Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Tři znamení napověděla výsledek

  0:01aktualizováno  0:01
Nikdo těm třem drobným detailům nevěnoval na Pražském hradě pozornost. Přitom vůbec nebyly tak bezvýznamné, jak se na první pohled zdály. Naznačovaly výsledky prezidentské volby, která teprve začínala.

Bylo tři čtvrtě na deset a Jaroslava Moserová si už několik minut v kuloárech pohrávala v pravé ruce se zapalovačem. V prstech levé ruky držela cigaretu. Chtěla si ji zapálit, ale před hloučkem fotografů si to na poslední chvíli rozmyslela. Možná si vzpomněla na závazek, že bude-li zvolena prezidentkou, přestane kouřit. Jako by tušila, že to nebude ona, kdo první z prezidentského klání vypadne.

Václav Klaus mířil do Španělského sálu s úsměvem na tváři. Novinářům opakuje to, co před volbou řekl už několikrát. "Jsem sportovec a budu bojovat do posledního míčku." Jako by tušil, že ho i tentokrát čekají souboje ve všech třech kolech volby.

Miloš Zeman kvůli prezidentské volbě opustil svou chalupu na Vysočině a celý týden intenzivně vyjednával se všemi politickými stranami v propůjčené kanceláři v parlamentu.

Jen několik minut před začátkem volby však vyjednávací taktiku sám zpochybnil. S pohledem upřeným kamsi ke stropu se pokouší o strojený úsměv. "Sliby jsou v politice tím nejlevnějším a nejméně kvalitním zbožím." Jako by tušil, že všechny absolvované schůzky mu budou k ničemu.

Další nápovědu, jak se bude vyvíjet volba prezidenta, poskytly projevy kandidátů, především Václava Klause a Miloše Zemana. Klaus elegantně využil toho, že na rozdíl od svých protivníků může navázat na svůj projev z první volby. Senátory a poslance v něm pobavil po třetím kole větou, že ti, kteří mu nedali svůj hlas, by se měli polepšit. Ve své nadsázce včera pokračoval.

"Zkusil jsem začít sám u sebe," doplnil Klaus vlastní výzvu. Poslanci a senátoři se zasmáli a Klausovi zatleskali. "Ukázalo se, že to není snadné," pokračuje Klaus a sál se směje a tleská podruhé. "Ale za pokus to stojí," dokončí větu Klaus a potlesk i smích zazní potřetí.

Jaroslava Moserová ani Miloš Zeman takový úspěch se svými proslovy nesklidili. "Bylo to slabé, chyběla tomu šťáva," hodnotí Zemanův projev jeden z poslanců ČSSD. Kvůli napjaté náladě ve své straně však Zemanovo vystoupení komentuje bez uvedení jména.

Půl hodiny po poledni výsledky prvního kola potvrdily, že nenápadné indicie ze začátku dne předvídaly vývoj prezidentské volby správně. Senátor Unie svobody Robert Kolář svolává své kolegy ke stolku v kuloárech, odkud během chvilky vyletí několik zátek z lahví sektu.

Nečekanou porážku Miloše Zemana začínají slavit ještě před oficiálním potvrzením výsledků. Jaroslava Moserová se sice drží v ústraní pod schodištěm Rothmayerova sálu, ale s Janem Rumlem si na postup do druhého kola připije.

Václav Klaus si dílčí vítězství vychutnává stejně jako před týdnem. Po obědě spokojeně vyjde na schody před Rudolfovou galerií a trpělivě odpovídá na otázky novinářů. Rozmrzelý je pouze z toho, že si nemohl s poraženým Zemanem podat ruku na rozloučenou. Zeman totiž po zveřejnění neoficiálních výsledků okamžitě odjel z Hradu pryč.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

VIDEO: Balíky létaly z auta do dálky, pošta pracovníka vyhodila

Pošta v akci. Svérázné doručování balíků zachytil svědek

Okamžitým ukončením spolupráce „ocenila“ Česká pošta pracovníka, kterého svědek natočil, jak v obci Strání na...Další z rubriky

Starosta Nymburku uzavřel lávku stejné konstrukce, jako spadla v Troji

Lávka pro pěší přes řeku v Nymburku

Ve středočeském Nymburku odpoledne uzavřeli lávku přes Labe, která je totožné konstrukce a od stejného projektanta jako...

Plán pro využití věznice v Hradišti je hotový, přesun soudu jistý není

Uherské Hradiště bylo v 50. letech místem, kde dozorci brutálně týrali...

Dlouho vyhlížená proměna bývalého justičního paláce a věznice v Uherském Hradišti se blíží. Vybraná firma dokončila...

ČEŠTÍ ŘIDIČI: Když v autě poučujeme ostatní, jsme nebezpeční, říká expert

Nedodržování bezpečného odstupu je velkým nešvarem na českých silnicích

Mnohem lépe než v porevolučních letech se podle zkušeného dopravního psychologa Aloise Hudečka dnes chovají řidiči na...Najdete na iDNES.cz