Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Trpěl jsem, než jsem v USA objevil Starbucks, píše Klaus v nové knize

  11:59aktualizováno  11:59
Cesta do Obamovy země, mobily v Japonsku nebo koupání v Amazonce, to je jen pár výňatků, které vám MF DNES přináší z nové knihy Václava Klause. Svůj cestopis "Zápisky z cest" prezident slavnostně pokřtí 21. září v restauraci Grand Café Praha na Staroměstském náměstí.

Prezident Václav Klaus s americkým prezidentem Barackem Obamou | foto:  Michal Růžička, MAFRA

"Kniha vznikla z frustrace, že o cestách prezidenta skoro nikdo nic podstatného nenapíše. A když napíše, mám často pocit, že jsme byli na jiných cestách," píše Václav Klaus v úvodu své nové knihy.

"Když se na své texty tohoto typu dívám nyní, zdá se mi jich být strašně málo, i když cest a zážitků (a poučení se z nich) bylo hodně. Počet mých služebních čili nesoukromých cest do ciziny ročně po celých dvacet let kolísal mezi čísly 20 a 30," uvádí ve své novince nazvané Zápisky z cest. V nákladu pěti tisíc kusů ji vydává nakladatelství Fragment.

O AMERICKÉM PIVU

"V mikropivovaru Bridgeport, který nám doporučil jako povinnost superznalec piva Láďa Jakl, dostanete na tácku osm vzorků piva v malých skleničkách a jedno si máte vybrat. Všechna z nich byla dobrá. Představa o naší pivní výlučnosti je mylná, to vím už dávno."

Kniha shrnuje Klausovy cestovatelské zážitky z pracovních cest z let 1993 až 2009, většina textů vychází tiskem poprvé (část již publikovala česká média).

Zážitky z Obamovy země

Autor hned na začátku zdůrazňuje, že jde sice o služební cesty, ale pracovní část ponechává záměrně stranou. Raději pozoruje, přemítá, všímá si zvyků, národních a kulturních obyčejů i podivností. Tu ho zaujme pohled z letadla na zpola zasněžený kráter Fudži, podruhé ho rozčílí ve dne v noci blikající reklama na muzikál o Shrekovi, potřetí se podivuje nad tím, že New York vůbec nevypadá jako v krizi.

Zážitky z "Obamovy země", jak Klaus nazývá současné Spojené státy, patří ostatně k těm nejzábavnějším. Klaus špičkuje na téma možné daně z obezity (na prodej slazených nápojů) či kurzů o právech zvířat, které nabízí už více než sedmdesát amerických právnických fakult (před deseti lety to bylo jen dvanáct škol). A také tak trochu dělá reklamu jednomu vyhlášenému kavárenskému řetězci. Podle svých slov trpěl pokaždé, když musel pít americkou kávu - tedy až do doby, než objevil Starbucks.

KOUPÁNÍ V AMAZONCE

"Po cestě zpátky je nám doporučeno, že se můžeme z lodi vykoupat. Půlka delegace odvážně skočí do vody, aby okamžitě všichni zjistili, že je proud řeky tak silný, že plavat zpátky k lodi není možné. Dalo velkou práci nás ve vodě třemi policejními čluny posbírat a vrátit na loď. Byli jsme v tom zcela nevinně."

Kniha symbolicky začíná a končí Latinskou Amerikou, která Klause zjevně fascinuje. Oceňuje sebevědomí jejích obyvatel, životní styl i přehled, který mají o zbytku světa. Týká se to i české historie a kultury: T. G. Masaryk, Antonín Dvořák, Věra Čáslavská, ale také české traktory, trolejbusy i lovecké zbraně jsou podle Klause "něčím, co vzdělaný městský Mexičan dobře zná".

V této souvislosti uštědří drobný štulec svému předchůdci Václavu Havlovi, který předtím v dobře míněné poznámce pronesl, že přeje Mexiku, aby si uchovalo svoji svébytnost před severoamerickým vlivem. Klaus kontruje: "Ukázalo se, že si to Mexičané dobře pamatují, že se jich to ale hluboce dotklo - jak by mohla země, která je stará tři tisíce let, podlehnout civilizaci staré pouhých pár století."

Horizontální vztahy

Podstatně hůř je na tom v Klausových zápisnících Evropská unie a globální oteplování. Za poznámkou, že jedinou zelenou plochou ve vyprahlé Arizoně jsou golfová hřiště, následuje série poťouchlých otázek: "Neměl byl Al Gore protestovat? Nemění to teplotu? Není to energeticky náročné?"

ČESKÉ MOBILY V JAPONSKU

"Je zajímavé, že v technicky a zejména elektronicky nesmírně vyspělém Japonsku nefungují naše mobily. Musí to asi být i záměr uchovávat si svou zvláštnost a tajuplnost. Když je něco podobného v Číně, svádí se to na ideologii. Na co to svést tady?"

Klaus ani na cestách nezapře ekonoma a pedagoga posedlého statistikami, rozpočty a cizími slovy. Píše o duální ekonomice, ale také o tom, že v Japonsku dominuje v mezilidské komunikaci "vertikalita vztahů", tedy vztah podřízenosti a nadřízenosti. Na rozdíl od Česka, kde převládají vztahy "horizontální".

Anebo jinak: "I krátká cesta umožní vcítit se do atmosféry místa a země a nemusí to být horší než při normální občanské turistice. Ekonom ve mně si je navíc vědom obecné platnosti velmi antiintuitivního zákona klesajících mezních výnosů - druhý den získává člověk méně než první, třetí den méně než druhý atd."

Mnohé z poznámek vznikaly zjevně ve spěchu, v dopravních prostředcích, v hotelových pokojích, ve snaze zachytit okamžité dojmy třeba i z jednodenních cest. Někdy Klaus téma jen nahodí a už dále nerozvede, jindy si vystačí s koženým závěrem "souhrnně řečeno, byl to docela plný a plodný den".

Jindy překvapí smyslem pro humor: ve Washingtonu dostal campari do plastového kelímku a v Madridu ho po vyčerpávající snaze dokázat úspěchy českého exportu napadla spásná myšlenka: obrátit talíř z královského servisu, který měl zespodu vyryto Thun, Czech Republic.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...Další z rubriky

Exředitel Pražské strojírny bral léta plat na základě neplatné smlouvy

Odvolaný ředitel Pražské strojírny Vladimír Říha u Obvodního soudu pro Prahu 9...

Odvolaný šéf městské společnosti Pražská strojírna Vladimír Říha, který podle auditu firmu výrazně zadlužil a utrácel...

Strany si rozdělily výbory. Po dvou povedou Piráti, SPD i komunisté

Poslanecká sněmovna má ve středu na programu důležitý bod. Zákonodárci budou...

Poprvé po volbách jednali u jednoho stolu zástupci všech devíti stran sněmovních stran. Sešli se na pozvání vítěze...

Nová vláda s důvěrou vznikne během tří měsíců, předvídá Zeman

Prezident Miloš Zeman a předseda hnutí ANO Andrej Babiš na tiskové konferenci...

Jednání o nové vládě budou podle prezidenta Miloše Zemana trvat dva až tři měsíce. Předpokládá, že Andrej Babiš sestaví...Najdete na iDNES.cz