Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Exekutor možná zazvoní i u vás. Kubice chce neplatiče vyhnat z radnic

  18:14aktualizováno  18:14
Vlastníky domů či bytů čekají nejspíš velké potíže. Ministerstvo vnitra připravuje novelu, která by umožnila papírově jim domů nastěhovat jejich příbuzného. Tedy pokud má trvalý pobyt hlášený na městském či obecním úřadě. Podle Svazu měst a obcí, který s návrhem nesouhlasí, by se tak dělo bez jejich svolení. Trvalý pobyt na úřadě přitom někteří lidé využívají jako obranu před exekutory.
Úřady i ministerstvo vnitra se domnívají, že za nárůstem lidí s trvalým pobytem na úřadě je obava ze zabavování majtetku. Ilustrační foto

Úřady i ministerstvo vnitra se domnívají, že za nárůstem lidí s trvalým pobytem na úřadě je obava ze zabavování majtetku. Ilustrační foto | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Novela zákona o evidenci obyvatel má zpřísnit pravidla pro ty, kteří mají trvalé bydliště na obecním či městském úřadě. Počty takto přihlášených lidí totiž rapidně narůstají a úřady začalo neúměrně zatěžovat řešení obsílek od soudů, upomínky od bank i exekutorů určených lidem nahlášeným k trvalému pobytu na radnici.

Ministerstvo vnitra navrhlo, aby se problém mimo jiné řešil tím, že trvalé bydliště úřady automaticky převedou na nejbližší dům, byt či chatu, kterou "radniční bezdomovec" vlastní. A pokud žádnou nemovitost nemá, novela by úřadům umožnila nastěhovat jej papírově k příbuznému.

"Není-li občan vlastníkem objektu nebo jeho vymezené části, určí ohlašovna místo trvalého pobytu v objektu nebo jeho vymezené části, jehož vlastníkem je manžel, partner, rodič nebo dítě občana," uvádí návrh novely, který prochází připomínkovým řízením.

Část návrhu novely

Je-li občan vlastníkem jednoho nebo více objektů nebo jejich vymezené části, místem trvalého pobytu se stává adresa jednoho z těchto objektů, kterou si zvolí ve lhůtě 15 dnů ode dne nabytí právní moci rozhodnutí o zrušení údaje o místu trvalého pobytu. V případě, že si občan objekt nezvolí, určí místo trvalého pobytu ohlašovna, a to co nejblíže dosavadnímu místu trvalého pobytu. Není-li občan vlastníkem objektu nebo jeho vymezené části, určí ohlašovna místo trvalého pobytu v objektu nebo jeho vymezené části, jehož vlastníkem je manžel, partner, rodič nebo dítě občana.

...

Pokud občan nejdéle do 12 měsíců ode dne nabytí právní moci rozhodnutí o zrušení údaje o místu trvalého pobytu neohlásí změnu trvalého pobytu nebo (...)  nedojde k změně místa trvalého pobytu, skončí v této lhůtě platnost zápisu údaje o místu trvalého pobytu na adrese sídla ohlašovny.

Zdroj: Knihovna připravované legislativy

Proti tomu se ohradily radnice, kterým má novela pomoci. Svaz měst a obcí ČR upozornil, že stěhování lidí by se dělo bez vědomí vlastníků domů či bytů. Trvalé bydliště by tak měl hlášený u svého příbuzného třeba ten, s nímž se rodina nerozešla v dobrém. Nebo kterého roky neviděla.

"Takové přesouvání občanů úředníky je nemyslitelné. Návrh odporuje ve své podstatě právu zakotvenému v Listině základních práv a svobod," uvedl předseda svazu a kladenský primátor Dan Jiránek.

Navíc nová pravidla říkají, že lidé budou moci mít trvalý pobyt na úřadě jen rok. Poté jim jej úřad automaticky zruší. Podle svazu by to znamenalo, že člověk zůstane bez trvalého pobytu, a tím přijde třeba o možnost volit. Znamenalo by to i nutnost vyměnit si občanský průkaz, v němž je trvalý pobyt uveden.

"Od trvalého pobytu se odvíjí uplatňování volebního práva, nároky na sociální dávky, daňové povinnosti, výkon exekuce a mnoho dalších právních titulů," vyjmenoval předseda Komory statutárních měst Jan Mareš.

Na radnici se stěhují kvůli exekucím

iDNES.cz požádal ministerstvo vnitra o vyjádření. Vladimír Řepka z tiskového odboru se odkázal na odůvodnění zprávy. V něm ministerstvo říká, že řada lidí si trvalé bydliště na úřad hlásí, aniž by o svůj domov ve skutečnosti přišli. "Velká část občanů si nechá záměrně zrušit trvalý pobyt, ačkoliv nadále tento objekt užívá, například z důvodu exekuce," stojí v dokumentu.

Trvalý pobyt na radnici je přitom někdy například jedinou šancí rodičů, jak ochránit svůj majetek před nezvedeným dítětem. Stačí, aby mladý člověk nadělal dluhy, exekutoři pak zazvoní u jeho rodičů, protože u nich má trvalé bydliště (více o obraně před zadlužováním rodiny čtěte zde).

Obce a města se shodují, že situace s přeplněností radnic "bezdomovci" není dobrá. Primátor Karlových Varů Petr Kulhánek se ovšem domnívá, že situaci by pomohlo řešit zpřesnění zákona, ne jeho radikální změna. V této souvislosti starostové a primátoři mluví o opětovném zavedení přechodného pobytu. Ten fungoval v Česku už v minulosti a jeho hlášení bylo administrativně jednodušší než u trvalého pobytu.

Návrh novely zákona je nyní v připomínkovém řízení. Teprve po vypořádání připomínek poputuje do vlády a Sněmovny. Podle odůvodnění novely bylo 1. ledna 2009 na úřadech hlášeno 164 423 lidí. K 1. lednu letošního roku to bylo už 284 530 lidí. "Každoročně se jedná o nárůst cca 40 tisíc občanů, kteří získávají trvalý pobyt na sídle ohlašovny," píše ministerstvo vnitra s tím, že narůstá počet případů, kdy lidé takový trvalý pobyt zneužívají.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Zeman jmenoval Babišovu vládu. Přeje si, aby získala důvěru do února

Prezident Miloš Zeman na Hradě jmenuje vládu Andreje Babiše. (13. prosince 2017)

Vláda Andreje Babiše poprvé zasedla. Vicepremiéry byli zvoleni ministr zahraničních věcí Martin Stropnický a ministr...

Plán pro využití věznice v Hradišti je hotový, přesun soudu jistý není

Uherské Hradiště bylo v 50. letech místem, kde dozorci brutálně týrali...

Dlouho vyhlížená proměna bývalého justičního paláce a věznice v Uherském Hradišti se blíží. Vybraná firma dokončila...

Kocumová s Baxou opouštějí Změnu, vadí jim Korytářovy názory

Lídr Změny Zuzana Kocumová.

Jan Korytář obhájil pozici lídra i do dalších komunálních voleb, liberecké hnutí Změna, kterou vede, tím ale přišlo o...Najdete na iDNES.cz