Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Tři školačky se nakazily syfilidou

  12:20aktualizováno  12:20
Pořádný šok připravila rodičům, učitelům i lékařům trojice dívek z Hluboček na Olomoucku. Ačkoli dvě z nich ještě nevyšly ani základní školu, už se léčí na pohlavní onemocnění syfilis. Případ vyšetřuje policie. Rodiče jejich spolužáků jsou zděšení.

Syfilidou se nakazily dvě šestnáctileté a jedna čtrnáctiletá dívka. Dvě z nich jsou ještě žákyněmi deváté třídy základní školy.

Děvčata se už třetí týden léčí na klinice kožních a pohlavních chorob v olomoucké fakultní nemocnici. Případem se začala zabývat i policie.

"U všech tří dívek bylo onemocnění zachyceno v počátečním stadiu. Proto by také neměly nastat pozdější komplikace," řekl mluvčí fakultní nemocnice Stanislav Kopečný.

Jednu školačku už lékaři z nemocnice propustili. Místo domů však musela do diagnostického ústavu. Další dvě děvčata stále zůstávají v péči olomouckých lékařů.

"I další dvě dívky by mohly být v nejbližších dnech propuštěny. Vše závisí na tom, jaká budou další vyšetření a jejich výsledky," dodal Stanislav Kopečný.

Syfilis se přenáší pohlavní stykem nebo při krevní transfuzi. Druhá možnost je však nepravděpodobná, protože lékaři všechny dárce krve na syfilis testují. Onemocnění se léčí antibiotiky, neléčená syfilida po několika letech narušuje centrální nervovou soustavu, srdce, cévy a kosti a vede až k úmrtí.

Policie mlčí
Jak a kde se nakazily dívky z Hluboček, není známo. Policie, která se případem zabývá, nechce zatím nic komentovat. "Šetření je teprve v počátku, proto nelze žádné informace podávat. Trestní oznámení jsme však neobdrželi," uvedla pouze olomoucká policejní mluvčí Jitka Dolejšová.

Vzhledem k tomu, že jedna dívka je nezletilá, hrozí případnému viníkovi až osmiletý trest za zneužití osoby mladší patnácti let a obvinění z šíření nakažlivé choroby.

Škola odpovědnost odmítá
Základní škola v Hlubočkách odmítla za nákazu dívek jakoukoliv odpovědnost. "U nás se v žádném případě nenakazily," řekla zástupkyně ředitelky školy Libuše Balášová. "Soukromý život žáků nekontrolujeme. Nemůžeme vědět, co dělají ve volném čase," dodala Balášová, která tvrdí, že o nemoci svých žákyň se vedení školy dozvědělo jen náhodou.

"Paní ředitelce to řekla prodavačka v obchodě. Až později nám to oznámila maminka jednoho z děvčat," uvedla. Balášová přiznala, že událost vyděsila rodiče ostatních školáků.

"Bombardují nás telefonáty a ptají se, jaká jsme udělali opatření," řekla zástupkyně. Škola však žádné kroky nepodnikla. "Nikdo nás oficiálně neinformoval. Rodiče postižených dětí by nás tak mohli osočit, že zde šíříme paniku," vysvětlila Balášová.

Škola se pouze rozhodla, že bude se svými žáky o problému otevřeně diskutovat. "O nemoci jsme se bavili s paní ředitelkou v přírodopisu. Jedna z nakažených byla moje nejlepší kamarádka. Nikdy bych to do ní neřekla," svěřila se Anna Fialová z osmé třídy.

Na vině je výchova, zní z ulice
Zprávy o nákaze jsou nyní hlavním tématem rozhovorů většiny místních občanů. "Já ve čtrnácti letech nevěděla, co je to pusa, natož pak nějaká soulož. Nás rodiče drželi zkrátka. Myslím, že za to, co se stalo, může hlavně špatná výchova," míní trafikantka z Hluboček.

Šestnáctiletá dívka, která je již z nemocnice v diagnostickém ústavu, pocházela podle místních obyvatel z velmi zanedbaného rodinného prostředí. Její matce tento týden sociální pracovníci odebrali pět dětí.

"Scházela se u nich spousta lidí a hodně se tam pilo," řekla žena, která bydlí poblíž a podle níž se nakažené dívky scházely v jedné partě. "Moje dcera má deset let, nedovedu si představit, že bychom za čtyři roky řešili něco podobného," děsila se prodavačka v potravinách.

Diví se i odborníci
Šokování jsou nejen rodiče, ale i odborníci. Olomoucká kožní lékařka Helena Korandová se za dvacetiletou praxi s ničím takovým nesetkala. "Tak mladého pacienta nebo pacientku se syfilidou jsem opravdu ve své péči nikdy neměla," říká lékařka.

Statistiky ukazují, že nakažených lidí v Olomouckém kraji každým rokem přibývá. Zatímco před dvěma lety bylo v regionu dvacet nahlášených případů, vloni už to bylo o patnáct více.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Sokolskou boudu v Janských Lázních nahradí restaurace s pivovarem

Chátrající Sokolská bouda na Černé hoře v Krkonoších (4.12.2015).

Na Černé hoře v Krkonoších by měla v příštích letech vzniknout rozsáhlá restaurace s pivovarem. Vyrůst má na místě...

Okamura varoval před novými pravidly pro azyl. Nestrašte lidi, řekl Babiš

Radim Fiala a Tomio Okamura z SPD před jednáním Sněmovny o důvěře menšinové...

Hnutí SPD Tomia Okamury si vynutilo, aby Sněmovna přednostně řešila návrh nových azylových pravidel v Evropě. „Máme...

Jednání o nové vládě začínají. Šéf ANO Babiš jako první oslovil ČSSD

Šéf poslanců ČSSD Jan Chvojka, úřadující šéf strany Milan Chovanec a...

Andrej Babiš zahajuje jednání o nové vládě a jako prvního partnera pro jednání oslovil sociální demokracii, svého...

Najdete na iDNES.cz