Tři ministři a tři policejní šéfové nechali Krakatici raději spát

  16:05aktualizováno  16:05
Trojice ministrů a stejný počet policejních šéfů měl šanci vyšetřit propojení mafie a politiky. Nikomu se ale nechtělo do spisu o Františku Mrázkovi, který dostal jméno Krakatice.

O spisu má přehled jak ministr vnitra Ivan Langer, tak policejní prezident Oldřich Martinů. | foto: Dan Materna

Jiří Kolář, Vladislav Husák a Oldřich Martinů. Tři muži, kteří se vystřídali v čele policie od roku 1999, kdy kriminalisté začali odposlouchávat kmotra podsvětí Františka Mrázka a později na něho založili spis Krakatice. Obsahoval důkazy o prorůstání mafie do politiky.

Ale také tři muži, kteří nesou odpovědnost (každý jinak velkou) za to, že se Krakatice nikdy nevyšetřila. A to přesto, že ve spise byly popsány desítky podezření na korupci, podvody a praní špinavých peněz.

Ani jeden ze zmíněných policejních prezidentů se nyní k odpovědnosti nechce znát. Buď nekomunikují, nebo tvrdí, že za jejich éry policii nikdo ve vyšetřování nebránil.

"Se spisem Krakatice jsem se seznámil a jediné, co z něho jednoznačně vyplývalo, bylo to, že informace v něm obsažené neměly žádný trestněprávní charakter," tvrdí například Vladislav Husák, policejní prezident v letech 2005 až 2007.

Z Mrázkových odposlechů i výpovědí kriminalistů z protikorupční jednotky, kteří se Krakaticí zabývali, je přitom zřejmé, že policisté byli pod obrovským tlakem, aby vyšetřování zastavili. A to proto, že ve spisu figurovala jména nejvyšších politických špiček z ČSSD i ODS.

Bývalý šéf protikorupční policie Evžen Šírek byl dokonce odvolán. Vyhazov podle odposlechů doporučil Miroslav Šlouf, tehdejší poradce premiéra Miloše Zemana a Mrázkův člověk na Úřadu vlády.

Umlčování a zastrašování

"Policie a tajné služby to možná chtěly řešit, ale byly umlčeny či zastrašeny. A ten stav trvá dodnes," řekl 15. září v Hospodářských novinách o Krakatici premiér Mirek Topolánek. Od té doby se ke spisu nechce vyjadřovat.

Jak závažné informace Krakatice obsahovala, přesně dokládá analýza protikorupční policie z roku 2000. "Na základě získaných informací lze odůvodnit podezření na zločinné spolčení s cílem proniknutí do státní správy, kde jsou následně realizovány nejzávažnější formy trestné činnosti," píše se ve zprávě, která se objevila v nové knize Kmotr Mrázek II - Krakatice.

Co je ve spisu

Kmotr podsvětí František Mrázek se stýkal se šéfporadcem premiéra Zemana Miroslavem Šloufem či s exposlancem ČSSD Josefem Hojdarem. Ve spisu jsou i údaje o kontaktech Mrázka se spolupracovníky politiků ODS Vlastimila Tlustého a Ivana Langera. Spis obsahuje řadu podezření z korupce, podvodů, pletich a zneužívání informací.

Policisté na Krakatici pracovali v letech 1999 až 2002. Jedna část třaskavého spisu, která se netýkala propojení na politiky, byla "živá" až do roku 2005, kdy ji policie definitivně uložila k ledu. Bylo to po útěku Radovana Krejčíře, na něhož policisté přišli právě díky sledování Mrázka.
V tomto období šéfoval policii Jiří Kolář, který se však o tehdejších událostech odmítá bavit. Ani jeho nástupci Husák a Martinů nenařídili detektivům Krakatici vytáhnout z archivu a začít ji znovu důkladně vyšetřovat.

Uzavřená záležitost

A už se to zřejmě nestane. "Krakatice je starý spis, který byl odložen. A já to považuji téměř za uzavřenou záležitost," uvedl současný policejní šéf Oldřich Martinů.

Za éry Husáka se navíc zcela rozpadl tým, který výbušný spis vyšetřoval. Od policie sami odešli elitní důstojníci Karel Tichý, Oldřich Kopp a Milan Dvořák, kteří důkazy o napojení mafie na vrcholné politiky získali v letech 1999 až 2002.

Policejní zdroj nyní MF DNES řekl, že se po útěku Krejčíře v roce 2005 chtěli vrátit ke kořenům spisu, tedy k Mrázkovi a jeho kontaktům, a proto prý byli donuceni odejít.

O spisu Krakatice měli přehled i tři ministři, kteří se od roku 2000 v čele resortu vnitra vystřídali - Stanislav Gross a František Bublan z ČSSD a Ivan Langer z ODS.

František Bublan včera řekl, že se mohl o vyšetřování dnes už legendárního spisu přece jen víc zasadit. "Možná kdybych byl prozíravější, tak bych policii řekl: Všechno to vytáhněte, znovu otevřete a dotáhněte do konce. Ale zase si myslím, že by to ministr vnitra dělat neměl. Nemá pravomoci něco policii nařizovat," řekl včera MF DNES Bublan. Jako ministr žádný takový pokyn nedal.

