Americký prezident Donald Trump si telefonoval s německou kancléřkou Angelou...

Americký prezident Donald Trump si telefonoval s německou kancléřkou Angelou Merkelovou či ruským prezidentem Vladimirem Putinem. (28. ledna 2017) | foto: AP

Trumpovy telefonáty: s Putinem řešil islamisty, s Merkelovou důležitost NATO

  • 284
Trump v sobotu absolvoval hned několik telefonátů s klíčovými státníky. Tři čtvrtě hodiny hovořil s německou kancléřkou Angelou Merkelovou, s níž se shodl na významu NATO pro mír a stabilitu. S ruským protějškem Vladimirem Putinem pak mluvil o významu obnovení obchodních a hospodářských styků obou zemí a také o společném boji s islamisty.

Oba prezidenti mluvili o situaci v Sýrii a vyslovili se v této souvislosti pro spolupráci obou zemí v boji proti mezinárodnímu terorismu v čele s organizací Islámský stát. Mluvili rovněž o situaci na Ukrajině, uvedla tisková služba ruského prezidenta.

Trump a Putin se také dohodli, že budou pracovat na určení doby a místa budoucí vzájemné schůzky. Ujistili se, že zůstanou v pravidelném kontaktu, sdělil Kreml.

Na zprávu o obsahu telefonátu Trumpa s Putinem se čekalo s velkým zájmem s ohledem na to, že Trump dal opakovaně najevo respekt k ruskému prezidentovi a projevil přání zlepšit s ním vztahy. Předmětem zvědavosti médií a západních politiků byla hlavně skutečnost, zda se prezidenti dotkli otázky protiruských sankcí.

Trump během volební kampaně sliboval zlepšit vztahy s Ruskem. Po svém zvolení naznačil, že by mohl zrušit sankce uvalené na Rusko předchozí vládou prezidenta Baracka Obamy, pokud by Rusové pomohli Spojeným státům v boji proti terorismu. Před přílišnou vstřícností vůči Kremlu však Trumpa tento týden varovali někteří přední republikáni.

Význam NATO je zásadní

Americký prezident Donald Trump v sobotu telefonoval také s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. S ní se shodl na „zásadním významu“ Severoatlantické aliance pro transatlantické vztahy a mír a stabilitu ve světě. Členské země by ale měly spravedlivým podílem přispívat k zajištění kolektivní bezpečnosti, uvedli oba státníci ve společném sdělení po telefonátu.

Trump v čele USA

Trump v předvolební kampani evropské členy NATO často kritizoval. Vyčítal jim, že přispívají na vlastní obranu málo a spoléhají příliš na USA.

Trump a Merkelová rovněž ve své prvním vzájemném telefonické diskusi potvrdili záměr „prohloubit již tak vynikající dvoustranné vztahy“. Trump přijal od Merkelové pozvání na červencový summit skupiny G20 v Hamburku a sám ji pozval „v brzké době“ do Washingtonu, sdělil Bílý dům.

Trump se v jednom rozhovoru kriticky vyjádřil k rozhodnutí Merkelové přijmout statisíce uprchlíků. Označil to přitom za „katastrofální chybu“ vzhledem k hrozbě terorismu. Zda hovořili i na toto téma, ani jeden ze státníků neuvedl.

Na programu měl v sobotu čerstvý šéf Bílého domu ještě kontakty s premiéry Japonska a Austrálie a diskusi se svým francouzským protějškem Françoisem Hollandem. Francouzský prezident svého amerického protějška Trumpa varoval před obchodním protekcionismem a jednostranným rušením protiruských sankcí. Ochranářství a stažení se do sebe by byly „v dnešním nejistém světě slepou uličkou“, řekl dosluhující prezident novému šéfovi Bílého domu podle sdělení Elysejského paláce.

K otázce protiruských sankcí Hollande řekl, že tato opatření mohou být zrušena až ve chvíli, kdy budou naplněny dohody z Minsku a vyřeší se v souladu s nimi situace na východní Ukrajině. Hollande bude prezidentem Francie jen do května.

100 dnů Donalda Trumpa
,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video