„Potřebujeme jakoukoli pomoc,“ sdělil ředitel kliniky ve středisku ostrova ve městě Palu, ve kterém se odehrála páteční tragédie. Podle al-Džazíry je Palu vystavěné kolem zálivu, což zřejmě ještě zvýšilo sílu vlny tsunami.
Třímetrová vlna tsunami zpustošila pobřeží a Palu je zavaleno troskami ze zřícených domů, těžce poškozená je také místní mešita, která je do půlky zalitá vodou, i nákupní centrum.
Záchranné práce zkomplikoval výpadek elektrického proudu, který narušil komunikační systémy, píše agentura Reuters.
Čtyři místní nemocnice přijaly stovky raněných a mnozí další už kvůli nedostatečným kapacitám museli být ošetřeni venku. „Podél pobřeží bylo kvůli tsunami nalezeno mnoho těl, ale přesná čísla stále nejsou známa,“ uvedl mluvčí indonéské agentury pro katastrofy BNPB Sutopo Purwo Nugroho.
Kromě Palu, jež je domovem 380 tisíc lidí, bylo postiženo i město Donggala. Ze snímků je patrné, že se tam zřítil velký most. Poškozena je i řídicí věž letiště a přistávací dráha na letišti v Palu, i když Nugroho řekl, že část letadel může přistát.
Indonéský prezident Joko Widodo uvedl, že do postižených regionů poslal armádu, aby pomohla se záchranou přeživších a hledáním těl obětí.
„V okolních městech vznikají provizorní příbytky a nyní je většina z 380 tisíc obyvatel mimo své domovy,“ popsal pro al-Džazíru také místní novinář Tomi Soetjipto.
Indonésie patří do pásma takzvaného ohnivého kruhu na střetu kontinentálních desek. Série zemětřesení, která v červenci a srpnu zasáhla indonéský ostrov Lombok, si vyžádala téměř 500 mrtvých a více než 1 300 zraněných. V roce 2004 zemětřesení a tsunami zabily 226 tisíc lidí v 13 zemích, z toho více než 120 tisíc v Indonésii.

Město Palu na ostrově Sulawesi
Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz