Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Třídy pro Romy? Na Slovensku pod různými „výhovorkami“ fungují

  16:58aktualizováno  16:58
Kontroverzní nápad Valašského Meziříčí rozdělit školáky do "bílé" a romské třídy běžně praktikují na Slovensku. Tamní vláda to ale neřeší jako nějaký problém. "Děti mají ve škole v Medzevě černé a bílé přestávky, jinde i jiný čas oběda," potvrdil šéf tamní pobočky Amnesty International Branislav Tichý.

Segregace je na Slovensku realitou, jakákoli čísla ale nejsou k dispozici, protože stát ji nebere jako celospolečenský problém. Ilustrační foto | foto: Radek Miča

Když místostarostka Valašského Meziříčí Dagmar Lacinová obhajovala nápad s dělením dětí do různých tříd, mluvila o tom, že romskou třídu otevřou "kvůli specifickým vzdělávacím potřebám Romů". Případ v Česku hned odsoudili ochránci lidských práv. Romská třída nakonec nebude.

Na Slovensku se podle Tichého rozdělováním řeší jen případy konkrétních škol. Kolika dětí se to týká, Tichý neví. Neexistují totiž data, politici nepřiznávají, že jde o systémový problém.

"Romské děti jsou umísťovány buď do speciálních škol, nebo jsou zařazované v běžných školách do jiných tříd, ale i pavilonů," podotkl pro iDNES.cz Tichý s tím, že rozdělování dětí se děje hlavně na východním Slovensku. "Těmto dětem v jiný čas začíná a končí vyučování, v jiný čas jdou na oběd," nastínil.

Segregace je zakázaná, ministerstvo stížnosti nemá

Pojem segregace byl pro slovenskou školní legislativu do loňska neznámým pojmem. "Od roku 2008 platí nový školní zákon. Ten segregaci zakazuje," konstatoval Tichý.

"Ovšem v zákoně chybí definice segregace, není tam, kdo by měl kontrolovat, že k ní nedochází, a ani v něm nejsou stanoveny žádné postihy. Je to další z bezzubých opatření," dodal.

Stížnosti na diskriminaci se podle ministerstva školství ale vyskytují ojediněle. "Přičemž se ukáže, že podstata problému nespočívá v diskriminaci," konstatovala mluvčí resortu Španková.

Děti projdou vyšetřením, některé míří do nultého ročníku

Webová stránka ZŠ Duchnovičova v Medzilaborcích s informací o zřízení nultého ročníku pro romské žády (printscreen z 28. 5. 2009)

Na Slovensku však zmínku o takové romské třídě najdete i na webu. Nabízí ji jedna základní škola ve východoslovenských Medzilaborcích.

"Na webu je asi chyba," zareagoval její ředitel Ivan Štefanko. "Není to pro romské děti, neděláme rozdíly, to bych nedovolil," uvedl. Připustil však, že v této třídě končí převážně Romové.

"Máme tři takové třídy. Děti se tam dostanou na základě psychologických vyšetření," upřesnil ředitel školy, kterou navštěvuje 360 žáků, z toho podle jeho slov 64 Romů. Dvacet z nich chodí do speciálních tříd, doplnil.

V PUBERTĚ PŘIJDE ZLOM, RODIna nepomůže

Ředitelé obou medzilaborských škol se shodli, že problém s romskými žáky přichází s pubertou. "Do šesté třídy fungují normálně. Pubertou však vše končí, nedonutíme je učit se. Donesou do školy jen tělo a nudí se. Nemají vzory. Když se zeptáte sedmáka, co chce dělat, řekne vám, že bude na dávkách," konstatoval Ivan Štefanko.

"Čím vyšší ročník, tím horší docházka," potvrdil i ředitel Základní školy Komenského Bajaj. "Děláme vše pro jejich dobro, ale jejich rodiče ne. Nedbají na pravidelnou docházku, děti chybí třeba dva až tři týdny..."

Jeho kolega Štefanko jde ještě o krok dál: "Rodiče na předvolání do školy nereagují. Když mají děti zameškáno moc, jdou za lékařem. Nutí ho, aby jim dal razítko kvůli absenci."

Na adresu svého kolegy z Valašského Meziříčí vzkázal, že udělal chybu. "Pan ředitel byl netaktický. Mohl se tomu v pohodě vyhnout, mohl děti dát vyšetřit psychologem."

