Policejní prezident Tomáš Tuhý

Policejní prezident Tomáš Tuhý | foto: Yan Renelt, MAFRA

Tuhý překročil rychlost v obci o více než padesát kilometrů v hodině

  • 510
Policejní prezident Tomáš Tuhý, který ve čtvrtek přiznal rychlou jízdu na Ostravsku, překročil podle České televize maximální povolenou rychlost v obci o více než 50 kilometrů v hodině. Jel tedy pravděpodobně zhruba stovkou. Podobně rychle projížděl ve čtvrtek Břeclaví i ústavní soudce Radovan Suchánek.

Tuhý ve čtvrtek v tiskovém prohlášení uvedl, že nedávno byl při jízdě služebním vozidlem kontrolován policejní hlídkou. Přesné datum neuvedl.

Šéf policie předpokládá, že celá událost bude řešena ve správním řízení. „Jsem připraven plně spolupracovat a nést důsledky tak jako každý jiný občan,“ uvedl Tuhý.

Správní řízení bude řešit ministerstvo vnitra, má na to rok. „Můžeme uvést, že ministerstvo vnitra v této věci zahajuje správní řízení. Průběh správního řízení je až do jeho ukončení ze zákona neveřejný,“ uvedla pro iDNES.cz Lucie Nováková z tiskového odboru ministerstva.

Pokud by policejní prezident přišel o řidičský průkaz, musel by jezdit pouze s řidičem. Mluvčí policejního prezidia Jana Macalíková řekla iDNES.cz, že Tuhý má osobního řidiče k dispozici z titulu své funkce a už nyní využívá jeho služby kvůli vysokému pracovnímu vytížení poměrně často.

Za překročení rychlosti v obci o více než 40 kilometrů v hodině lze v běžném správním řízení uložit pokutu 5 až 10 tisíc korun a zákaz řízení na šest až 12 měsíců.

Soudce jel v obci rychlostí 96 kilometrů v hodině

Suchánek výrazně překročil povolenou rychlost ve čtvrtek odpoledne v Břeclavi. Zástupce velitele tamní městské policie Zdeněk Novák řekl, že strážníci po 14:00 zastavili v Lednické ulici 43letého řidiče osobního auta. V obci jel rychlostí 96 kilometrů v hodině. „Byl to dnešní rekordman,“ konstatoval Novák. K profesi ani jménu řidiče se nevyjádřil, věk ale odpovídá Suchánkovi.

Od strážníků případ převzala státní policie, nyní jej zpracovává. Policie věc zdokumentuje, a protože sama nemá kompetence ji řešit, předá ji předsedovi Ústavního soudu (ÚS), řekla krajská policejní mluvčí Štěpánka Komárová. Kdy se tak stane, nedokázala odhadnout. Vyjádření předsedy soudu Pavla Rychetského redakce iDNES.cz zjišťuje.

Suchánka jako ústavního soudce nelze ze zákona stíhat pro přestupek. V úvahu ale teoreticky připadá kárné řízení. Ústavní soud dosud informaci o překročení rychlosti oficiálně nedostal, nemůže ji tedy komentovat, řekla iDNES.cz mluvčí ÚS Miroslava Sedláčková.

„Není pak ovšem ani důvodu, aby ÚS na případný dopravní přestupek kteréhokoli ze soudců reagoval, dokud se soudce neodkáže na svou procesní imunitu a dokud orgán, zabývající se přestupkem, toto jednání oficiálně nepředá k dalšímu postupu předsedovi ÚS v rámci jeho takzvané kárné kompetence,“ řekl ČTK prostřednictvím Sedláčkové generální sekretář soudu Ivo Pospíšil.

Podle zákona o ÚS je kárným proviněním také jednání, které má znaky přestupku, což překročení povolené rychlosti splňuje. O zahájení kárného řízení rozhoduje předseda ÚS. Plénum soudu pak zvolí speciální pětičlenný kárný senát. Rychetský dosud tuto svou pravomoc nikdy nevyužil.

Suchánek je nejmladším ze současné sestavy ústavních soudců. Dříve působil v akademické sféře, také jako asistent politiků a odborný spolupracovník poslaneckého klubu ČSSD.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video