Stanislav Gross

ministr vnitra od 5. dubna 2000 do 4. srpna 2004

Stanislav Gross"Policisté měli plnou podporu vedení resortu. To dokládá skutečnost, že spis Krakatice byl živý po celou dobu mého působení na ministerstvu vnitra, podle mých informací se na něm pracovalo až do roku 2005. Až poté byl uložen v archivu příslušné služby. Výsledkem Krakatice bylo trestní stíhání několika osob, veřejnosti je znám Radovan Krejčíř."

František Bublan

ministr vnitra od 4. srpna 2004 do 16. srpna 2006

Ministr vnitra František Bublan"Když jsem se stal ministrem vnitra, tak už bylo vydané rozhodnutí o tom, že se Krakatice uloží do archivu. To si policie rozhodla sama. Když tehdy na Krakatici přišla řeč, bylo mi řečeno, že je tento spis uložen, a když se z něj něco hodí k jinému případu, tak se zmíněná část ze spisu vytáhne. Já jsem jako ministr nemohl říct: Vytáhněte spis a začněte ho prověřovat. To by bylo moc velké zasahování do práce policie."

Ivan Langer

ministr vnitra od 4. září 2006 do současnosti

Ivan Langer"Pokud v minulosti nějaký ministr úkoloval policii, tak já nic takového nedělám a dělat nebudu. Za sebe mohu prohlásit: Policii nikdo ve vyšetřování Krakatice nebrání, nikdo policistům nic nezakazuje. Mám eminentní zájem na tom, aby byla celá věc vyšetřena. Ale kdybych policistům uložil, aby mě o vyšetřování Krakatice informovali, hned den poté bych musel podat rezignaci. Protože nemám pravomoc je o to žádat."

Jiří Kolář

policejní prezident od 7. srpna 1998 do 15. srpna 2005

Jiří Kolář"Etapa, kdy jsem byl policejním prezidentem, je dávno pryč, pro mě tato doba už skončila. Nyní jako policejní přidělenec na Slovensku nejsem oprávněn se naprosto k ničemu z minulosti vyjadřovat. Porušil bych náš zákon a to vůbec nepřichází do úvahy. Já se nemohu vyjadřovat k ničemu, co jsem se dozvěděl při výkonu služby a své funkce policejního prezidenta."

Vladislav Husák

policejní prezident od 21. září 2005 do 23. března 2007

Vladislav Husák oznámil, že se rozhodl odejít z funkce policejního ředitele"Se spisem Krakatice jsem se seznámil a jediné, co z něho jednoznačně vyplývalo, bylo, že informace v něm obsažené neměly žádný trestněprávní charakter. A to byly mnohokrát prověřovány. Jediný drobný problém, který jsem řešil v souvislosti s Krakaticí, spočíval v tom, že se po útěku Radovana Krejčíře o tento spis přetahovaly dva útvary, a to Útvar pro odhalování organizovaného zločinu a finanční policie."

Oldřich Martinů

policejní prezident od 1. června 2007 do současnosti

policiejní prezident Oldřich Martinů"Krakatice je starý spis, který byl odložen. Já ho považuji téměř za uzavřenou záležitost. Jediné, co můžeme dělat, je dávat nové informace, které přinášejí média nebo je získáváme od svědků, do souvislosti s odloženým spisem. A zjišťovat, zda není v případu nějaký posun. Pak bychom mohli začít nové podezření prověřovat. Jako policejní prezident však do toho nemohu nijak zasahovat."
Hlavní zprávy

Nejčtenější

Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...

Zeman opět v živém vysílání mluvil vulgárně. O ekonomických „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu opět mluvil vulgárně. Nejprve se ujistil, že...Kvůli Zemanovým vulgaritám jsem chtěl vysílání ukončit, řekl moderátor ČRo

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v pondělním živém vysílání Českého rozhlasu označil solární barony za ekonomické zm*dy. A opět...

Mladík zavraždil na Krymu dvě desítky studentů, zřejmě ze zhrzené lásky

Ve škole na Krymu se střílelo. Policie čin vyšetřuje jako masovou vraždu. (17....

Ozbrojený mladík, který se údajně mstil za neopětovanou lásku, zabil ve škole v Kerči na anektovaném Krymu 19 lidí. Po...

Babiš: Příští rok mohu jít do penze, politika mi nic dobrého nepřinesla

Premiér v demisi Andrej Babiš při návštěvě Hradeckého kraje. (9. dubna 2018)

Český premiér si před studenty v rakouském Innsbrucku postěžoval, že mu politika nic dobrého nepřinesla. „Byla to...Další z rubriky

V ČSSD probíhá štvanice na lidi s vlastním názorem, tvrdí Zimola

Jednání ústředního výkonného výboru ČSSD se konalo 20. října 2018 v Hradci...

Druhý muž sociální demokracie Jiří Zimola na svém Facebooku ostře kritizuje vlastní stranu. „Včera dosavadní širší...

Antifašisté byli i mezi českými Němci. Byla jich desetina, říká historik

Hákové kříže, kam se podíváš. Tak vypadalo centrum Nového Jičína. Výjimkou...

Před osmdesáti lety zabrali české pohraničí Němci. Výsledkem mnichovské dohody bylo vystěhování 300 tisíc Čechů ze...

Polymer není jen pro děti. Studentka ukazuje jeho kouzlo lidem z celého světa

Lucie Štruncová (18. října 2018)

Když jí bylo jedenáct, rodiče jí z Německa dovezli dvě kostičky polymeru. Lucie Štruncová jeho kouzlu propadla a její...Najdete na iDNES.cz