Tryskáče, limuzíny a sliby. Světoví politici zachraňují v Kodani planetu

  11:40aktualizováno  11:40
V dánské metropoli Kodani začala dlouho očekávaná ekologická konference OSN, jejíž účastníci budou jednat o snižování emisí skleníkových plynů. "Nikdy za 17 let vyjednávání o klimatu neučinilo tolik zemí slib, že sníží své emise," řekl hlavní vyjednavač OSN pro klimatické změny Yvo de Boer.

Summit potrvá do 18. prosince a pozvání na jeho závěr přijalo podle posledních zpráv na 110 šéfů států a vlád. Celkem by na konferenci mělo přijet na 15 tisíc účastníků ze 192 členských zemí OSN. "Svět si nemůže dovolit promarnit tuto příležitost k dohodě o omezení světových emisí," řekl mimo jiné na úvod konverence premiér hostitelské země Lars Lokke Rasmussen.

Přijedou například britský premiér Gordon Brown, francouzský prezident Nicolas Sarkozy a předsedové čínské a indické vlády Wen Ťia-pao a Manmóhan Singh. Nejočekávanějším státníkem bude podle všeho v Kodani americký prezident Barack Obama. Původně měl přijet už tuto středu, podle posledního prohlášení Bílého domu však zamíří do Kodaně až na samotný závěr konference 18. prosince.

čtěte také PŘEHLED

Kodaňský klimatický summit v otázkách a odpovědích

Svoji účast na závěrečném jednání dnes potvrdil i český premiér Jan Fischer. Kromě něj Česko v Kodani zastupuje čtyřicetičlenná delegace. Prezident Václav Klaus se do Kodaně nechystá, zrovna nyní však vyšla v Dánsku jeho kniha varující před hysterií kolem klimatických změn.

Aktuální globální průzkumy veřejného mínění ukazují, že obavy o klima v celém světě rostou. V průzkumu Globescan, který zveřejnila britská televize BBC, označilo 64 procent účastníků globální oteplování za vážný problém. Při posledním průzkumu v roce 1998 takto odpovědělo o třetinu lidí méně.

Ledový most norského umělce Vebjoerna Sanda před dánským parlamentem. Jeho tání má účastníkům konference v Kodani připomínat oteplování

Ledový most norského umělce Vebjoerna Sanda před dánským parlamentem. Jeho tání má účastníkům konference v Kodani připomínat oteplování

Středobodem jednání je oteplování planety v důsledku lidské činnosti. A jak si stojí v tomto ohledu samotná kodaňská konference? Podle odhadů odborníků vyprodukuje summit tolik skleníkových plynů, jako za stejnou dobu město velikosti Plzně.

"Když je běžný den," řekla britskému listu Daily Telegraph Majken Fress Jorgensenová, ředitelka největší půjčovny luxusních vozů v Kodani, "máme půjčeno v průměru 12 vozů. Během summitu, který má zachránit planetu, jich bude zhruba 200." Tak velký zájem přitom firma nečekala.

AFÉRA S E-MAILY KLIMATOLOGŮ

Stopy vedou do Ruska

"Mysleli jsme si, že účastníci si nebudou auta půjčovat, když jde o klimatickou konferenci. Ale vypadá to, že se před příjezdem podívali na předpověď počasí," dodala.

Jorgensenová odhaduje, že celkový počet limuzín, které budou jezdit v Kodani tento týden, již prolomil hranici 1 200 vozů. "Nemáme ani v celé zemi tolik limuzín, abychom uspokojili poptávku," dodává. "Musíme jich teď stovky přivážet z Německa a Švédska. A kolik je mezi nimi elektrických či hybridních vozů? "Pět," říká Jorgensenová. "V Dánsku bohužel hybridní auta nejezdí, kvůli extrémně vysokým daním na taková auta," dodává.

Daily Telegraph uvedl, že během summitu zamíří do Kodaně o 140 soukromých letadel víc, než je běžné. To natolik překračuje kapacitu tamního letiště, že tato letadla budou muset být ve většině případů zaparkována na letištích v okolí či dokonce ve Švédsku - a létat do Kodaně pro své klienty.

"Nazvěte to konferencí přetvářky"

Kritici říkají, že celý kodaňský summit je vlastně bizarním cirkusem a mnoho účastníků by na něm vůbec být nemusela. A "záchrana světa" se stejně konat nebude poté, co se svět dohodl, že z konference nevzejde žádná závazná dohoda - jen slib na příště. A i kdyby se dohoda nakrásně zrodila, zkušenost z minula ukazuje, že účastnické země se necítí být těmito dohodami příliš zavázány. Většina zemí, které podepsaly Kjóto, směřuje k tomu, aby prolomily hranice schválených limitů.

