Hamáček navrhl Tuhého na generálporučíka, šanci povýšit má i šéf dopraváků

  17:49aktualizováno  17:49
Ministr vnitra Jan Hamáček navrhl povýšení policejního prezidenta Tomáše Tuhého do hodnosti generálporučíka. Do hodnosti brigádních generálů navrhuje jmenovat ředitele Krajského ředitelství policie Středočeského kraje Vladimíra Kučeru a ředitele dopravní policie Tomáše Lercha.

Policejní prezident Tomáš Tuhý při oceňování policistů, kteří zastavili střílejícího muže. | foto: Jiří Zerzoň

Návrhem se bude zabývat vláda, zatím ale není jasné, kdy ho projedná. Pokud návrhy ministra vláda přijme, s povýšením musí ještě souhlasit prezident Miloš Zeman. Do generálských hodností pak prezident vojáky, policisty či hasiče povyšuje dvakrát ročně, a to 8. května u příležitosti Dne vítězství a na Den vzniku samostatného Československa 28. října.

Fotogalerie

Tuhý u policie pracuje 27 let, zatím má hodnost generálmajora. Policejním prezidentem se stal v dubnu 2014. Podle materiálu se mu podařilo policii stabilizovat a dále se rozvíjet. 

„Při prosazování priorit Policie ČR vystupuje vždy odborně, má skvělé organizační schopnosti, je odolný vůči zátěži, má nadstandardní komunikační schopnosti. K výkonu služby přistupuje velmi profesionálně a s plnou odpovědností,“ uvádí materiál.

Tuhý podle portálu Neovlivni bude velvyslance České republiky na Slovensku (více v článku Tuhý skončí v čele policie, vláda ho pošle do Bratislavy).

Kučera je u policie 39 let, podle návrhu byl vždy velmi dobře hodnocen za svoji odbornost, organizační schopnosti a odpovědnost za vykonanou službu. Středočeské policii velí od roku 2014. „Václav Kučera je velkým vzorem pro začínající policisty. U podřízených i nadřízených požívá přirozené autority. Dlouhodobě se svým osobním příkladem významně podílí na budování a prosazování dobrého jména Policie ČR,“ píše se v návrhu.

Ředitel služby dopravní policie Lerch slouží u policie 18 let, mimo jiné se podílí na prezentaci preventivních programů a dopravněbezpečnostních akcích spojených se silničním provozem. „Svou práci v bezpečnostním sboru pokládá za poslání a věnuje se jí naplno bez ohledu na volný čas,“ napsalo ministerstvo vnitra v materiálu. V čele dopravní policie je od roku 2013.

Zeman v minulosti vládním návrhům v některých případech nevyhověl, letos v květnu nepovýšil ředitele BIS Michala Koudelku a zástupce velitele pozemních sil Petra Procházku, které vláda do generálské hodnosti navrhla. Koudelka podle spekulací nebyl jmenován mimo jiné kvůli zprávě BIS k jedu novičok, který byl využit při otravě ruského dvojitého agenta Sergeje Skripala v Británii.

V říjnu 2016 Zeman odmítl povýšit ředitele Vězeňské služby Petra Dohnala a jeho náměstka Simona Michailidise. Důvod neuvedl, podle spekulací to bylo kvůli postoji ministra spravedlnosti Roberta Pelikána při návštěvě dalajlamy. Dohnal a Michailidis byli povýšeni až v roce 2017.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec lže, chci vypovídat, říká Babiš mladší. Premiér dál mluví o kampani

Andrej Babiš zveřejnil na svém facebookovém profilu fotky syna Andreje, mají ho...

Babišův syn Andrej napsal v e-mailu pro Seznam Zprávy, že si přeje být telefonicky v kontaktu s českou policií...

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Demisi, demisi, znělo Václavským náměstím. Lidé volali po konci Babiše

Demonstrace za demisi premiéra Andreje Babiše na Václavském náměstí v Praze....

Na Václavském náměstí v Praze se konala demonstrace požadující odstoupení premiéra Andreje Babiše z funkce. Na místě se...

Tisíce lidí demonstrovaly v Praze, žádaly Babišovu demisi

Demonstrace při oslavách výročí 17. listopadu za odstoupení premiéra Babiše

Výročí 17. listopadu provázely demonstrace po celém Česku. Tisíce lidí se sešly v Praze na Staroměstském a Václavském...

Nikdy neodstoupím, ať si to všichni zapamatují, prohlásil Babiš

Premiér Andrej Babiš hovoří na tiskové konferenci o kauze údajného únosu svého...

Premiér Andrej Babiš během briefingu na letišti v Kbelích před odletem do Bruselu prohlásil, že navzdory výzvám...

Další z rubriky

Nákladní vlaky v péči Víta Bárty, exministr rozjíždí podnikání na železnici

Exposlanec Věcí veřejných Vít Bárta

Bývalý ministr dopravy a „superguru“ Věcí veřejných Vít Bárta získal menšinový podíl ve firmě, která se stará o servis...

Zeman ujistil Babiše, že by ho po pádu kabinetu znovu pověřil sestavením vlády

Premiér Andrej Babiš se v Lánech sešel s prezidentem Milošem Zemanem. (19....

Prezident Miloš Zeman se v pondělí sešel na zámku v Lánech s předsedou vlády Andrejem Babišem. Mluvili spolu o...

S cukrovkou na obvod. Reforma chystá víc pravomocí pro praktické lékaře

Ilustrační snímek

Léčit cukrovku druhého typu, únik moči nebo vysoký krevní tlak praktičtí lékaři léčit umějí, také vědí, co pacientovi...

Co když vás auto nechá ve štychu? Nepodceňujte rozsah asistenčních služeb
Co když vás auto nechá ve štychu? Nepodceňujte rozsah asistenčních služeb

Myslíte si, že základní asistenční služby obsažené v povinném ručení nebo v havarijním pojištění opravdu stačí? Každý vám říká, kam máte volat v případě nepojízdného vozidla, ale nikdo zřetelně nevysvětlí, jak vám v dané situaci pomůže vaše pojišťovna.

Najdete na iDNES.cz