Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Třiadvacetiletý voják je letos již třetí obětí meningokoka

  10:15aktualizováno  10:15
- Třiadvacetiletý voják, který zemřel v pondělí v důsledku meningokové nákazy, není zdaleka ojedinělou obětí v České republice. Smrt způsobila baktérie meningokoka typu C, který se v posledních pěti letech značně rozšířil. Letos meningokok zabíjel už nejméně dvakrát, v březnu nákaza usmrtila v Chomutově tříletého chlapce, v květnu zemřela na meningitidu patnáctiletá dívka v Ostravě. Nejvíce ohroženy jsou děti, adolescenti, staří lidé a osoby s poruchou imunity.
Česká armáda bojuje s meningokokovou nákazou očkováním od roku 1995. Právě před třemi lety zemřelo po napadení meningokokem několik vojáků základní služby. V dubnu 1995 infekci podlehl vojín z prostějovské posádky, druhý zemřel v září ve zlínské nemocnici. Vojáka z pražských kasáren v Karlíně, u něhož nemoc propukla na jaře téhož roku, se podařilo zachránit. Několik smrtelných onemocnění mezi vojáky způsobil meningokok C také v roce 1993 ve východních Čechách.
Výskyt nemoci v posledních letech stoupá. Podle údajů Státního zdravotního ústavu onemocnělo v důsledku meningokokové infekce v ČR v roce 1991 celkem 66 osob, o dva roky později to již bylo 110 postižených, v roce 1995 počet nemocných stoupl na 197. Loni prodělalo v ČR podle tisku meningokokový zánět mozkových blan 162 lidí. V předchozích třech letech nákaze v ČR každý rok podlehlo okolo 20 nemocných.
Meningokoková sepse je onemocnění stále častěji končící smrtí. Jeho závažná forma má podobu zánětu mozkových blan s teplotami překračujícími 40 stupňů Celsia, může se však projevit i jako běžná respirační infekce.
Infekce vyvolaná mikrobem Neisseria meningitis se přenáší kapénkovou cestou výhradně z člověka na člověka a postihuje zejména nízké věkové skupiny obyvatelstva. V současné době jde podle dostupných informací o nejrychleji smrtící infekci.
Naproti těmto údajům se však meningokok vyskytuje u desetiny obyvatel, aniž ohrožuje jejich zdraví a život, při oslabené imunitě pacienta však může skončit právě zánětem mozkových blan, sepsí či toxickým šokem. Při včasném zjištění nemoci, která se léčí antibiotiky, se ale většina pacientů uzdraví.

V posledních letech se meningokok objevuje jako vážná hrozba v celé Evropě. Letos na jaře meningokoková nákaza způsobila rozsáhlou paniku ve východním Bavorsku, kde zákeřná bakterie způsobila deset vážných onemocnění, z nichž dvě byla smrtelná. Další případy se vyskytly v Horních Rakousích. V zasažených okresech úřady přistoupily k rozsáhlé očkovací akci a nechaly uzavřít řadu škol a školek.
Největší počet obětí si však infekční zánět mozkových blan pravidelně vybírá na africkém kontinentu. V Burkina Fasu v roce 1997 bakterii meningokoka podlehlo 2500 osob, o rok dříve si epidemie v téže zemi vyžádala takřka dvojnásobek obětí. V Nigérii zemřelo před dvěma lety v důsledku meningitidy téměř 8500 lidí
Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Okamura zrušil podmínku účasti SPD ve vládě, s ANO je ochotna jednat i ČSSD

Radim Fiala a Tomio Okamura z SPD před jednáním Sněmovny o důvěře menšinové...

Andreji Babišovi se poté, co jeho menšinová vláda nezískala důvěru, otevírají nové možnosti, jak by ji mohlo ANO...

Tisíce lidí nevědí, že jejich zdravotní kartu po lékařích převzal úřad

(Ilustrační snímek)

Hromadné zavírání ordinací kvůli e-receptům se nekoná. Přesto si tisíce lidí musí najít nového lékaře a nevědí, že...

Vláda bez důvěry, sníh drtí Česko a sourozenci pod zámkem

Andrej Babiš na jednání mandátového a imunitního výboru (16. ledna 2018)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Shrneme nabitý den ve Sněmovně. Sněmovní mandátový a imunitní výbor doporučil vydání Andreje...

Najdete na iDNES.cz