Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Tři měsíce od zadržení Davida Ratha: noví obvinění i možný konec vazby

  6:03aktualizováno  6:03
Přesně před třemi měsíci zadržela zásahová jednotka poslance Davida Ratha. Sněmovna ho zbavila imunity pro obvinění z korupce a středočeský exhejtman skončil ve vazbě. Policie od té doby vyslýchá svědky a chce Rathovo obvinění ještě rozšířit. Projděte si, co se v poslední době v politikově kauze změnilo.

Policie zadržela Davida Ratha 14. května. Našla u něj sedm milionů korun v krabici od vína. Podle obvinění se jednalo o úplatek. Ratha se okamžitě zřekli spolustraníci z ČSSD a kolegové ze Sněmovny ho zbavili v této kauze imunity. iDNES.cz sestavil, co se hlavně v posledním měsíci odehrálo v případu nového.

David Rath se po zadržení a obvinění vzdal většiny svých funkcí, včetně členství v ČSSD a pozice středočeského hejtmana. Jeho nástupkyní se stala jeho dosavadní náměstkyně Zuzana Moravčíková (více zde).

Jediné, čeho se Rath nevzdal, je poslanecké křeslo. Odmítl odejít, i když ho k tomu vyzvala jeho bývalá strana. Kvůli tomu ho musela k jednání Sněmovny o jeho imunitě doprovázet eskorta.

Poslanec Rath tak stále pobírá plat a donedávna i peníze například na dopravu nebo ošacení. Teprve před několika týdny o tyto náhrady přišel (více o odejmutí náhrad zde).

Davidu Rathovi v úterý 14. srpna vyprší vazba kvůli ovlivňování svědků. Ta ze zákona trvá tři měsíce, a pokud nejsou důkazy, že by obviněný skutečně někoho zkoušel ovlivnit, není možné její prodloužení.

Stále však trvá útěková vazba a vazba, která má zabránit v pokračování v trestné činnosti. Rathovi advokáti už ale minulý týden podali žádost o jeho propuštění a soud o ní bude rozhodovat 20. srpna.

Za Ratha se v souvislosti se žádostí zaručilo už na třicet lidí. Veřejně to přiznal poslanec Jiří Šlégr, který to odůvodnil ohledem na jeho rodinu a syny (více zde).

Advokáti Davida Ratha si od počátku stěžují na postup policie, na poslancovo uvěznění. Zatím ale neuspěli. 

Třikrát podal David Rath stížnost i k Ústavnímu soudu. První se týkala jeho vazby a ústavní soudci ji už zamítli. Také druhá stížnost se týká vazby, u ní však verdikt ještě nepadl. Nyní si exhejtman stěžuje na postup Poslanecké sněmovny při červnové schůzi, kdy poslanci rozhodli o přípustnosti Rathova stíhání.

Lidé spojení s Davidem Rathem chtějí zůstat v politice. V krajských volbách se objevili na kandidátce sdružení Středočeši2012.cz. V čele kandidátky je bývalá mluvčí Středočeského kraje a spolupracovnice exhejtmana Davida Ratha Berill Mascheková. Do voleb jde i Rathova manželka Eva.

Naopak řada lidí spojených s bývalým hejtmanem musela opustit funkce. Končí například Rathův muž v Bruselu Marek Semerád, který čelil kritice, že za vysoký plat neodvádí dost práce (více zde). S hejtmankou Zuzanou Moravčíkovou se dohodl, že k 12. říjnu odejde.

Zatímco u Petra Kotta a Kateřiny Pancové zabavovala police jejich majetek krátce po obvinění, David Rath o něj přišel až dva a půl měsíce od obvinění.

Nyní tak nemůže nakládat s některými svými nemovitostmi a pozemky. Část z nich vlastní sám, jiné společně s manželkou či přítelkyní. S každou z nich spoluvlastní například dům v Hostivici.

Obhájci tvrdí, že policie nechtěla, aby měl bývalý hejtman na případnou kauci. Policie to odmítla a tvrdí, že jde o náhradu za milionové úplatky, o kterých neví, kam zmizely (více zde).

Policie už celkem v korupční kauze obvinila včetně Davida Ratha jedenáct lidí. Na počátku to kromě Ratha byli Kateřina Pancová - ředitelka kladenské nemocnice, Petr Kott - exposlanec, Pavel Drážďanský - ředitel firmy Konstruktiva Branko, Ivana Salačová - ředitelka firmy FISA, Lucia Novanská - členka představenstva ML Compet, Tomáš Mladý - obchodní ředitel firmy Konstruktiva Branko, Martin Jireš - šéf představenstva firmy PURO-KLIMA.

Postupně se seznam rozšířil o Václava Kovandu - ředitele závodu Roztoky firmy POHL CZ, Jindřicha Řeháka - jednatele firmy Hospimed a Jana Hájka - ze společnosti B Braun Medical. Poslední dva jmenovaní byli obviněni v souvislosti se zakázkami pro středočeské nemocnice. Kvůli nim chce policie rozšířit i obvinění Davida Ratha. Na počátku září tak bude Sněmovna jednat, zda bývalého hejtmana zbaví imunity i pro tyto případy.

Z obviněných je na svobodě Ivana Salačová, která spolupracovala s policií. Propuštěna byla na konci června. Její advokát uvažuje o tom, že by mohla usilovat o status spolupracující obviněné (více zde). 

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Anonym nahlásil bombu v pražském Palladiu, policie evakuovala stovky lidí

Policie evakuuje pražské Palladium (17.1.2018).

Pražská policie ve středu v podvečer evakuovala nákupní centrum Palladium. Na místě měla být podle anonymního udání...

Skialpinistu v Jeseníkách strhl sesuv sněhu. Vyprostil se sám

V Nízkých Tatrách zahynuli dva skialpinisté z Česka (26. listopadu 2017)

O velkém štěstí může mluvit pětatřicetiletý skialpinista, který se ve středu odpoledne dostal pod náhlý sesuv sněhu ve...

Opilý šéf dopravní komise způsobil nehodu. Byl to ojedinělý exces, řekl

Šéf dopravní komise znojemské radnice Jan Blažíček.

Bývalý znojemský místostarosta a ještě donedávna šéf dopravní komise radnice Jan Blažíček stanul před Okresním soudem...

Najdete na iDNES.cz