Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Trpasličí Katar míří do čela Arabů, sází na politiku kulatého nesmyslu

  3:59aktualizováno  3:59
Katarský emír si splnil svůj dlouholetý sen, jeho droboučká země bude v roce 2022 pořádat fotbalové mistrovství světa. Monarchovy ambice ale sahají mnohem dál. Pohádkové příjmy z ropy a zemního plynu mají Kataru zajistit čelní místo mezi arabskými státy.

Katarský emír se raduje v Curychu, jeho země bude za 11 let hostit fotbalový šampionát. | foto: AP

Když na začátku prosince minulého roku oznámil v Curychu šéf fotbalové asociace FIFA Sepp Blatter pořadatele mistrovství světa v kopané v roce 2022, rozlil se po tváři katarského emíra Hamáda Ibn Chalíf Al-Sání spokojený úsměv.

Dva roky vytrvalého lobbování se vyplatily a droboučká země v Perském zálivu ve volbě předstihla jasné favority Austrálii nebo Spojené státy. Zatímco si udivení milovníci kulatého nesmyslu hledali v atlasech, kde vlastně ten Katar leží, představitelé emirátu odmítali námitky západních novinářů.

Že v Kataru panuje pro fotbal nesnesitelné klima a teploty v létě dosahují až 50 stupňů Celsia? Není problém - na stadiony budeme vhánět ledový vzduch a klimatizaci budou pohánět solární elektrárny. Ano, naše země je sice malá (1,7 milionů obyvatel představuje zhruba polovinu návštěvníků posledního šampionátu) ale my naše stadiony po konci šampionátu rozmontujeme a darujeme je rozvojovým zemím.

Katar si velkou fotbalovou akci vyzkoušel v lednu, kdy hostil mistrovství Asie.

Katar si velkou fotbalovou akci vyzkoušel v lednu, kdy hostil mistrovství Asie.

Vítězství Kataru není jen završením emírovy dlouholeté vášně pro kopanou. Velmi dobře také ilustruje jeho schopnost využít nerostného bohatství země k získávání důležitých přátel a cílevědomému budování prestiže na mezinárodním poli.

Bohatství skryté pod zemí

Pod emirátem, který je jen o něco větší než Středočeský kraj, se skrývá 15 miliard barelů ropy. Katar ale především leží na třetích největších ložiscích zemního plynu na světě - jeho ložiska jsou údajně větší než samotná země.

K uskutečnění svých velkorysých plánů má emír k dispozici státní investiční fond, do kterého proudí pohádkové příjmy z ropy a zemního plynu. Investiční fond pod svá křídla v poslední době získal například slavný londýnský obchodní dům Harrods nebo filmovou společnost Miramax. Využil také finanční krize a nakoupil významné podíly v bankách Credit Suisse, Barclays nebo Santander.

Emír si dělal zálusk i na slavné fotbalové kluby. Například v polovině ledna nabídl 1,5 miliard liber za britský Manchester United. Přestože majitelé ostrovního klubu nabídku odmítli, emírovi se podařilo ztéci jiné zatím nedobyté pole.

Ruku na to. Hráči Barcelony budou od příštího roku nosit na dresu logo Qatar Foundation, do klubové kasy za to během pěti let připluje 170 milionů euro.

Hráči katalánského klubu FC Barcelona, který dosud odolával nabídkám nechat si na dres vyšít jméno sponzora, ponesou během příštích pěti let za 170 milionů eur na hrudi nápis Qatar Foundation.

Nadace zastřešuje emírovy projekty jako je univerzitní kampus na předměstí Dauhá o rozloze 14 kilometrů čtverečních, vědecko-technologické centrum nebo organizaci charitativních projektů pro oběti přírodních katastrof v Asii. Organizace má Katar připravit na doby, kdy ropa a plyn dojdou. Předsedá jí prostřední ze tří emírových žen, elegantní a vzdělaná  Mozah bint Nasser al-Missned.

V roli smírčího soudce Blízkého východu

Dynastie Al-Sání vládne Kataru od 19. století, nezávislost na Velké Británii získala v roce 1971. Současný emír se k moci dostal v roce 1995. Využil toho, že jeho otec se rekreoval ve Švýcarsku a provedl palácový převrat.

Zemi převzal na pokraji bankrotu, nyní se ale Katar může pochlubit světovým primátem: má nejvyšší HDP na obyvatele na světě. Pokud ovšem nepočítáme téměř milion dělníků z Asie, kteří dřou na futuristických stavbách v Dauhá.

Mladý Súdánec ve velbloudí ohradě. O pohodlí obyvatelů Kataru se stará téměř milion přistěhovalců.

Education City v Dauhá. Najdete zde pobočky šesti významných amerických univerzit

Emír využívá své nezávislosti plynoucí z kombinace absolutistické vlády a neomezených finančních prostředků také k budování prestiže na diplomatickém poli. Když v některé z arabských zemích nastane problém, přispěchá s nabídkou zprostředkování rozhovorů.

Angažoval se v konfliktech Jemenu, Somálsku, smiřoval rozhádané pákistánské frakce. Naposledy se spolu s Turky snažil vyřešit politickou krizi v Bejrútu po pádu vlády. Katarské peníze financovaly rekonstrukci jihu Libanonu po válce mezi Izraelem a šíitským hnutím Hizballáh v roce 2006.

Lidská práva

Pořádání fotbalového šampionátu v Kataru kritizovali kromě jiných i obhájci lidských práv. Amnesty International emirát kritizuje za diskriminaci žen, trestání homosexuality či tresty bičováním.  Abychom ale byli spravedliví: v rámci arabského světa je Katar celkem liberální zemí.

