Denise Morrisonová, šéfka potravinářského gigantu Cambell Soup, byla členkou poradního panelu Bílého domu. Nyní je jednou z těch, kdo rezignovali po Trumpově komentářích stran nepokojů v Charlottesville | foto: AP

Trump rozpustil své poradní sbory, kvůli jeho výrokům je opouštěli členové

  • 90
Donald Trump se rozhodl ukončit činnost svých dvou poradních sborů poté, co je začali opouštět šéfové velkých firem. Ty pobouřily komentáře amerického prezidenta ohledně rasových nepokojů v Charlottesville. Trump rozhodnutí zveřejnil ve středu na Twitteru s odůvodněním, že nechce byznysmeny dostávat pod tlak.

Několik generálních ředitelů společností z různých odvětví rezignovalo na svá místa v prezidentově ekonomickém poradním orgánu kvůli Trumpovu přístupu k rasovým násilnostem v Charlottesville. Za jejich viníky prezident označil jak bělošské rasisty, tak jejich odpůrce.

„Raději, než abych tlačil na byznysmeny z Průmyslové rady a Fóra pro strategii a politiku, ukončuji obě. Děkuji vám všem!“ napsal Trump.

16.srpna 2017 v 19:14, příspěvek archivován: 16.srpna 2017 v 20:11

Rather than putting pressure on the businesspeople of the Manufacturing Council & Strategy & Policy Forum, I am ending both. Thank you all!

Oba zmíněné poradní sbory tvořili zejména vedoucí manažeři velkých firem, kteří s prezidentem probírali cesty, kterými by se měla vydat americká průmyslová výroba při vytváření nových pracovních míst, i obecnější témata.

Po Trumpově první reakci na sobotní násilnosti ve Virginii začali poradní rady ve velkém opouštět jejich členové. Mezi prvními byli šéf farmaceutického gigantu Merck Kenneth Frazier či generální ředitelé technologické společnosti Intel Brian Krzanich a oděvní značky Under Armour Kevin Plank. Dnes se k nim krátce před Trumpovým oznámením přidala šéfka potravinářské firmy Campbell Soup Denise Morrisonová či generální ředitel společnosti 3M Inge Thulin. Oba jako důvod přímo či nepřímo uvedli Trumpův tolerantní přístup k bělošským nacionalistům.

Ještě v úterý přitom Trump na twitteru odchody manažerů zlehčoval a tvrdil, že má spoustu zájemců, kteří je nahradí.

Prezidentův poradní sbor v souvislosti s jeho kontroverzními činy či prohlášeními zaznamenal odchody členů již dříve. Například šéf společnosti Tesla Elon Musk či ředitel společnosti Walt Disney Bob Igero nedávno odešli kvůli odstoupení USA z předloni uzavřené pařížské dohody o klimatu.

Američtí armádní velitelé odsoudili rasismus

Nejvyšší velitelé americké armády se ve středu nezvykle otevřeně vložili do veřejné debaty a odsoudili rasové násilí a extremismus. Členové sboru náčelníků štábů na twitteru reagovali na násilnosti v Charlottesville, které Donald Trump připsal rovným dílem bělošským rasistům i jejich odpůrcům. Prezident tím vyvolal záplavu kritických reakcí a přiměl mnoho Američanů rázně vyjádřit protirasistické postoje.

„Armáda ve svých řadách netoleruje rasismus, extremismus nebo nenávist. Je to v protikladu k našim hodnotám a ke všemu, o co od roku 1775 usilujeme,“ uvedl dnes na svém oficiálním twitterovém účtu náčelník generálního štábu pozemního vojska Mark Milley. Podobně se na svých oficiálních twitterových účtech vyjádřili velitel letectva David Goldfein či jeden z náčelníků námořních jednotek Robert Neller.

Žádný z vysokých vojenských představitelů se výslovně nezmínil o Trumpovi, nicméně podle amerických médií jde o zjevnou reakci na prezidentův přístup k událostem v Charlottesville, kde se o víkendu odehrály srážky mezi účastníky rasisticky orientovaného pochodu a jejich odpůrci.

Prezident je vrchním velitelem amerických ozbrojených sil a jeho názory armádní špičky nekritizují, stejně jako se zpravidla nevyjadřují k podobně ožehavým tématům.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video