Třikrát a dost, řeklo Slovensko

  • 80
Slovenská justice dostala do rukou přísnější nástroj proti zločinu. Začalo platit pravidlo, podle něhož soudy mohou uložit recidivistům doživotní tresty bez možnosti podmínečného propuštění. Pachatelé, kteří se dopustí závažného trestného činu třikrát za sebou, by se už neměli dostat z vězení.

Obdobné pravidlo funguje například ve Spojených státech a Velké Británii. Na Slovensku bylo doposud nejvyšším trestem doživotí, ale za dobré chování mohli být odsouzení podmínečně propuštěni.

Zásada "třikrát a dost" se bude týkat závažných zločinů jako jsou vražda, únos, obchodování s drogami, znásilnění, sexuální zneužívání, loupež a zločinné spolčování.

Přísnějším metrem se bude posuzovat také ublížení na zdraví, dětská pornografie, vydírání, převaděčství a kuplířství. Pachatelé těchto činů budou trestáni doživotím nebo pětadvacetiletými tresty.

Podle ministra spravedlnosti Daniela Lipšice ochrání norma i životy. "Bude izolovat ty, kteří nectí základní hodnoty naší společnosti - lidské životy," cituje politika deník Sme.

Novelu trestního zákona schválil slovenský parlament v dubnu. Hlasovali pro ni nejen poslanci vládní koalice, ale také několik zákonodárců z řad opozice.

V Česku podobné pravidlo neprošlo. "Třikrát a dost" bylo jedním z volebních hesel KDU-ČSL v roce 1996.

Poslanecký návrh novely trestního zákona počítal s doživotím pro pachatele, který se opakovaně dopustil teroru, vraždy, obecného ohrožení, loupeže, braní rukojmí, vydírání, znásilnění či pohlavního zneužívání.

Vláda však lidovecký návrh odmítla.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video