Satelitní snímek základny v provincii Homs, na kterou zaútočila americká...

Satelitní snímek základny v provincii Homs, na kterou zaútočila americká armáda, na snímku z února 2017 (7. dubna 2017). | foto: U.S. Department of Defense/via REUTERS

Jeden úder nestačí, vyzývají Trumpa po útoku na Asada syrští rebelové

  • 174
Představitelé syrské opozice uvítali americký útok na vládní leteckou základnu v provincii Homs. Washington zároveň vybízejí k dalším úderům proti zbylým leteckým základnám, z nichž jednotky prezidenta Bašára Asada útočí na povstalecké pozice. Jediný úder podle opozičních sil nestačí.

„Úder na jednu leteckou základnu nestačí, na civilisty útočí z dalších 26 základen. Svět by se měl spojit a zachránit syrský lid ze spárů vraha Bašára Asada a jeho pomocníků,“ uvedl podle agentury AFP Muhammad Allúš, předák povstalecké frakce Džaíš al-Islám (Armáda islámu), která působí na předměstí Damašku.

První vojenskou akci USA proti režimu syrského prezidenta Asada v průběhu šestileté občanské války přivítaly i další povstalecké skupiny.

„Americký úder proti vražedným nástrojům Bašára Asada je prvním krokem na správné cestě v boji proti teroru. Doufáme, že v ní budou pokračovat,“ uvedl Isám Raís, mluvčí povstalecké skupiny Jižní fronta.

Úder USA v Sýrii

„Podle mého názoru to byl politický vzkaz. Tento vzkaz byl určen Rusku a tam mu porozuměli,“ dodal představitel koalice, která bojuje s Asadovým režimem v provincii Dará v jihozápadním cípu Sýrie a je financována Spojenými státy, Francií či Jordánskem.

„Vítáme každý krok, který ukončí režim páchající ty nejhorší zločiny historie,“ prohlásil plukovník Ahmed Osman z Divize Sultána Murada, největší turkmenské milice operující na severu Sýrie, které poskytuje výzbroj a finance Ankara a která v poslední době bojovala proti Islámskému státu či kurdským jednotkám.

Někteří příznivci opozice mají ale strach, že Asadův hněv se obrátí proti nim. „Jsme překvapeni, jsme šťastní a bojíme se,“ řekl CNN syrský novinář Hadí al-Abdulláh. „Bojíme se, že režim se pomstí na civilistech, jak to má v povaze,“ uvedl muž, který byl podle svých slov v úterý zasažen chemickým útokem v provincii Idlíb.

Podobné obavy trápí i povstalce ze Svobodné syrské armády (FSA), která byla svého času největší povstaleckou organizací bojující s režimem Bašára Asada. FSa označila útok na základnu Šajrát za „správný odrazový můstek“ pro boj s terorismem a pro nalezení politického řešení syrské války. Bojí se však, že se nyní režim pomstí na civilistech. Informovala o tom agentura Reuters. „Podle nás je zodpovědnost Spojených států stále veliká a nekončí touto operací,“ uvádí se v prohlášení FSA.

Donald Trump potvrdil útok na leteckou základnu v Sýrii:

Asad: Trump se nechal unést propagandou

Spojené státy v noci na pátek středoevropského času zaútočily na síly Bašára Asada. Americká armáda vypálila zřejmě 59 střel s plochou dráhou letu na základnu aš-Šajrát v provincii Homs, z níž byl podle amerického prezidenta Donalda Trumpa proveden úterní chemický útok ve městě Chán Šajchún, při němž zemřely desítky lidí.

Úřad syrského prezidenta v pátek označil americký útok za unáhlený a nezodpovědný. USA se podle Asadova úřadu nechaly naivně unést falešnou propagandistickou kampaní. Americká „agrese“ údajně jen podpořila rozhodnost syrského režimu zakročit zvýšeným tempem proti „teroristům“.

V prohlášení úřadu se také uvádí, že útok nebyl podložen fakty. Syrská vláda popírá, že by v Chán Šajchúnu útočila plynem a tvrdí, že zasáhla sklad chemických zbraní islamistů z Fronty dobytí Sýrie (dříve An-Nusra), která oblast ovládá.

Jak se k situaci vyjádřila bývalá ministryně zahraničí USA, Hillary Clintonová:

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video