O takové vyšetření se opírá i ředitel druhé medzilaborské základní školy Milan Bajaj. "Každé dítě, které jde do první třídy, dáváme na pedagogicko-psychologické vyšetření," potvrdil. Podle výsledku vyšetření pak dítě umístí buď do běžné třídy, třídy speciální či do nultého ročníku. "Nebereme to, zda je to romské dítě, či ne," zdůraznil ředitel školy, kam chodí 465 žáků, z toho podle něj 93 romských.


Dobré zkušenosti s nultým ročníkem, který dětem učivo jednoho roku rozloží do delšího období, má i ministerstvo školství. "Tento systém se v praxi osvědčil," řekla iDNES.cz jeho mluvčí Dana Španková s tím, že nultý ročník nahrazuje deficit předškolní výchovy.

Že by nulté ročníky byly jen pro romské děti, ale odmítá. "Prostřednictvím nultých ročníků se zabezpečuje integrace a eliminuje se zařazování dětí ze sociálně znevýhodněného prostředí do speciálních škol pro žáky s mentálním postižením právě na základě kvalitnější a dlouhodobější diagnostiky dítěte," konstatovala.

Ač ministerstvo jakýkoliv náznak segregace odmítá, na webových stránkách vlády existuje dokument, kde se přímo otázka romských školáků řeší a navrhuje se možnost umístit je do nultého ročníku.

Romské děti jen za žlutými dveřmi

Romský pedagog František Godla, který přes třicet let vedl gymnázium v Sabinově, vzpomíná na zkušenosti svých kolegů z Košicka z devadesátých let.

ROMOVÉ NA SLOVENSKU

Patří ke druhé (první je maďarská) nejpočetnější národnostní menšině. Oficiálně se k ní hlásí
89 920 obyvatel, což je 1,7 procenta. Podle demografických odhadů je ale skutečný počet Romů několikanásobně vyšší, odborníci mluví o 400 až 500 tisících lidí.

Zdroj: Kancelář místopředsedy vlády SR pro vzdělání, evropské záležitosti a lidská práva a menšiny

"V jedné tamní základní škole měli dveře třídy natřené na žluto. Do této učebny chodily jen romské děti. Při oslavách začátku školního roku romské děti zůstaly ve třídě a ostatní venku slavily," uvedl bývalý ředitel, sám přiznává, že podobné problémy řešit nemusel.

Přiznal, že ani jemu by nebylo po chuti, kdyby jeho syn či dcera seděli vedle špinavého zanedbaného dítěte. Nechápe však, proč by se to mělo řešit plošně. "Jsou to jen předsudky v hlavách lidí. Asi vytvoříme ještě jednu republiku v rámci té naší," řekl zvýšeným hlasem Godla.

I slovenská média už dříve zmiňovala případy, kdy na základních školách vytvořili speciální třídy pro Romy. Před dvěma roky informovala pravda.sk o romské třídě na základní škole v Nitře.

"Z celkového počtu 300 dětí je 118 z málo podnětného prostředí. Jsou to Romové a kvůli jejich přítomnosti k nám 'bílí' rodiče odmítají umístit své děti," obhajovala tehdy romskou třídu ředitelka školy Tatiana Kováčiková.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Chci pokřesťanštit Evropu. To je můj sen, říká nový polský premiér

Nový polský premiér Mateusz Morawiecki

Nový polský premiér Mateusz Morawiecki zaujal svým prvním interview po pověření novou funkcí i bruselský server...

Nic neprovedly, ale jejich matky ano. V afghánském vězení žijí stovky dětí

S mnoha afghánskými vězeňkyněmi tráví jejich výkon trestu za mřížemi i jejich...

Jsou ve vězení, přestože nic neprovedly. Stovky afghánských dětí zůstávají se svými matkami i poté, co je soud poslal...

TÝDEN OBRAZEM: Cvičená opice, Chaplin na ulici či stoupající dým

STOUPAJÍCÍ KOUŘ. Fotka pořízena Mezinárodní vesmírnou stanicí zobrazuje...

Zatímco v Německu a ve Švýcarsku si lidé užívají zimní radovánky, v Číně lidé obdivují cvičené opice. A ve Španělské...

Hyundai H 350 2,5 CRDI  záruka
Hyundai H 350 2,5 CRDI záruka

r.v. 2016, naj. 3 501 km, diesel
465 000 Kč (s DPH)Najdete na iDNES.cz