Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Trumpa dohání Vietnam. Před odvodem ho zachránily výrůstky na patách

  11:26aktualizováno  11:26
Donald Trump na sebe v posledních dnech upozornil především urážkami válečných hrdinů a jejich rodin. Americká média se proto podívala, proč nebojoval sám. A ukázalo se, že republikánský kandidát na prezidenta má asi vietnamský škraloup.

Ideální branec. Trump (uprostřed) se armádě vyhnul. Vždy tvrdil, že mu přála odvodní loterie, teď se ukázalo, že to bylo jinak. | foto: MF DNES

Co jste obětoval vy pro svou zemi? zeptal se Donalda Trumpa otec vojáka zabitého v Iráku. A americká média se podívala, proč se byznysmen neobětoval ve Vietnamu, což byla válka jeho generace. Nemohl, nešlo to. Měl nějakou dobu ostruhy na patách. Ani neví, na které patě byly. Ani kdy zmizely.

Republikánský kandidát na prezidenta se dostal na seznam známých mužů, kteří byli tehdy ve věku pro Vietnam, ale nějak se mu vyhnuli. Patří tak do stejné skupiny jako bývalí prezidenti Bill Clinton a George Bush mladší.

Americké prezidentské volby 2016

Když Donald Trump skončil střední školu, mimochodem byla to Newyorská vojenská akademie, elitní soukromý internátní ústav, měl hodnost kapitána (byla to však jen školní hodnost), velel rotě studentů a byl osmý nejlepší v ročníku.

Válka ve Vietnamu se rozjížděla, Trump byl sportovec, tedy pro Vietnam jako dělaný. Jenže od maturity dostal pět odkladů k nástupu vojenské služby. První čtyři byly zcela v pořádku. Trump byl vysokoškolák. Pátý byl zdravotní. Mladý sportovec, který hrál fotbal, tenis a squash, měl výrůstky na patách.

Fotogalerie

Ten pátý odklad přišel jako dar. Trump právě odpromoval a další studijní odklad už dostat nemohl. Byl zrovna rok 1968, vietnamská válka vrcholila. Američany v únoru totálně otřásla ofenziva Tet, příští rok tam měli půl milionu vojáků, z nichž padlo skoro sedmnáct tisíc. Mladý sportovec s vojenským výcvikem by se hodil. Jenže mu náhle vyrostly ostruhy na patách.

Problém je, že Trump vždy říkal, že se Vietnamu vyhnul proto, že v odvodní loterii – o odvodu tehdy rozhodoval los, měl příliš vysoké číslo. Nyní však New York Times našel v armádních záznamech, že nebyl odveden ze zdravotních důvodů. A problém je i v tom, že ostruhy na patách, jak je popisuje, nevypadaly nijak dramaticky.

Sám říká, že výrůstky byly jen drobné a nijak ho neomezovaly. Jak přišly, tak také zmizely. „Nebyl to velký problém, ale byl to přece jen problém,“ řekl. Trump si nevzpomíná na jméno lékaře, který mu lékařskou zprávu pro odvodní komisi napsal.

Válčil hlavně v posteli

Není to pro něj z hlediska voleb vážná nesnáz. Velká část Američanů té doby odmítala válku ve Vietnamu, nechtěla tam bojovat a dělala všechno možné, aby nebyla odvedena. Čas ukázal, že to není na překážku zvolení prezidentem. Bill Clinton a George Bush mladší měli vietnamské škraloupy.

Americké volby

Clinton se vyhnul vojně prodloužením studií v Anglii a přímluvou vlivného senátora Fulbrighta. Hrozilo mu totiž, že ho okamžitě povolají. Ale slíbil, že skončí studia v Oxfordu a nastoupí studia doma v Arkansasu, kde vstoupí do důstojnického kurzu pro studenty. Povolávací rozkaz byl zrušen, ale Clinton raději zůstal v Anglii.

Bush využil rodinných konexí a podstoupil výcvik pilota texaské Národní gardy. Byla to tehdy oblíbená objížďka kolem Vietnamu. Bushovy testy nedopadly dobře, ale byl přijat, potom však stejně nesplnil všechny své závazky.

Avšak Trump se liší tím, že jako by i přes svůj vietnamský handicap chtěl v tomto směru provokovat. Teď urazil rodiče padlého válečného hrdiny, což Amerika těžce vydýchává, nedávno urazil uznávaného válečného hrdinu senátora Johna McCaina, který byl sestřelen nad Vietnamem, byl pět a půl roku vězněn a mučen. Když ho Vietnamci chtěli jako syna významného generála pustit, odmítl to s tím, že někteří Američané jsou v zajetí déle.

Trump však o něm řekl, že není žádný hrdina, protože hrdinové se nenechají zajmout.

A co dělal v té době on sám? Jeho „osobní Vietnam“ tehdy spočíval v tom, jak řekl v jednom rozhovoru, aby „si neuhnal pohlavní nemoc“.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Voda dojde 22. dubna. Kapské město je na suchu, šetřit musí i turisté

Kapské město trápí v posledních letech velmi vysoké teploty a sucha.

Klimatické změny přinášejí do některých světových regionů dosud nevídaná horka. S nimi přicházejí regiony o zdroje...

Kim nám ukradl olympiádu, mručí opozice v Soulu. Štve ji společná vlajka

Jihokorejští a severokorejští sportovci pochodovali pod jednou vlajkou...

Zatímco jihokorejská vláda vnímá účast severokorejské delegace na zimní olympiádě v Jižní Koreji jako příležitost ke...

Senát USA neschválil rozpočet vlády, která teď nemá peníze na provoz

Kapitol, sídlo amerického Kongresu (8. listopadu 2016)

Americký Senát se nedokázal včas dohodnout na dočasném rozpočtu pro federální vládu Spojených států, která tak nyní...

Najdete na iDNES.cz