Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Reportáž skončila 11. 10. 2001 7:07

Třiadvacátý den po útoku na USA

Další on-line zpravodajství minutu po minutě:
| den předchozí - 3.10. | den následující - 5.10. |

14:56
O boji proti terorismu v Moskvě jedná na dvoudenní konferenci 35 ministrů spravedlnosti a generálních prokurátorů evropských zemí. Prezident Vladimir Putin v písemném poselství účastníkům uvedl, že spolupráce justičních orgánů je pro řešení prioritních úkolů v boji s teroristy velmi důležitá.
Záchranáři v New Yorku
14:44
Osm pracovníků humanitární organizace Shelter Now, kteří jsou od srpna vězněni v Afghánistánu, zřejmě vůbec netuší, jaké nebezpečí jim po atentátech v USA 11. září možná hrozí. Čtyři zadržovaní Němci, kteří jsou mezi nimi, se v posledních dnech obrátili na německá média faxem a stěžují si na naprostou izolaci. "Vše nasvědčuje tomu, že vůbec nevědí o tom, co se ve světě děje," prohlásil v Berlíně šéf německé odbočky Shelter Now Germany Udo Stolte.
14:36
Moskva nechce komentovat zprávy, podle kterých Rusko letos v březnu poskytlo Radě bezpečnosti OSN informace o údajných základnách bin Ládina v Afghánistánu včetně zmínky, že na jedné z nich působí mimo jiné Češi. "Nemůžeme vám k této zprávě nic sdělit," řekl představitel informačního odboru ruského ministerstva zahraničí.
14:23
Nizozemsko poskytne USA v jejich boji s terorismem "logistickou podporu" a otevře svůj vzdušný prostor americkým bojovým letounům, bude-li to třeba. Oznámil to premiér Wim Kok. Podle něho jsou americké důkazy o vazbě mezi útoky a bin Ládinem přesvědčivé.
14:10
Velitel ruských pohraničních jednotek v Tádžikistánu generálmajor Sergej Žilkin varoval, že by se islámští fundamentalisté ze sousedního Afghánistánu mohli pokusit destabilizovat neklidnou oblast na pomezí obou států.
14:09
Podle francouzského prezidenta Jacquesa Chiraka vše nasvědčuje tomu, že za zářijovými smrtícími atentáty v New Yorku a Washingtonu byl saúdskoarabský miliardář Usáma bin Ládin a jeho teroristická síť. Musí proto skládat účty za své hrůzné činy, řekl Chirac.
13:26
Pákistán se přidal k ostatním státům, kterým USA předaly důkazy o bin Ládinově podílu na teroristických útocích z 11. září. "Důkazy stačí na jeho obvinění," řekl mluvčí ministra zahraničí. - Pákistán: Důkazy svědčí proti bin Ládinovi
13:21
Zveřejnění důkazů o bin Ládinově podílu na útocích proti USA je podle pákistánských představitelů prospěšné. Pákistán je však nehodlá předávat afghánskému hnutí Taliban.
13:15
Představitelé Pákistánu tvrdí, že stáhli všechny své diplomaty a další zaměstnance ze sousedního Afghánistánu.
13:04
Rusko začalo evakuovat své diplomaty z pákistánského velvyslanectví. Z Pákistánu odcházejí i rodiny zaměstnanců ambasády a další ruští občané.
13:04
13:00
Do severního Afghánistánu neustále přicházejí davy novinářů, ve středu ráno dosáhl jejich počet 130 a v noci měli do tábora, vzdáleného jen 30 kilometrů od Kábulu, dorazit další. Podle britského listu Daily Telegraph jde o největší "invazi" novinářů do místa, kde se předpokládá vojenský konflikt.
12:53
Evropský parlament schválil návrh Evropské komise na zmrazení účtů 27 organizací a lidí podezřelých z financování terorismu. Konečný souhlas mají dát ministři zahraničí, kteří se v pondělí sejdou v Lucemburku.
12:21
Premiér Zeman řekl, že vláda odsouhlasila osm požadavků, které Česku předložili spojenci z NATO. Jedním z nich je i případné nahrazení Američanů, kteří odejdou z jednotek SFOR do války proti teroru.
12:21
Afghánská opozice Severní spojenectví se připojí k jakékoli ofenzivě USA proti Talibanu, řekl vojenský šéf opozice Muhammad Fahím. Spojenectví má pod kontrolou pět procent území na severu Afghánistánu. "Američané s námi jejich plánovanou operaci nediskutovali. My se ale domníváme, že zaútočí na stanoviště Talibanu raketami a bombami. V tom momentě se my přidáme a zaútočíme všemi zbraněmi, které máme k dispozici," řekl.
11:51
Při podpoře USA v boji proti mezinárodnímu terorismu zvažuje německá vláda nasazení vojáků na palubách výzvědných letounů AWACS a také na lodích. Řekl to v listu Bild ministr obrany Rudolf Scharping s tím, že k německé účasti dojde možná velmi brzy.
