Trump slíbil skautům apolitický projev, pak kritizoval média i Obamacare

  13:01aktualizováno  13:01
Americký prezident Donald Trump v pondělí vystoupil na 19. sjezdu amerických skautů v Západní Virginii. K dispozici sice měl připravenou řeč o přínosech skautingu, nakonec se však jeho povídání stočilo k oblíbeným tématům. Hovořil mimo jiné o „zlotřilých lživých médiích“, náhradě Obamacare a kritizoval také svého předchůdce v Bílém domě.

Trump změnil směr svého vystoupení plynule zmínkou o velikosti davu, který se přišel na jeho řeč podívat. Odkazoval na kontroverzi okolo jeho lednového inauguračního projevu. Média tehdy tvrdila, že dav přihlížejících byl výrazně menší než při inauguraci Baracka Obamy. Trumpova administrativa to však odmítla (více o sporu zde).

Fotogalerie

„Že je tu ale spousta lidí. Novináři budou tvrdit, že je vás tak 200, ale vypadá to na 45 tisíc lidí. V tisku se pak ale dočtete, že prezident Trump hovořil před malým davem skautů. Lživá média, lživé zprávy,“ prohlásil Trump. Následně přihlížející ubezpečil, že o politice mluvit nehodlá. Svůj slib však už po pár minutách porušil.

Skauti podle něj zcela jistě věří v heslo „America first“ (Amerika na prvním místě), které Trump poprvé použil právě při inauguračním projevu a rád ho opakuje i při aktuálních veřejných vystoupeních. Řeč přišla také na téma reformy zdravotního systému Obamacare, o jehož zrušení bude v úterý debatovat Kongres, píše The Guardian. „Je tady se mnou i ministr zdravotnictví Tim Price. Doufám, že se mu podaří sehnat hlasy, které zruší tuto věc jménem Obamacare. Ta nám totiž, vespolek, velmi ubližuje,“ sdělil. Následně pobaveně dodal, že pokud Price hlasy nesežene, dostane vyhazov.

Podívejte se na video z projevu Donalda Trumpa

Trump později během projevu vychválil současný ekonomický růst, který je výsledkem práce jeho administrativy. Navezl se naopak do svého předchůdce Obamy. Kritizoval ho mimo jiné za to, že nikdy nenavštívil skautský sjezd. Ubezpečil, že on se na sjezd bude pravidelně vracet.

Projev amerického prezidenta sklidil kritiku od rodičů některých skautů. Našli se i tací, kteří plánují své potomky od skautů odhlásit, píše BBC. S kritikou přispěchal také bývalý oficiální fotograf Bílého domu Pete Souza. Na Instagram umístil fotografii Obamy s malým skautem a v komentáři napsal, že bývalý prezident se před skauty nikdy nevychloubal svými politickými úspěchy.

Hlasování o Obamacare

Aktuálně však Trumpa čeká mnohem složitější práce. Kongres by měl v úterý začít projednávat zrušení Obamacare. „Obamacare je smrt,“ řekl Trump v pondělí na tiskové konferenci v Bílém domě. Za ním přitom stály rodiny, které údajně Obamova zdravotnická reforma znevýhodnila.

Konec ministra spravedlnosti?

Americký prezident v soukromém okruhu svých poradců řeší možnost odchodu ministra spravedlnosti Jeffa Sessionse, kterého hlava Spojených států v nedávném rozhovoru s novináři kritizovala. Na svém webu to napsal list The Washington Post s tím, že někteří Trumpovi důvěrníci již dokonce hledají kandidáty, kdo by se v případě Sessionsova odchodu, ať již v případě rezignace, nebo odvolání, mohl uvolněného postu ujmout.

Někteří Trumpovi spolupracovníci vnímají zvažovaný odchod Sessionse jako možnou součást strategie k odvolání zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera, který rozplétá kauzu ruské role během loňských prezidentských voleb v USA. Mueller se věnuje i vazbám Trumpova štábu a jeho rodiny s Moskvou, takový směr vyšetřování prezident tvrdě kritizuje a označuje to za hon na čarodějnice (více o kauze zde).

Zdroj: ČTK

„Každý senátor, který bude hlasovat proti tomu, aby se začalo o zákonu (o zrušení Obamacare) debatovat, tím Americe říká, že nemá žádný problém s noční můrou, kterou je Obamacare,“ dodal Trump. Později své poselství zopakoval i na Twitteru.

Šéf senátní frakce republikánů Mitch McConnell má podle agentury AP v plánu vyzvat k hlasování o zahájení debaty o zrušení zdravotnické reformy. Výsledek tohoto hlasování je ale nejistý. Původní plán zrušení a okamžité náhradní reformy zdravotního pojištění padl, když se republikáni minulý týden nedopočítali 50 senátorských hlasů, potřebných ve stočlenné horní komoře k přehlasování odporu demokratů.

Proti zrušení Obamacare se postavila aljašská senátorka Lisa Murkowská, její kolegyně Shelley Mooreová Capitová ze Západní Virginie a Susan Collinsová ze státu Maine. Problém by představovala také absence senátora Johna McCaina, který se léčí se zhoubným nádorem mozku (více zde). Jeho kancelář ale oznámila, že se hlasování zúčastní. Republikáni si mohou dovolit jen dva hlasy proti. V případě hlasování padesát na padesát rozhoduje svým hlasem viceprezident Mike Pence.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec lže, chci vypovídat, říká Babiš mladší. Premiér dál mluví o kampani

Andrej Babiš zveřejnil na svém facebookovém profilu fotky syna Andreje, mají ho...

Babišův syn Andrej napsal v e-mailu pro Seznam Zprávy, že si přeje být telefonicky v kontaktu s českou policií...

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Demisi, demisi, znělo Václavským náměstím. Lidé volali po konci Babiše

Demonstrace za demisi premiéra Andreje Babiše na Václavském náměstí v Praze....

Na Václavském náměstí v Praze se konala demonstrace požadující odstoupení premiéra Andreje Babiše z funkce. Na místě se...

Tisíce lidí demonstrovaly v Praze, žádaly Babišovu demisi

Demonstrace při oslavách výročí 17. listopadu za odstoupení premiéra Babiše

Výročí 17. listopadu provázely demonstrace po celém Česku. Tisíce lidí se sešly v Praze na Staroměstském a Václavském...

Nikdy neodstoupím, ať si to všichni zapamatují, prohlásil Babiš

Premiér Andrej Babiš hovoří na tiskové konferenci o kauze údajného únosu svého...

Premiér Andrej Babiš během briefingu na letišti v Kbelích před odletem do Bruselu prohlásil, že navzdory výzvám...

Další z rubriky

Vlády EU schválily smlouvu o brexitu, řeší se přechodné období a finance

Unijní vyjednavač o brexitu Michel Barnier (19. listopadu 2018)

Země Evropské unie podporují text smlouvy o brexitu, na které se na pracovní úrovni shodli před týdnem vyjednavači...

Jemenští povstalci ohlásili zastavení palby, vláda navrhuje mírové jednání

Konflikt v Jemenu začal v roce 2014 a vyžádal si podle OSN deset tisíc obětí na...

Šíitští povstalci v Jemenu v pondělí oznámili, že zastavují útoky na arabskou koalici, která proti nim v jemenské válce...

Smog horší než v Ostravě, popisují Češi Kalifornii zasaženou požáry

San Francisco je zahalené do smogu z ničivých požárů.

Největší a nejničivější požáry v historii Kalifornie nemají hasiči stále plně pod kontrolou. Ohnivý živel, který...

Najdete na iDNES.cz