Trumpova honba za islamisty může nahrát pravicovým extremistům

  15:02aktualizováno  15:02
Když se v amerických médiích objevila na začátku února zpráva, že Trumpovu administrativu bude zajímat jediný extremismus, a to ten islámský, experti zbystřili. Zaměření čistě na islamistické radikály by mohlo povzbudit krajní pravici i další extremistické skupiny. Jen protimuslimská uskupení zaznamenala loni trojnásobný nárůst.

Lidé v New Yorku protestují proti tomu, jakými lidmi se nový prezident obklopuje. Zvláště jim vadí poradce Steve Bannon. (21.11.2016) | foto: Profimedia.cz

Trumpův tým dal ministerstvu vnitřní bezpečnosti (DHS) jasně najevo, že program proti extremismu by se nyní měl téměř bez výjimky týkat pouze hrozeb radikálních islamistů (psali jsme zde). Program by tak už nadále necílil například na ultrapravicové skupiny hlásající nadřazenost bílé rasy.

Senátor Tim Kaine, který byl kandidátem Hillary Clintonové na viceprezidenta, obratem varoval ministra vnitřní bezpečnosti Johna Kellyho, že navrhovaný posun agendy ministerstva by mohl nesprávně vyznít tak, že je západní civilizace ve válce s islámem. „Organizace, které bez rozdílu vraždí, mučí a neuznávají ani základní lidská práva, nemohou být spojovány s žádnou vírou, obzvláště ne s islámem,“ napsal Kaine v dopise ministrovi.

Fotogalerie

Dosud se přitom pro ministerstvo vnitřní bezpečnosti nic nezměnilo. Zaměření programu zůstává stejné a není jisté, jestli se vůbec měnit bude, jak potvrdil webu Foreign Policy jeden z pracovníků ministerstva. Šéf resortu Kelly téma odmítl komentovat.

Experti na extremismus a terorismus však už nyní varují, co by změna přinesla. David Schanzer z Dukeovy univerzity v Severní Karolíně se nechal slyšet, že zaměření se čistě na islámský extremismus by bylo „velkou chybou“. Podle statistiky neziskové organizace Southern Poverty Law Center (SPLC) totiž na americké půdě útočí častěji ultrapravicová a protivládní hnutí než zahraniční teroristické skupiny.

Organizace SPLC zveřejnila tento týden takzvanou „Mapu nenávisti“ (Hate map), do které zanesla veškeré domácí skupiny, které loni nějakým způsobem napadaly určitou skupinu lidí. Do mapy se dostali neonacisté, příznivci Ku Klux Klanu ale i skupiny zaměřené proti LGBT komunitě, muslimům či imigrantům. Ve výsledku objevilo SPLC téměř tisíc aktivních nenávistných skupin napříč Spojenými státy. Měsíc po zvolení Donalda Trumpa navíc podle nich zločinů z nenávisti výrazně přibylo.

Počet protimuslimských skupin narostl trojnásobně

SPLC ve svém shrnutí přitom uvádí jen ty skupiny, které fungují delší dobu a poslední rok byly nějakým způsobem aktivní - ať už šlo o páchání zločinů, mítinky, rozdávání letáků či jen inkasování členských příspěvků a prodávání literatury.

Počet skupin zaměřených proti muslimům se jen za minulý rok ztrojnásobil, z 34 stoupl jejich počet na 101. Autor studie Mark Potok označil některé členy úřadující administrativy v Bílém domě za „vážně protimuslimské ideology“. Jeho slova byla mířená i na trojici poradců amerického prezidenta Steva Bannona, Stephena Millera a Kellyanne Conwayovou.

Trump v čele USA

„Těžko si myslet, že odchod Michaela Flynna zmírní vážné útoky na americké muslimy,“ cituje Potoka web The Guardian. Bývalý poradce národní bezpečnosti, který tento týden rezignoval, se proti muslimům několikrát veřejně vyslovil. Na Twitteru Flynn jednou i napsal, že „strach z muslimů je racionální.“

Podle think tanku New America, který mapuje teroristické útoky, měli až do loňského června, kdy útočník hlásící se k Islámskému státu zabil v klubu na Floridě 49 lidí, pravicoví extremisté v USA na svědomí více obětí než násilný džihád.

Trump slibuje boj s rasismem

Nyní přitom může hrozba různých forem extremismu ještě narůstat. Kromě samotných nenávistných skupin se rapidně množí i webové stránky se stejným zaměřením.

