Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Tři králové ukončí Vánoce

aktualizováno 
S t r a š n i c e - Ateliér Trmalova vila ve Strašnicích se v rámci programového projektu Český rok rozhodl připomenout zvyky a obyčeje spojené s ročními obdobími, náboženskými svátky a významnými mezníky v životě člověka, rodiny i obce.
Ateliér Trmalova vila ve Strašnicích se v rámci programového projektu Český rok rozhodl připomenout zvyky a obyčeje spojené s ročními obdobími, náboženskými svátky a významnými mezníky v životě člověka, rodiny i obce. První v pořadí bude tříkrálová koleda, na kterou mohou zájemci přijít 6. ledna. Strašnická tříkrálová koleda bude podle tradice nejen zvěstováním narození Krista, ale zároveň oslavou nového roku třetího tisíciletí. Začne v 9 hodin ráno mší a posvěcením tříkrálové vody a křídy v kostele Neposkvrněného Početí Panny Marie ve Strašnicích a bude pokračovat o hodinu později setkáním průvodu v Trmalově vile, který se vydá na kolední cestu Strašnicemi. V 11 hodin sehrají koledníci opět v Trmalově vile hru o putování Tří králů do Betléma. Program chce připomenout, že na Tři krále, den Zjevení Páně, končí cyklus vánočních svátků. Obvykle se odstrojuje vánoční stromeček a koná se tříkrálová obchůzka, koleda. Svátek připomíná událost popsanou v evangeliu svatého Matouše, kdy mudrci z východu, pro které se teprve později najde označení králové, navštívili Ježíška. Kašpar, nejstarší z nich, přináší Ježíškovi zlato, Melichar kadidlo a černý Baltazar vonnou mast myrhu. Lidová tříkrálová koleda vznikla mimo jiné i díky kantorům a žákům. Kdysi patřilo k povinnostem kantora obcházet s motlitbou a zpěvem domy ve vsi, vykuřovat je kadidlem, vykrápět svěcenou vodou a vyhánět tak zlé síly. Později se k učiteli přidali žáci v kostýmech a lidové divadelní hry o třech králích byly na světě. Koledníci je pak předváděli dům od domu, nakonec napsali na dveře svěcenou křídou datum a ochranná písmena K+M+B a těšili se z výslužky. Lidé věřili, že když se u nich doma koledníci nezastaví, bude je v celém následujícím roce pronásledovat smůla. Český rok bude v Trmalově vile pokračovat masopustem, Velikonocemi, pálením čarodějnic a stavěním máje, svatojánským večerem, vinobraním, svatomartinským a kateřinským večerem, mikulášským průvodem, adventními večery až k živému betlému a vítání nového roku.
Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Američané a Turci se v Sýrii perou, Rusko se směje, říká expert

Turecké tanky vjíždějí do syrského Afrínu (22. ledna 2018)

Kurdové mobilizují síly k obraně Afrínu, svého kantonu na severozápadě Sýrie, na který útočí Turci a jimi podporované...

Střelba na škole v Kentucky: student zabil dva spolužáky, 19 jich zranil

Při střelbě na střední škole v americkém státě Kentucky byl dnes jeden student...

Při střelbě na střední škole v americkém státě Kentucky v úterý zahynuli dva studenti, 19 dalších bylo zraněno. S...

Assange nám na ambasádě působí obtíže, prohlásil ekvádorský prezident

Julian Assange

Zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange začíná překážet na ekvádorské ambasádě v Londýně, kde se už šestým rokem...

Najdete na iDNES.cz