10:58
Ve dvou provinciích na západě Afghánistánu vypuklo povstání proti vládnoucímu hnutí Taliban. Na zdech se objevily nápisy "Smrt Talibanu" a povstání se účastní civilisté. Řekl to jeden ze šéfů ozbrojené protitalibanské opozice Ismáíl Chán.
10:50
Britský premiér Blair poodhalil důkazy proti bin Ládinovi. Řekl, že tři z únosců letadel při útoku na USA byli na teroristu přímo napojeni.
10:39
Francouzská policie prověřuje, zda výbuch petrochemické továrny v Toulouse před dvěma týdny nemohl být teroristickým aktem. V troskách továrny bylo totiž nalezeno i tělo Francouze tuniského původu, který se údajně netajil sympatiemi k islámským radikálům. - Policie: Výbuch chemičky mohl být i útok
10:30
"Lidé, kteří zbořili ty mrakodrapy, byli muslimové a muslimové tedy musejí říci, že toto není islámské. Cestujícím v těch letadlech bylo řečeno, že zemřou, a na palubě byly děti. Musejí říci, že to je ostudné. Neslyšela jsem dostatek odsouzení od muslimských duchovních," cituje čtvrteční list The Times bývalou ministerskou předsedkyni Margaret Thatcherovou. Její první komentář k teroristickým útokům z 11. září vyvolal značné pobouření muslimů. Distancovali se od něj i mluvčí Konzervativní strany, včetně chráněnce Thatcherové a nového vůdce strany Iaina Duncana Smithe.
10:01
CIA vyškolila a vyzbrojila v roce 1999 60 pákistánských výsadkařů, jejichž cílem bylo vstoupit na území Afghánistánu a zajmout nebo zabít bin Ládina. Potvrdili to američtí představitelé pro CNN. Na plánu spolupracoval bývalý pákistánský premiér Naváz Šaríf, ale po převratu Parvíze Mušarafa z plánu sešlo. V případě realizace plánu byla Clintonova vláda ochotna zrušit vůči Pákistánu ekonomické sankce.
09:44
Afghánské vládní hnutí Taliban prohlásilo, že postaví britskou novinářku Yvonne Ridleyovou, která v pátek nedovoleně prošla na afghánské území, před soud. Porušila naše zákony, řekla afghánská vláda. - Taliban posílá novinářku před soud
Usáma bin Ládin
09:08
Saúdská Arábie si je "jista", že Spojené státy nezaútočí proti žádnému arabském státu v odvetě za teroristické útoky z 11. září. Na společné tiskové konferenci s americkým ministrem obrany Donaldem Rumsfeldem to v Rijádu řekl saúdský ministr obrany princ Sultán ibn Abdal Azíz Saúd. Zároveň ale prohlásil, že saúdské království nemůže od USA žádat záruky ohledně vojenské operace, kterou by mohly vést. Princ Sultán rovněž řekl, že Saúdská Arábie nevěří, že "dojde k přímým vojenským úderům proti Afghánistánu." Rijád sice odsoudil teroristické útoky, ale odmítá USA poskytnout klíčovou leteckou základnu prince Sultána jako velitelské a komunikační centrum plánované vojenské akce.
09:02
Austrálie je připravena poskytnout USA vojenskou pomoc v boji proti terorismu. Aktivovala článek o vzájemné pomoci v bilaterální vojenské smlouvě mezi oběma zeměmi.
08:17
Policie evakuovala nejvyšší jihokorejský mrakodrap v Soulu poté, co anonym oznámil, že je tam bomba. Nakonec se ukázalo, že šlo o planou hrozbu. Zdá se, že někdo chtěl napodobit útoky v USA, uvedl mluvčí policie.
08:11
Podle názoru většiny Britů není žádný rozdíl mezi severoirskou ilegální organizací Irská republikánská armáda (IRA) a organizací bin Ládina Al-Kajda. Obě označilo 83 procent Britů za teroristická uskupení. Zjistil to v průzkumu Gallupův ústav, jehož výsledky zveřejnil list Daily Telegraph. Od teroristických útoků proti USA z 11. září je britské veřejné mínění vůči IRA tvrdší.
07:22
"Život je nejistý, dejte si zákusek," hlásá nápis na cukrárně na jedné z rušných newyorských tříd. Reklamní tah je to jistě trochu neférový, nicméně odráží nálady, které postihují obrovskou megapoli po teroristických útocích, které si vyžádaly kolem šesti tisíc životů. Depresivní nálady, neschopnost soustředění, nespavost a roztržitost postihly po útocích ve větší či menší míře sedm z deseti Američanů. Průzkum Pew Research Center zjistil, že změny nálady postihly více ženy než muže, rodiče než bezdětné a obyvatele velkých měst než venkova.