Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pražské kapsářky lákají na sex, pak seberou peněženku

  1:59aktualizováno  1:59
Pražští policisté měli do konce července nahlášeno přes čtyři tisíce kapesních krádeží. Redakce iDNES.cz se proto zaměřila na pachatele, kteří v metropoli kradou opakovaně a soudy je za to trestaly už v minulosti. Jsou mezi nimi ženy, které policisté nazývají „osahávačky“. Vybírají si muže a předstírají, že jim chtějí nabídnout placený sex.

Zlodějky, které předstírají prostituci, se vydávají do centra metropole i z jiných měst. Například šestatřicetiletá Julie Horvátová, kterou soud potrestal za kapsářství v polovině srpna, za „výdělkem“ dojížděla z Loun. Zatím poslední kapesní krádež, za kterou stanula před soudem, spáchala letos v květnu. Využila při tom osvědčenou metodu.

Muže, který se nad ránem vracel opilý z restaurace domů, potkala poblíž Karlovy ulice v Praze 1 a hned se za ním vydala. „Pod záminkou nabídky sexuálních služeb oslovila poškozeného J. D. a následně se ho se sexuálním kontextem dotýkala po těle. Následně mu z pravé kapsy bundy, kterou měl na sobě, odcizila mobilní telefon,“ popsala její chování žalobkyně u Obvodního soudu pro Prahu 1.

Horvátová, kterou z krádeže usvědčoval i kamerový záznam, se pokoušela soudkyni Věře Bártové namluvit, že všechno probíhalo jinak. „Ten telefon jsem si půjčila. Potřebovala jsem zavolat, on mi ten telefon půjčil,“ tvrdila u soudu. Telefon prý nevrátila proto, že muž okamžitě odešel. Mobil, což byl iPhone za 14 990 korun, prý nakonec nevyužila. Neuměla s ním zacházet, a tak ho hodila do odpadkového koše. Mobil se ale nenašel a soudkyně její obhajobu zhodnotila jako účelovou a smyšlenou.

Metoda pachatelky, která si podle nepravomocného rozsudku má odpykat 18 měsíců ve věznici s ostrahou, je mezi pražskými kapsářkami rozšířená. Policisté takové zlodějky nazývají „osahávačky“ a varují před nimi zejména opilé muže, kteří se po Praze pohybují v noci. „Jejich nejčastější kořistí jsou mobily a peněženky. Škoda se může pohybovat řádově v tisících, ale i desetitisících korun,“ uvedl mluvčí pražské policie Jan Daněk.

Jak upozorňuje, u kapesní krádeže neplatí hranice pěti tisíc korun mezi přestupkem a trestným činem. „Zákon stanoví, že jde o trestný čin, pokud se krádež týká cizí věci, kterou má poškozený na sobě nebo při sobě. Je to tedy trestný čin, i kdyby škoda byla jen několik stovek,“ vysvětlil policejní mluvčí.

Zatímco za první krádež udělují soudy obvykle podmíněné tresty, Horvátová už má za sebou jedenáct odsuzujících rozsudků nebo trestních příkazů, všechny od pražských soudů. I proto jí soudkyně Bártová k vězení přidala ještě zákaz pobytu v Praze na pět let. Horvátová se hned odvolala, verdikt se jí zdál přísný.

Kradla, aby měla na heroin

Podobnou metodu jako zlodějka z Loun zvolila i Simona Lakatošová. Kapesních krádeží stihla od loňského podzimu do letošního května hned několik, obvykle v časných ranních hodinách poblíž Národní třídy. Mladý muž, kterého oslovila s nabídkou sexu, její služby odmítl. Lakatošová se ale nedala odbýt. „Tak jsem se bránil, bránil, bránil, ona na mě byla furt nalepená. Vzala mi peněženku,“ popsal situaci okradený.

Devatenáctiletá zlodějka do vězení nechtěla:

Lakatošovou nevystrašilo ani to, když si v jiné situaci vyhlédnutý muž všiml, o co se snaží, a pleskl ji přes ruku. Kromě peněženek s penězi a doklady se jí podařilo ukrást také platební kartu. Muže zřejmě sledovala, když z ní předtím vybíral peníze, a zapamatovala si PIN. Z karty mu pak ukradla několik tisíc korun.

