Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Trosky Columbie hledají tisíce lidí

  22:20aktualizováno  22:20
Hned tři komise budou odhalovat pozadí havárie raketoplánu Columbia. Jeho trosky a pozůstatky sedmi astronautů hledají na pomezí Texasu a Louisiany tisíce dobrovolníků. Je nutné prohledat oblast elipsovitého tvaru, dlouhou až 350 a širokou přes 150 kilometrů. Nálezy částí vesmírného korábu jsou hlášeny z osmi set lokalit.

Některé trosky jsou malé, do průměru kolem deseti centimetrů, jiné větší a největší dosahují přes dva metry. Jejich hledání není snadné, protože někdy jde o jednotlivé kousky, jindy se v poměrně těsném okruhu napočítá až 200 úlomků.

Pátrání bude pokračovat, dokud bude šance něco najít. "Je to tvrdé, ale je třeba to udělat," řekl jeden z dobrovolných pátračů. "Je to jako byste přišli o nejlepšího přítele," dodal.

K největším přitom podle dosavadních poznatků patří části podvozku raketoplánu, k nejmenším součástky palubního počítače. "Kousky trosek zasáhly budovy i auta, ale nikdo nebyl naštěstí zraněn," řekl agentuře AFP šerif města Nacogdoches v Texasu Thomas Kersse.

Nalezeny ostatky astronauta
V Hemphillu, poblíž hranice s Louisianou, byly nalezeny i zuhelnatělé pozůstatky jednoho z kosmonautů. "Nic víc vám k tomu nemohu říci, byly předány FBI k identifikaci," řekl představitel obecní správy Tom Maddox.

"Naše pátrací týmy našly srdce, nohu a prsty, z toho jeden s prstenem," sdělil hasič Shorty Wilson z nedalekého města San Augustine v sousedním okrese. Tam také našli kabely, kousky počítače a kusy tepelné izolace.

Podle některých svědků spadl úlomek velikosti osobního auta do jezera poblíž Hemphillu. "Pošleme tam potápěče, jen co přijedou," uvedl zástupce federálních orgánů. Postěžoval si však, že se v okolí města špatně hledá, protože terén je členitý a má hodně vodních ploch.

COLUMBIA HAVAROVALA

Pád Columbie vyšetří tři nezávislé komise
Záchranáři objevili těla astronautů
Dobývání vesmíru stojí za život
Syn zahynul pod WTC, neteř v Columbii
Trosky raketoplánu pokryly Texas
Zvonky se snažily oživit astronautku
Columbia byla často poruchová
Američané vstali do tragického dne
Experti spekulují, co pohřbilo Columbii
Kresba českého chlapce skončila v plamenech
* fotogalerie
* profily členů posádky
* vesmírné tragédie
* přehled misí Columbia

Desítky lidí byly hospitalizovány
Mnohé pátrací týmy postupovaly na koních, jak se na správné Texasany sluší a aby zvládly rozsáhlejší oblasti, jiné pěšky, ale všechny používaly poziční systém GPS, aby pro odborníky NASA a FBI označily polohu nalezených trosek.

Nálezy by údajně mohly být jedovaté a proto úlomky mají sbírat pouze vyškolení experti. Přesto byly oblasti, zvláště v blízkosti osídlených míst, kde lidé úlomky sami shromažďovali.

Jen v Nacogdoches bylo hospitalizováno na 70 lidí, kteří přiznali, že se trosek dotkli. U žádného z nich se ale zatím neprojevily příznaky otravy. "Řada z nich našla úlomky přímo na své zahrádce," podotkl Maddox.

Vyšetřovat budou tři komise
Tragédii budou vyšetřovat hned tři komise. První ustavila bezprostředně po nehodě Národní agentura pro letectví a vesmír (NASA). Další komisi se rozhodlo vytvořit společně vojenské letectvo a námořnictvo. A do třetice chce tragédie prozkoumat výbor pro vesmírné lety Sněmovny reprezentantů.

NASA se hodlá zaměřit především na vyhodnocení všech elektronických dat, počínaje výroky a činy posádky, přes záznamy jednotlivých čidel na raketoplánu až údaje z vojenských a komerčních satelitů.

"Prošťouráme všechny údaje za posledních 24 hodin," řekl představitel NASA Ron Dittemore.

Armáda přišla o pět vojáků 
Pět ze sedmi členů posádky byli příslušníky vojenského letectva a námořnictva, což bylo důvodem vzniku další komise.

Oba resorty přitom mají zkušenosti zejména s mechanicko-technickými testy letadel a zkouškami pevnosti materiálů, z nichž jsou vyrobeny.

