Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zákroky proti odpůrcům Číny nikdo z Hradu neřídil, odmítá kritiku Tuhý

  13:09aktualizováno  13:09
Bezpečnostní akci při nedávné návštěvě čínského prezidenta měla v rukou výhradně policie, nikdo zvnějšku ji neúkoloval. Uvedl to policejní prezident Tomáš Tuhý v nedělním pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Odmítl spekulace, že akci řídila ochranná služba prezidenta.

Policejní prezident Tomáš Tuhý | foto: Vít Šimánek, ČTK

„Policie akci zvládla, jednoznačně,“ zhodnotil Tuhý bezpečnostní opatření při příjezdu čínského prezidenta.

Policisté sklízí kritiku za příliš velký počet osob nasazených do bezpečnostní akce i za to, že například zabraňovali vyvěšování tibetských vlajek. Podle Tuhého policie pouze bránila možnému střetu názorově protichůdných skupinek. Připomněl, že šest dnů před čínskou návštěvou se staly teroristické útoky v Bruselu, a bezpečnost proto byla na prvním místě.

Fotogalerie

Objevily se spekulace, že policejní opatření v hlavním městě řídila ochranná služba prezidenta republiky či přímo kancléř Mynář. Na něj totiž odkazovali policisté hlídající vstup na Hradčanské náměstí. „Jestli policii úkoluje někdo, kdo ji nemá úkolovat, tak je to špatně,“ vyjádřil se pro ČT ve čtvrtek ministr kultury Daniel Herman. Tuhý řízení zvnějšku odmítl. „Ochranná služba akci nevelela. Štáb byl nezávislý, fungoval na policejním prezidiu. Vylučuji vliv kohokoli,“ řekl v Otázkách policejní prezident.

Odmítl také slova bývalého policejního prezidenta Martina Červíčka, který vyjádřil pochybnosti, zda policii do její práce někdo nemluvil více, než měl. „Zda nad bezpečnostní zájem nezvítězilo hledisko, aby ta návštěva vypadala co nejlépe. A to je špatně, protože do budoucna to může policii rozkolísat,“ uvedl doslova.

Vedení policie už dříve kritiku odmítlo:

Tuhý to označil za politické vyjádření. „Nemám informace o tom, že by konkrétně on kontaktoval někoho z policie a měl k dispozici materiál, ze kterého by mohl vycházet,“ řekl Tuhý. Červíček nedávno svlékl uniformu, protože hodlá kandidovat za ODS na hejtmana v Královéhradeckém kraji.

Policisté prý byli příliš horliví

Při bezpečnostní akci policisté omezili na svobodě 23 lidí, u kterých měli podezření, že se dopouštějí protiprávního jednání. Patří mezi ně i cizinec, proti kterému je nyní vedeno trestní řízení. „Je to osoba, která se pokusila odcizit tibetskou vlajku,“ zmínil policejní prezident (více zde). Mezi zadrženými byli ještě tři další cizinci.

Po akci policisté dostali tři stížnosti na postup policie od lidí, kteří se demonstrací účastnili, a jeden podnět od redaktora časopisu k protiprávnímu jednání policistů. Dva policisté údajně den po bezpečnostních opatřeních zadrželi a fyzicky napadli studenta, který opatření kritizoval. Případem se zabývá Generální inspekce bezpečnostních sborů. „Samotného mě to zajímá. Pokud policisté selhali, ponesou za to důsledky,“ ujistil Tuhý. Nespecifikoval, jaký trest by mohli dostat, případ se podle něj stále prošetřuje.

Problematický byl policejní zásah na pražské FAMU, kam dvojice mužů zákona přišla kvůli tibetské vlajce, údajně na pokyn nadřízených. „Neporušili zákon, ale jednali nad rámec bezpečnostních opatření, jejich aktivita byla horlivá,“ řekl k tomu Tuhý. Instrukce dostali od policisty z krajského ředitelství v Praze a od příslušníka Útvaru pro ochranu prezidenta republiky. Je s nimi vedeno kázeňské řízení.

„Policie se snažila za každou cenu, aby nebyl dotčený čínský prezident, který by náhodou uviděl tibetskou vlajku,“ zkritizoval postup senátor za ODS a primátor Teplic Jaroslav Kubera, který se k policejní akci vyjádřil v pořadu Partie televize Prima. Naopak ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) se policie zastal. „Myslím, že každý, kdo chtěl vyjádřit svůj názor, ho vyjádřit mohl. A to je dobře, měl jsem z toho pocit, že žijeme ve svobodné zemi,“ uvedl ministr.

Do sporu s policisty se při návštěvě čínského prezidenta dostal i Miroslav Kalousek:Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

VIDEO: Po zkolabované D1 jeli hasiči krokem, řidiči stále neumí uhnout

Hasiči se na dálnici proplétají skrz zácpu

Místo toho, aby k havarovaným vozům uháněli záchrannou uličkou, museli se hasiči v úterý při kalamitě na D1 složitě...

Do Afghánistánu zamíří další čeští vojenští instruktoři a pyrotechnici

Čeští vojáci na patrole v okolí základny v afghánském Bagrámu

Do alianční mise v Afghánistánu by měli zamířit další čeští vojáci. Armáda plánuje rozšíření stávajícího kontingentu o...

Vláda schválila demisi. Zatím není jisté, kdy ji prezident přijme

Vláda Andreje Babiše schválila demisi, přesto bude dál úřadovat (17.1.2018).

Menšinová vláda Andreje Babiše (ANO) schválila svou demisi jen půl dne poté, co v úterý ve Sněmovně nezískala důvěru....

Najdete na iDNES.cz