Na rozhodnutí soudu čekala teprve devatenáctiletá Lakatošová ve vazbě. A soudkyni Heleně Králové pak tvrdila, že vazba ji napravila. „Od jedenácti let jsem brala heroin, vazba mě napravila, chtěla bych dostat ještě jednu šanci,“ řekla u soudu. Na drogu prý potřebovala až 1 500 korun denně.

Soudkyně jí připomněla, že svou šanci už promarnila. Kradla totiž v podmínce a dříve byla trestaná i jako mladistvá. Podle pondělního rozsudku si má nyní odpykat 23 měsíců ve vězení, verdikt ale ještě není pravomocný.

Jeden odlákal pozornost, druhý šel po peněžence

Pražští policisté ale znají i jiné triky kapsářů, než jsou jen nabídky sexuálních služeb. „Různě vytvářejí umělé tlačenice nebo navazují kontakt. V posledním takovém případě jeden z pachatelů pomáhal cestujícímu s kufrem, tím odvedl jeho pozornost, a jeho spolupachatel mu zatím prohledal batoh,“ popsal mluvčí policie Daněk.

Dvojice, která v dubnu vyhlížela možné oběti u výstupu z metra v ulici Magdaleny Rettigové, žádnou pomoc ani nepředstírala. Na podnapilého muže začal nejprve mluvit starší z obou kumpánů, čtyřiadvacetiletý Róbert Rafael. Jeho komplic, kterému ještě nebylo 18 let, zatím opilému muži vytáhl z kapsy věci. Pak se oba zloději pokusili utéct, ale okradený si jejich počínání všiml.

Začal utíkat za nimi, doběhl je a začal se o své věci přetahovat. V tu chvíli se ale Róbert vytasil s pepřovým sprejem, který měl s sebou, a okradeného muže oslepil. K přepadenému vyjížděla i záchranka, byl po zásahu sprejem dezorientovaný. Jeho svědectví ale podpořily i kamerové záznamy.

Slováka čeká po odpykání trestu vyhoštění:

Rafael v Česku žádný záznam v rejstříku neměl. Na Slovensku, odkud pochází, byl ale trestán již několikrát za krádeže i za násilí. V dubnu, kdy s kumpánem okradl muže v centru Prahy, byl v podmínce, kterou mu vyměřil soud ve slovenských Levicích. Tentokrát ho vězení nemine, má si odpykat 12 měsíců. Odvolání mu nepomohlo, Městský soud v Praze mu v srpnu přidal ještě vyhoštění z České republiky.

Kapesních krádeží je podle statistik policie nejvíc v letních měsících a v období Vánoc. Za první pololetí letošního roku jich bylo v Praze 3 632, v červenci k nim přibylo dalších 719. Policistům se podaří objasnit jen něco málo přes tři procenta těchto přečinů. Velkou část z nich mají na svědomí recidivisté. Například ke konci července policisté stíhali celkem 183 lidí kvůli kapesním krádežím, z toho 84 bylo recidivistů.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Tisíce domácností zůstávají bez proudu, na jihozápadě bude dál sněžit

Kolonáda v Janských Lázních (17.1.2018).

Na jihozápadě Čech a na Vysočině bude v pátek trvale a místy i vydatně sněžit. Během šesti hodin může napadnout až...

Máme obavu z afrického moru prasat z Maďarska, říká šéf veterinářů

Ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád k africkému moru...

Když se před koncem loňského roku objevila první nakažená prasata mimo ohrazenou zónu na Zlínsku, znamenalo to, že se...

Fenomén Sobotka. Doma ve Vrchlabí ho do Senátu vybralo 90 procent voličů

Kandidát do Senátu za Trutnovsko Jan Sobotka (STAN) odevzdal svůj hlas ve...

Popularita vrchlabského starosty v jeho městě takřka nezná mezí. Potvrdily to senátní volby, v nichž Jan Sobotka ve...

Najdete na iDNES.cz