Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Troubky sledují ustupující vodu, o výši škod radši ještě mlčí

  9:23aktualizováno  17:19
V Troubkách, po třinácti letech opět zaplavených, začínají sčítat škody. Voda, která natekla do osmdesáti procent domů, totiž začíná pomalu opadat. Bilance není ve srovnání s rokem 1997 tak tragická, lidé jsou však rozčarovaní. Škody si zatím nikdo netroufá odhadnout.

"I když Troubky byly znovu téměř celé pod vodou, škody tentokrát nebudou tak hrozné jako před lety. Tehdy byly domy v hrozném stavu, teď je většina z nich nová, něco vydrží," dodává místním odvahu místostarostka Vladimíra Hanzlíková.

3. den záplav

*Po záplavách přišly velké sesuvy. Pobořily dům a ohrožují další

* V Kvasicích museli odstřelit hráz potoka

* Přestalo pršet, většina řek klesá. Morava kulminuje v Kroměříži

* Visla zaplavila Krakov. Polští politici se hádají, kdo za to může

* Troubky mohly být v bezpečí, jenže proti vodě se neudělalo nic

* NÁZOR: Vrátíme se kvůli povodním do keltských osad?

V roce 1997 povodeň v obci zničila 340 domů. Řada obyvatel si pak musela postavit nový dům. Dosud splácejí hypotéky a teď se museli dívat, jak jim domovy znovu zatopila voda.

"Co nabrečím. Zůstal jsem i po povodni v roce 1997, zůstanu i teď. Tu vesnici mám rád," říká Jan Grekovský, který po ničivé povodni před třinácti lety začínal i se svou rodinou téměř od nuly.

Elektřina v obci funguje zatím nouzově, místní jsou odkázáni na agregáty, které mají jen některé budovy. Problém je třeba dobít si mobil. Místní kvůli tomu s nabíječkami chodí na obecní úřad. Vedení obce ale uvažuje, že do míst, kde už voda opadla, znovu proud pustí.

"Voda přes den hodně opadla. Podle mých odhadů je tu teď nějakých šedesát čísel až metr vody. Některé domy už pod vodou nejsou, v části obce se ale pořád drží. Brzy budeme moci začít sčítat škody. Zatím si ale netroufám odhadnout, jak vysoké vlastně jsou. Čekáme, až voda opadne úplně, pak budeme moudřejší," řekl iDNES.cz kolem 17. hodiny starosta Troubek Radek Brázda. Tam, kde voda opadla, začal první hrubý úklid.

V Troubkách ode dneška funguje první z obchodů a ve čtvrtek se otevře další. Místní si v nich mohou doplnit zásoby základních potravin. Lidé se scházejí v hospodě, které se voda jako jedné z mála budov vyhnula. Dostanou jídlo, horký čaj nebo grog a v televizi bedlivě sledují zprávy. Doufají, že voda do pátku úplně opadne a budou moci začít s odstraňováním škod.

Vaří vojáci, voda opadá pomalu

Živelně se celý den vraceli i obyvatelé, které voda vyhnala do záchranných center v Tovačově a Oplocanech. Na gumových člunech jezdili obhlížet své domy. "Lidé jsou nervózní, už se chtějí vrátit domů, ale voda opadává jen pomalu," popisovala dopoledne náladu v Troubkách místostarostka Hanzlíková.

Ve vodou zasažené obci pomáhají profesionální a dobrovolní hasiči, policisté i záchranný útvar z Hlučína. Někteří z nich mají sami zaplavené domy. Pomoc nabízejí i dobrovolníci, jeden z místních podnikatelů do Troubek například dovezl auto plné trvanlivých potravin a balené vody.

Armáda vyslala na výpomoc osm vojáků. "Mají tam v polní kuchyni vařit pro záchranáře a postavit čtyři stany pro místní obyvatele," řekl Jiří Zbránek ze záchranné roty z Olomouce. Ministerstvo obrany nabídlo na pomoc v zatopených oblastech až pět tisíc vojáků.

"Všechno se dává do pomalého běhu. Ve vyhřívaných stanech, které jsme postavili na okraji obce, se scházejí místní. Vaříme pro ně, nabízíme jim čaj," popisuje Zbránek.

"Dalo se tomu zabránit"

Velká voda vtrhla do Troubek v noci z pondělí na úterý. Nad obcí se rychle vytvořily laguny, domy začala zaplavovat voda a rozlitá Bečva zaplavila téměř celou vesnici. Hladina vody tu místy dosahovala až 1,3 metru. Pětistovka obyvatel opustila své domovy.

Řadě Troubeckých nikdo nevymluví, že se záplavám dalo zabránit. Už dávno totiž měl stát poldr, který měl obec před velkou vodou chránit. Stavba však uvázla na mrtvém bodě, protože někteří vlastníci pozemků, jimiž měl poldr procházet, je odmítli prodat.

K bezmoci místních se tak přidává i vztek. "Čtrnáct let se nic neudělalo. Opakuje se to, co před lety, i voda přišla stejného směru," stěžují si místní.

Autoři: , , ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

Katastrofa ČSSD mě zasáhla, napsal prezident Zeman. Hašek mluvil o puči

Miloš Zeman komentuje výsledky prvního kola prezidentských voleb. (13. ledna...

Prezident Miloš Zeman se týden před druhým kolem volby na Hrad vložil do situace v ČSSD. Podpořil platformu Zachraňme...

Ve vězení se naučil i kastrovat. Na svobodě by chtěl vlastní stádo ovcí

Chovatel musí umět zkontrolovat ovci i chrup.

Petr Hokynář dostal za řízení pod vlivem alkoholu 33 měsíců nepodmíněně. Trest si odpykává ve Věznici Jiřice, kde...

Najdete na iDNES.cz