Pokud by se prokázalo, že José Salvador Alvarenga opravdu strávil až 15 měsíců...

Pokud by se prokázalo, že José Salvador Alvarenga opravdu strávil až 15 měsíců na moři, patřil by v tomto směru k rekordmanům. | foto: Profimedia.cz

Trosečníkovi, který bloudil Pacifikem a pil želví krev, někteří nevěří

  • 59
Trosečník, který přes rok bloudil ve vodách Pacifiku a živil se syrovým masem a želví krví, je rybář Jose Salvador Alvarenga. V pondělním rozhovoru médiím vyprávěl svůj příběh a řekl také, že na moři uvažoval o sebevraždě. Úředníci však jeho dobrodružství zpochybňují, muž prý vypadá příliš zdravě.

Sedmatřicetiletého rybáře ze Salvadoru José Salvadora Alvarenga po mnoha měsících bloudění Pacifikem vlny vyplavily na Marshallových ostrovech (o jeho záchraně čtěte zde). Z Mexika, kde začala jeho pouť, urazil za tu dobu osm tisíc kilometrů.

"Rád bych se vrátil do Mexika," požádal muž poté, co jej záchranáři převezli do metropole ostrovního státu Majuro k lékařskému vyšetření.

Rybář pochází ze Salvadoru, kde má také desetiletou dceru. Dlouhodobě však pracoval v Mexiku, píše BBC.

V pondělním rozhovoru Alvarenga vyprávěl, že z Mexika vyplul v prosinci 2012 v laminátovém člunu spolu se svým patnáctiletým kolegou. Na moři chtěli strávit pouze jeden den. Porouchal se však motor jejich loďky a bouře je odnesla daleko od mexické pevniny do Tichého oceánu.

Rybář popsal, že během své osm tisíc kilometrů dlouhé pouti jedl syrové želvy, ptáky a ryby. Na loďce prý dokázal přežít jen díky svému noži a krytu, který jej chránil před ostrým sluncem. "Netušil jsem, kolik je hodin nebo jaké je datum. Rozeznal jsem jen den a noc. Nikdy jsem neviděl zemi. Jen oceán, čistý oceán. Byl velmi klidný. Velké vlny byly jen dva dny," líčí Alvarenga.

Po čtyřech měsících Alvarengův mladý společník zemřel, protože se prý odmítal dál živit syrovým masem ptáků, ryb a želv. Po jeho smrti prý Alvarenga zvažoval sebevraždu, píše The Telegraph. "Čtyři dny jsem se chtěl zabít. Ale nechtěl jsem cítit bolest. Nemohl jsem to udělat," řekl zachráněný trosečník.

Nakonec Alvarengovu sedm metrů dlouhou oprýskanou loď vyplavilo moře minulý týden na atolu Ebon, který je součástí Marshallových ostrovů - země, o níž rybář nikdy neslyšel. Trosečník měl dlouhé vlasy a vousy a na sobě jen roztrhané spodní prádlo. "Zrovna jsem zabil nějakého ptáka, abych se najedl, a v tu chvíli jsem spatřil stromy," popsal Alvarenga. "Když jsem se dostal na pevninu, usnul jsem. Po probuzení jsem viděl dvě domorodé ženy, které ječely," dodal.

Na trosečníka není příliš vyhublý, zpochybňují historku úředníci

Pokud by se prokázalo, že Alvarenga opravdu strávil třináct měsíců na moři, patřil by v tomto směru k rekordmanům.

Úředníci z Marshallových ostrovů však upozorňují na nejasnosti v rybářově vyprávění a jeho verzi příběhu zpochybňují. Muž je navíc podle nich v podezřele dobrém zdravotním stavu na to, že více než rok strádal na moři.

"Nejsem si jistý, jestli mám jeho historce věřit. Když jsem ho viděl, nevypadal nijak zvlášť pohuble ve srovnání s jinými trosečníky z minulosti," prohlásil pracovník ministerstva zahraničí Marshallových ostrovů Gee Leong Bing, který se společně s vyslancem Spojených států na souostroví s trosečníkem setkal. Bing rovněž upozornil na to, že muž u sebe neměl žádné doklady a řada detailů z jeho cesty je nejasná, včetně místa, odkud z Mexika vyplul.

Oceánograf Erik van Sebille z australského Sydney připustil, že mořské proudy a vítr mohly zahnat člun rybářů od západního pobřeží Mexika až na Marshallovy ostrovy. Podle něj by taková cesta trvala mezi 18 měsíci a dvěma roky. "V Pacifiku je severně od rovníku velmi silný západní proud, který míří od Mexika k Indonésii a cestou míjí Marsahallovy ostrovy," vysvětlil.

Úřady Marshallových ostrovů a americký vyslanec v současnosti pátrají po rodině trosečníka.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video