Armáda se také podílí na vyhledávání všech kousků a dílčích trosek Columbie, rozsetých na 200 kilometrech čtverečních Texasu.

Kongresmani mohou kontrolovat NASA
Vyšetřovací výbor dolní komory Kongresu teprve rozhodne, na co se zaměří. V podstatě může kontrolovat činnost NASA, která neskrývá, že chce co nejrychleji obnovit lety raketoplánů.

"Problém je třeba co nejrychleji vyřešit. Raketoplány budou opět létat," prohlásil Dittemore.

Ředitel NASA Sean O'Keefe vyjádřil naději, že lety raketoplánů budou moci být obnoveny během letošního června.

Jsou trosky Columbie jedovaté?
Pochyby provázejí tvrzení americké Národní agentury pro vesmír a letectví (NASA), že trosky rozpadlého raketoplánu Columbia jsou jedovaté.

Jde jen o trik, jak dostat všechny součásti, míní někteří experti. Upozorňují, že trosky prošly velkým žárem.

Podle jiných informací může být jedem na troskách hydrazin, což je palivo pomocných motorů raketoplánu.

Expert: NASA odrazuje lovce suvenýrů
Mezi skeptiky patří například projektový ředitel Německého střediska pro vzdušné a vesmírné lety (DLR) Klaus Berge, podle něhož chybí tvrzením o jedovatosti trosek jakýkoli věcný podklad.

"Je to spíše součást snahy odradit všechny lovce suvenýrů od jejich přirozené snahy nalezené kousky sbírat a schovávat je," řekl Berge agentuře DPA.

"NASA a vyšetřovatelé mají logicky zcela opačný zájem nalézt pokud možno všechny součásti a navíc na místě, kam dopadly, protože z toho lze vyvozovat průběh a tedy i příčiny neštěstí," dodal.

Trosky už někdo nabízel na burze
Na americké internetové burze eBay se již objevila nabídka na prodej blíže neurčených trosek Columbie.

Správce burzy zareagoval okamžitým odstraněním nabídky ze stránek. Policii sdělil, že pokud se mu podaří zjistit původce nabídky, bude ji informovat.

Úřady poté znovu vyzvaly občany, aby každý nález v oblasti neštěstí ohlásili, ale trosky nechali na místě.

Jed na troskách - hydrazin?
Podle francouzskou agentury AFP by jedovatou složkou na troskách mohl být hydrazin (NH2NH2), což je palivo manévrovacích motorů raketoplánu.

Hydrazin je substance se značným energetickým nábojem. Je hořlavá až výbušná, na dotyk nebezpečná. Při kontaktu s pokožkou způsobuje prudké záněty. Přijde-li do očí, hrozí oslepnutí.

V případě požití, byť krátkodobého, může napadnout nervový systém a způsobit smrt. Opakované potřísnění pokožky může způsobit poškození ledvin a jater.

Páry hydrazinu jsou explozivní již od koncentrace čtyř procent ve vzduchu, vybuchují od jiskry či plamene. Čistý hydrazin je bezbarvá kapalina se čpavým zápachem, která vře při 113,5 stupních Celsia a tuhne při 1,4 stupně Celsia.

Jako palivo se používá nejen do raket, včetně evropských raket Ariane 4 a Ariane 5, ale i do družic pro jejich poziční přesuny na oběžné dráze. Kromě toho se používá ve farmaceutickém a chemickém průmyslu a při rafinaci ropy.

Nacogdoches - pátrání po troskách

Autoři: , , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Teroristé chtěli útočit na silvestra i před volbami, říká šéf ruské FSB

Vyděšení cestující opouštějí stanici moskevského metra Park Kultury. (29. března 2010)

Ruská tajná služba FSB odhalila teroristickou buňku, která chystala na silvestra a během nadcházející kampaně před...

Zeman u Kisky o dobrých vztazích: Slováka jsem jmenoval českým premiérem

Prezident Miloš Zeman na své poslední zahraniční cestě před vypršením mandátu...

Prezident Miloš Zeman v úterý zavítal na Slovensko. Jde o jeho poslední cestu do zahraničí před lednovými...

ANALÝZA: Dny hněvu? Zatím ani náhodou, Palestinci jsou apatičtí

Palestinci se bouří proti rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa uznat...

Měla to být třetí intifáda, ale kdyby takhle vypadaly ty dvě předchozí, všichni by dávno zapomněli, že vůbec byly....

Skoncujte s iluzí dokonalých Vánoc
Skoncujte s iluzí dokonalých Vánoc

Padající stromeček a nekončící úklid. I takové jsou Vánoce.Najdete na iDNES.cz