Americký list Examiner uvedl, že účastníci by místo nákladné konference měli použít systém videokonferencí. Ušetřily by se tak tisíce kilometrů kabelů či více než 200 tisíc jídel. Podle něj mohli klidně akci nazvat "Kodaňskou konferencí přetvářky".

Ekologičtí aktivisté demonstrují v Kodani za skutečnou dohodu o snižování emisí

Ekologičtí aktivisté demonstrují v Kodani za skutečnou dohodu o snižování emisí

Za velekněze kodaňského summitu označuje amerického politika Al Gorea, který za svou kampaň o globálním oteplováním získal Oskara i Nobelovu cenu míru. "Tento svatý muž boje s oteplováním se sám dostal na vrchol své kariéry za pomoci obchodů, které se na emise neohlížely," napsal Examiner, "Sám žije pouze se svou ženou Tipper ve dvacetipokojovém domě, který má dvacetkrát vyšší spotřebu elektřiny než průměrný rodinný dům."

Další bojovník s klimatickými změnami, Robert F. Kennedy, podle listu Examiner těžce bojoval proti větrným elektrárnám, které měly být postaveny příliš blízko jeho sídla v Hyannis Port.

Kodaň jako vzor boje s emisemi?

Na summit navíc padl těžký stín pochybností kvůli aféře s vyzrazenými e-maily, z nichž vyplynulo, že někteří světoví klimatologové upravovali výsledky svých výzkumů ve prospěch své teorie globálního oteplování. Dokonce i mezi účastníky konference se ozývají hlasy, které by před touto aférou asi nezazněly.

"Protože se tu scházíme jako skupina lidí, kteří mají patrně stejný názor na oteplování, možná jsme slepí vůči argumentům druhé strany. Cítíme se jako dobří hoši, zachránci planety, a oni jsou těmi zlými," svěřil se listu Daily Telegraph Simron Singh, jeden z účastníků.

List Daily Telegraph soudí, že v následujících dvou týdnech možná pozitivní vize nevyplyne ze samotné diskuse v konferenčním centru, ale z Kodaně samotné. Města, které je za  normálních okolností zaplněné bicykly, kde se žije v tepelně nenáročných starých domech a kde si obyvatelé užívají, aniž by produkovali příliš mnoho skleníkových plynů.

BLOG ČESKÉ DELEGACE V KODANI

Členové české delegace informují o dění v Kodani na blogu zřízeného na klimakodan.blog.idnes.cz

Je potřeba přijímat celosvětová opatření ke snížení produkce skleníkových plynů?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 28. prosince 2009. Anketa je uzavřena.

ANO 4993
NE 2680
Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec lže, chci vypovídat, říká Babiš mladší. Premiér dál mluví o kampani

Andrej Babiš zveřejnil na svém facebookovém profilu fotky syna Andreje, mají ho...

Babišův syn Andrej napsal v e-mailu pro Seznam Zprávy, že si přeje být telefonicky v kontaktu s českou policií...

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Demisi, demisi, znělo Václavským náměstím. Lidé volali po konci Babiše

Demonstrace za demisi premiéra Andreje Babiše na Václavském náměstí v Praze....

Na Václavském náměstí v Praze se konala demonstrace požadující odstoupení premiéra Andreje Babiše z funkce. Na místě se...

Rodina ze Zlína spáchala společnou sebevraždu, snila o lepších světech

Ilustrační snímek

Matka a její dospělí potomci se zajímali o náboženská témata, esoteriku a toužili po ráji. Rozhodli se pro společnou...

Tisíce lidí demonstrovaly v Praze, žádaly Babišovu demisi

Demonstrace při oslavách výročí 17. listopadu za odstoupení premiéra Babiše

Výročí 17. listopadu provázely demonstrace po celém Česku. Tisíce lidí se sešly v Praze na Staroměstském a Václavském...

Další z rubriky

Evropská komise bere střet zájmů Babiše vážně, vyšetřování zatím nevede

Premiér Andrej Babiš se v Lánech sešel s prezidentem Milošem Zemanem. (19....

Evropská komise bere stížnost na možný střet zájmů českého premiéra Andreje Babiše vážně a zabývá se jí, řekl v úterý v...

Libyjci násilím donutili migranty, aby opustili loď a vrátili se na pevninu

Migranti na lodi Nivin, kteří nechtěli opustit plavidlo u pobřeží Lybie. K...

Loď Nivin minulý týden na moři zachránila přes devadesát migrantů z Afriky a odvezla je ke břehům Libye. Ti však poté...

Útočník s nožem pobodal v Bruselu policistu, křičel Alláhu akbar

Před policejní stanicí v centru Bruselu pobodal muž policistu, sám byl...

V centru Bruselu pobodal v úterý brzy ráno muž policistu. Motiv jeho činu je zatím nejasný, podle místního listu La...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz