Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Tržnice už nelákají, mizí od hranic a s nimi i padělané zboží

  13:29aktualizováno  13:29
Tržnice u hranic s Německem už nelákají. V Ústeckém kraji jich spousta zanikla a zbylé se potýkají s nedostatkem zákazníků. Pracovníci České obchodní inspekce tak u stánků nacházejí mnohem méně zboží s padělanými značkami než před lety a přestali proto dodávat oblečení dětským domovům.
Téměř v každé obci v Podkrušnohoří byla dlouhé roky tržnice. Postupně však mizí

Téměř v každé obci v Podkrušnohoří byla dlouhé roky tržnice. Postupně však mizí a prodejci se přeorientovávají na jiný druh podnikání. Tradiční zákazníci, chudší Němci, už ubývají. | foto: Martin Adamec, MAFRA

"Tržnic v posledních letech velmi výrazně ubylo, oblečení u stánkařů zabavujeme mnohem méně než v minulosti," uvedl ředitel oblastního inspektorátu České obchodní inspekce Marek Novák.

Obyvatelé sousedního Saska jezdívali do tržnic pro levnější zboží. "Odliv souvisí zřejmě s menší kupní silou, obecně odchodem mladší generace Sasů do vnitrozemí a tím, že lidé už tolik nejdou po značkách," konstatoval Novák.

"Navíc je pro Němce pohodlnější zajet si pár kilometrů dál do Chomutova nebo Mostu a nakoupit v teple v hypermarketu," dodal.

Po roce 1989 vznikly na severu Čech desítky tržnic, a to hlavně v příhraničí. Velká tržnice byla v Dubí na Teplicku či Petrovicích na Ústecku, odlivu zákazníků pomohlo zprovoznění úseku dálnice D8 z Ústí nad Labem do Drážďan.

Množství stánkařů z Loučné a Vejprt na Chomutovsku či Hory svaté Kateřiny na Mostecku nebo Moldavy na Teplicku se přesunulo do měst. Velká tržnice zůstala ještě v Hřensku na Děčínsku. Hřensko je hlavně v létě stále oblíbeným cílem českých i zahraničních turistů.

Místo oblečení nabízejí tržnice drogy a alkohol

Mění se ale i sortiment tržnic. Prodejci se dříve orientovali hlavně na oblečení s padělanými značkami. Inspekce pak zabavené oděvy po odpárání značek předávala dětským domovům.

"V zákoně stále taková možnost je, ale v praxi už to není tak časté. Pokud už někdo značky falšuje, tak to činí způsobem, že je nelze později odstranit, což je podmínkou použití pro humanitní účely. Většinu zabaveného zboží proto musíme likvidovat," poznamenal Novák.

Tržnice, které zůstaly v pohraničí, nyní podle Nováka ovládají obchodníci s alkoholem, cigaretami a drogami. "Únik spotřební daně řeší ale hlavně celníci, s nimiž spolupracujeme," doplnil ředitel.

Pracovníci České obchodní inspekce se nyní více zaměřují na kontroly zboží, u něhož spotřebitel nemůže poznat, zda je v uvedené kvalitě. Je to například kontrola kvality benzinu. Pozornost inspektorů se také přesunula k internetovému prodeji, podomnímu prodeji, spotřebitelským úvěrům či nabídce půjček přes telefon.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Na univerzitách vědkyň přibývá, v praxi ubývá. Vědu neskloubí s mateřstvím

Ve vědět musíte pořád zkoušet. A připravovat se na to, že to třeba zase...

Na českých univerzitách přibývá mladých badatelek. Zatímco v roce 2000 jich byla víc než třetina, v současnosti ženy...

Voda z nových vrtů v Náchodě-Bělovsi je léčivá, potvrdilo ministerstvo

Vizualizace Malých lázní v Náchodě.

Voda čerpaná z nových vrtů Jan a Běla v náchodské místní části Běloves získala osvědčení od ministerstva zdravotnictví....

Babišovy výroky ohrožují důvěru v naši práci, ohradila se policie

Budova policejního prezidia v Praze (ilustrační snímek)

Policie odmítla tvrzení premiéra Andreje Babiše (ANO) z dnešního jednání Sněmovny, že je v Česku možné objednat si na...

Najdete na iDNES.cz