„Je jasné, že stále více těchto lidí se pohybuje jen na internetu, vyjma případů, kdy začnou střílet,“ řekl Potok. Jedním takovým byl například Dylann Roof, který v zájmu bílé rasy vraždil v roce 2015 v černošském kostele v Charlestonu v Jižní Karolíně. Jeho útok nepřežilo devět lidí (více zde).

Podle vysoce postaveného anonymního zdroje webu Foreign Policy se však ministerstvo vnitřní bezpečnosti přestalo zaměřovat na pravicové extremisty už před lety. Ministerstvo údajně už v roce 2009 popřelo pod tlakem konzervativců zprávu o pravicovém extremismu. Podle zdroje, který působil v jednotce zaměřené na boj s terorismem, se od té doby ministerstvo přestalo o pravicový extremismus úplně zajímat.

Hnutí alt-right proniklo do Washingtonu, hlásá nadvládu bílých

Zatímco ve Washingtonu se debatuje o boji s extremismem, jsou to uprchlíci, kteří nesou důsledky. Trumpův tým používá v souvislosti s kontrolou uprchlíků stejné obraty, které bývaly určené teroristům a extremistům.

Debaty o zaměření vlády proti islámu se znovu rozhořely poté, co prezident nedávno vydal protiimigrační nařízení, ve kterém zakázal obyvatelům sedmi převážně muslimských zemí přístup do Spojených států. Poté, co soud dekret částečně pozastavil, uvedla hlava státu, že už v příštích dnech vydá nové protiimigrační nařízení, které už bude soudům šité na míru (více zde).

Sám Trump se přitom brání tím, že je proti všem projevům nenávisti ve společnosti. „Uděláme všechno proto, abychom zastavili rasismus, který ve společnosti doutná delší dobu, stejně jako všechny další věci, které se dějí,“ slíbil ve středu šéf Bílého domu.

100 dnů Donalda Trumpa
Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Chladnokrevně zastřelil čerpadlářku, aby mohl uloupit deset tisíc korun

Policie zveřejnila záznam z kamery v čerpací stanici na Mělnicku, na kterém...

Čerpadlářka Jana umyla dva stojany na pumpě Radius v Podhořanech na Mělnicku a vešla zpátky do benzinky za pult. Na...

Demonstrace žlutých vest v Paříži i Bruselu. Policie zatkla stovky lidí

Demonstranti ve žlutých vestách se navzdory zákazu sešli na hlavní pařížské...

Ve Francii vypukly v sobotu další násilné protesty. Policie v centru Paříže nedaleko bulváru Champs-Élysées proti...

Nemocnici obsadila policie. Taxikář oznámil, že tam vezl vrahy čerpadlářky

Heliport ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové.

Zásahová jednotka, policisté v civilu i běžné hlídky ve čtvrtek dopoledne prohledávali Fakultní nemocnici v Hradci...

Druhá světová válka a holokaust neexistují. Norsko reformuje školství

Vězni z pobočného tábora Ebensee (byl součástí Mauthausenu) po osvobození...

Norská konzervativní vláda chce v plánované školní reformě vynechat z osnov velkou část sociálních věd a historie,...

Ďuričko žaluje nevděčnou dceru. Dal jí domy za miliony, ona ho zavrhla

Bohumír Ďuričko v Justičním areálu Na Míčánkách

Bývalý pražský hoteliér Bohumír Ďuričko, který dostal 12,5 roku za vraždu Václava Kočky mladšího a z věznice byl...

Další z rubriky

Stařenka se našla v parašutismu, ve 102 letech je nejstarší skokankou

Australanka Irene O’Sheaová absolvovala tandemový seskok ve věku 102 let a 194...

102 let a 194 dní. Takový je podle společnosti SA Skydiving věk nejstaršího člověka, který kdy seskočil padákem....

Vyhněte se zábavní pyrotechnice z Polska a Česka, varuje Němce úřad

Ilustrační snímek

Zábavní pyrotechniku na Silvestra by Němci měli raději kupovat na území spolkové republiky, než v Polsku nebo Česku....

Chášukdží a další nepohodlní novináři jsou osobnostmi roku časopisu Time

Džamal Chášukdží na archivním snímku z března 2018

Osobností roku časopisu Time se letos stali novináři, kteří se podle listu postavili za pravdu a zasadili se o fakta. O...

Najdete na iDNES.cz