Emír také přislíbil rekonstrukci pásma Gazy, pokud Izrael zruší blokádu území ovládaného hnutím Hamás. S židovským státem jako jeden z mála arabských vůdců udržuje opatrné vztahy a na jednu z mnoha mezinárodních konferencí v Dauhá pozval bývalou šéfku izraelské diplomacie Cipi Livniovou.

Je také významným spojencem Američanů, kteří v emirátu mají své vojenské základny. Na druhé straně ale pěstuje dobré vztahy i s Teheránem, přestože americké diplomatické depeše zveřejněné serverem WikiLeaks odhalily jisté pokrytectví tohoto vztahu.

"Na základě třicetiletých zkušeností s Íránci vám mohu říct, že můžete věřit tak jednomu ze sta slov co vám napovídají," svěřil se katarský panovník v únoru 2010 jednomu americkému senátorovi. Podle uniklých depeší emír využívá ke svým diplomatickým aktivitám také televize al-Džazíra.

Televizní diplomacie

Tuto takzvanou.arabskou CNN založil v roce 1996 a investoval do ní více než miliardu dolarů. Al-Džazíra je nyní nejsledovanější satelitní televizí na Blízkém východě a podle amerických diplomatů toho emír umí využít.

"Schopnost al-Džazíry ovlivňovat veřejné mínění v regionu dává Kataru do rukou značné mocenské páky. Stanice navíc slouží k zlepšování mezinárodních vztahů. Tak například díky laskavějšímu zpravodajství o saúdské královské rodině došlo k usmíření mezi Katarem a Saúdskou Arábií," psal do Washingtonu americký ambasador v Dauhá John LeBaron.

Díky neomezeným financím představuje Dauhá ráj pro šílené urbanisty

Podle této depeše dokonce emír nabízel egyptskému prezidentovi Husnímu Mubarakovi, že al-Džazíra se v jeho zemi na rok odmlčí, pokud Káhira změní stanovisko k mírovým rozhovorům mezi Izraelci a Palestinci. Když na konci ledna vypukly v Egyptě nepokoje, začal Mubarakův režim signál nepohodlné al-Džazíry rušit.

Šéfové televize se zaklínají nezávislou novinařinou a trvají na tom, že si do práce mluvit nenechají. Stanice v poslední době způsobila v arabském světě poprask, když začala zveřejňovat důvěrné dokumenty o izraelsko-palestinských jednáních.  Zatím se můžeme jen dohadovat, jestli zveřejněním materiálů, které prý mohou významně poškodit předsedu palestinské samosprávy Mahmúda Abbáse, nesleduje katarský emír nějaký svůj tajný cíl.

Jedete na obchodní cestu do Kataru? Přivezte manželce slušivý doplněk. Trh se suvenýry v Dauhá

Víc než v klidu. Obyvatelé emirátu jsou díky příjmům z plynu ropy a ropy zajištění a v zemi se neplatí takřka žádné daně.

Monarcha si každopádně v Curychu splnil sen - Katar bude vůbec první arabskou zemí pořádající mistrovství světa v kopané a on věří, že kulatý nesmysl za jedenáct let rozhádaný region před zraky světa sjednotí. A v čele arabského světa bude po dobu několika týdnů stát on - emír Hamád Ibn Chalíf Al-Sání.

Katarský monarcha

Katarský šejk emír Hamíd bin Chalífa al-Sání a jeho manželka šejka Mozah Bint Nasser al Missned.

Hamíd bin Chalíf al-Sání se narodil v roce 1952. Studovat začal v Kataru, ale vzdělání dokončil v roce 1971 na vojenské akademii ve Velké Británii. Ve vlasti se stal šéfem ozbrojených sil, přičemž se zaměřil hlavně na modernizaci katarské armády.

V roce 1977 ho otec a katarský emír vybral jako svého nástupce a svěřil mu post ministra obrany. V osmdesátých letech k tomu přidal funkci v Nejvyšší radě pro plánování, které má na starosti ekonomickou a sociální agendu.

V devadesátých letech začal dohlížet nad zpracováním ropy a zemního plynu v zemi. Právě z jejich těžby se do státní kasy sype nejvíc peněz (55 procent HDP). Odhaduje se, že Katar má ropné a plynné zásoby ještě na dalších sto až sto padesát let.

Při nekrvavém puči v roce 1995 sesadil svého otce, jenž se rekreoval v Ženevě. Od dob svých studií je vášnivým fanouškem Arsenalu. Šálu tohoto londýnského klubu měl na sobě i během své návštěvy Velké Británie.

Zdroj: wikipedia.org

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

VIDEO: Sibiřský politik se koupal při minus 63, chce nalákat turisty

Jakutský ministr pro rozvoj investic Anton Safronov se  ponořil do vody v...

Takové podmínky mohou otužilci koupající se ve Vltavě obyvatelům Sibiře jen závidět. V dálném Jakutsku nyní rtuť...

Američané a Turci se v Sýrii perou, Rusko se směje, říká expert

Turecké tanky vjíždějí do syrského Afrínu (22. ledna 2018)

Kurdové mobilizují síly k obraně Afrínu, svého kantonu na severozápadě Sýrie, na který útočí Turci a jimi podporované...

Po erupci japonské sopky je jeden mrtvý, další lidi zranily létající kameny

Okolí sopky pokryla vrstva černého prachu. (23. ledna 2018)

Erupce sopky na japonském ostrově Honšú a následná lavina u lyžařského střediska u města Kusacu zabila jednoho člověka....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz