodlení nikoho nezabije.

Bude trvat dlouhé měsíce, ba roky, než se justice naučí hrát podle nových pravidel. Nejsme bez zákona, nemáme jen lepší zákon. Bylo by dobré, kdybychom ho měli. Před volbami však politiky daleko víc zajímají výhody pro ně samé než tresty pro vrahy.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Zeman jmenoval Babišovu vládu. Přeje si, aby získala důvěru do února

Prezident Miloš Zeman na Hradě jmenuje vládu Andreje Babiše. (13. prosince 2017)

Vláda Andreje Babiše poprvé zasedla. Vicepremiéry byli zvoleni ministr zahraničních věcí Martin Stropnický a ministr...

Starosta Nymburku uzavřel lávku stejné konstrukce, jako spadla v Troji

Lávka pro pěší přes řeku v Nymburku

Ve středočeském Nymburku odpoledne uzavřeli lávku přes Labe, která je totožné konstrukce a od stejného projektanta jako...

ČEŠTÍ ŘIDIČI: Když v autě poučujeme ostatní, jsme nebezpeční, říká expert

Nedodržování bezpečného odstupu je velkým nešvarem na českých silnicích

Mnohem lépe než v porevolučních letech se podle zkušeného dopravního psychologa Aloise Hudečka dnes chovají řidiči na...Najdete na iDNES.cz