Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Tři důvody, proč to Rath dělá špatně

  1:00aktualizováno  1:00
Pan František je z Čech a je penzista. Obyčejně, po našem, nebohatý. Poplatek v krajské lékárně zaplatil se slovy "milodary od Ratha nechci". Lékárník mu dal za tu zásadovost lízátko a mrknul na něj (lékárníka nechme pro jistotu v utajení, co kdyby přísná ruka hejtmanská...).

Po vítězství ČSSD si lze jen přát, abychom nepotřebovali extrémně drahou léčbu. | foto: iDNES.cz

Pan Karel je z Moravy a je také nebohatý penzista. Vyplnil tiskopisy, aby poplatek v lékárně platit nemusel. "Ušetřím, tak proč to nevyužít?!" Lízátko nedostal.

Tihle dva senioři jsou skuteční. Proč o nich píši? Říká se, že právě skupina penzistů zaplatila nejvíc. Není to pravda. Ti nad 65 let spolu s dětmi do 18 let zaplatili "jen" 35 procent ze všech vybraných poplatků.

Ale především: přesně kopírují dva typy lidí, kteří o poplatcích píší k nám do novin. Majetek nehraje v jejich uvažování roli. Fantiškové píší: Vím, že peníze potřebují vážně nemocní, plýtvá se, musí se šetřit, přispívám. Karlové píší: Celý život jsem si platil, mám právo na péči zdarma.

Celý život pracovali oba. Oba mají právo na stejné zacházení. Ani jednomu z nich žádný stát na světě nedokáže zaručit nejmodernější péči jen ze společných peněz. Kdyby takový byl, jmenoval by se nejspíš Utopie. A jeho politici by jezdili prodávat svůj zázračný recept po celé planetě. František tohle všechno ví. Karel to možná ví také, ale nechce si to připustit.

Hejtman Rath mluví za Karly a pro Karly. Drsně, líbivě, cynicky, tak to funguje. Ale to, co vykoumal ve svém kraji a naočkoval krajům dalším, je špatné ze tří důvodů. Píši to s dovolením i Karlům. Bez cituplných výlevů, nejsem totiž politik, netoužím po moci jako čoklík po buřtíku.

Důvod první: Nastal chaos, hezky česky bordel. Každý kraj poplatky obchází jinak, tady je Rathovo, tamhle Palasovo, tuhle Emmerové... Na severu se v nemocnicích jídlo platí, i pohotovost, na jihu neplatí, na západě budou vracet poplatek složenkou (bude to stát miliony!), tamhle zase vyplňují papíry.

A chudáci Karlové spekulují, jedou desítky kilometrů vlakem do lékárny "zdarma" a šup, lék je sice bez poplatku, ale o to dražší než vedle s poplatkem. To má být rovnost před zákonem? Rovný přístup k péči? Nedejte se vysmát. Pojištění si sice platíme všichni, ale jen někoho kraj z našich společných peněz dotuje.

Důvod druhý: Právo úpí. Člověku se svírá duše, když vidí, jak zákonodárce současný či zákonodárci bývalí z pozice hejtmanů využívají právní kličky, obcházky, zacházky, jen aby ožulili zákon. Takoví lidé nám vládnou, předepisují, co smíme a nesmíme?! Připomínají šizuňky, kteří koumají, jak vyzrát na pravidla, která se jim nelíbí. Podobně loni vyzývali lidi, aby poplatky bojkotovali.

Jaké nám tahle ČSSD nabízí právní bezpečí? Zákon se mi nelíbí, bum bác, podlezu ho, přeskočím, jen aby seděl na míru mně?! Strana zbourala mantinely, kam až lze v politickém boji dojít. Asi kamkoliv, budu-li v cíli u moci JÁ.

Důvod třetí: Falešné iluze. To je to okřídlené "celý život jsem si platil". Spočítal si někdo, kolik za svůj život do zdravotního prasátka asi tak vhodil a kolik vyčerpal? On i jeho děti? Pokud bychom si ty peníze opravdu šetřili pro sebe, pak máme individuální účty. Zaměstnanec s patnáctitisícovým platem vhodí ročně do kasičky (i s odvodem chlebodárce) 24 300 korun.

Co se dá za to pořídit? Jedna operace slepého střeva a pár léků k tomu. Za celý život takový člověk "naspoří" na jednu komplikovanou leukemii. Šťastný ten, kdo si "svou celoživotní platbu" nemusel vyčerpat. A kdo z nás – "co celý život platí" a odmítá poplatky – má v rodině blízkého s roztroušenou sklerózou, který díky poplatkům mohl dostat skvělé léky?

Pinta není zábavná. Nastaly hubené roky. Zdravotnictví kvůli nezaměstnanosti přijde jen letos možná o sedm osm miliard. A příští rok, až ČSSD vyhraje volby a zruší i poplatky, ubereme další miliardy. Ty peníze budou někde chybět. Co pak, pane Karle? Přeji vám, nám, všem, abychom v tu chvíli nepotřebovali extrémně drahou léčbu.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Policie vyšetřuje několikanásobnou vraždu v chatě, kde žili rodiče a tři děti

Policie střeží vchod do zahrádkářské osady, kde se našli tři mrtví.

Policisté vyšetřují vraždu v chatové oblasti u Střížovic na Ústecku. „Na místě byly nalezeny tři oběti,“ uvedl...

Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Angličtina kandidátů se liší. Nejlepší byl Horáček, vypravěčem dne Hannig

Michal Horáček při debatě osmi prezidentských kandidátů na iDNES.cz. (9. ledna...

Na prezidentské kandidáty čekalo v úterní superdebatě iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls malé překvapení. V polovině...

Další z rubriky

Středočeští politici odmítli vyjmout Čapí hnízdo z dotací, Imoba píše šéfovi OLAF

Prezident Miloš Zeman navštívil farmu Čapí hnízdo, patřící ministru financí...

Středočeští zastupitelé zasedající ve výboru regionální rady ROP odmítli vyjmout projekt Čapí hnízdo z evropského...

Jak Babiš najde podporu pro svou druhou vládu? Odpoví v Rozstřelu

Premiér Andrej Babiš na úterním jednání Poslanecké sněmovny, která by měla...

Menšinový kabinet Andreje Babiše podle očekávání v úterý nedostal důvěru Poslanecké sněmovny. Prezident Miloš Zeman mu...

Okamura zrušil podmínku účasti SPD ve vládě, s ANO je ochotna jednat i ČSSD

Radim Fiala a Tomio Okamura z SPD před jednáním Sněmovny o důvěře menšinové...

Andreji Babišovi se poté, co jeho menšinová vláda nezískala důvěru, otevírají nové možnosti, jak by ji mohlo ANO...

Najdete na iDNES.cz