Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Tři čtvrtiny zájemců o studium na vysoké letos uspějí

  8:23aktualizováno  8:23
Sto čtyři tisíce studentů se v těchto dnech připravují na své první semestrální zkoušky. Měli štěstí. Zatímco před deseti lety u přijímaček na vysokou školu uspěl každý druhý, loni šly k imatrikulaci tři čtvrtiny zájemců o studium. Letos je pro zájemce připraveno téměř tři tisíce oborů.
V letošním akademickém roce opět povyrostl seznam oborů, které je možné na českých univerzitách studovat.

V letošním akademickém roce opět povyrostl seznam oborů, které je možné na českých univerzitách studovat. | foto: Profimedia.cz

"O všechny obory je zájem. Ale bohužel kvalita uchazečů není nejvyšší. Ukazuje se to především na strojní fakultě i v klasických předmětech jako silno- a slaboproud," hodnotí rektor Českého vysokého učení technického v Praze Václav Havlíček.

Špatné studenty pak rychle vytřídí už první prověrky. "Přes dvě třetiny studentů, kteří začnou České vysoké učení technické studovat, ukončí bakalářské studium. K titulu inženýra se dopracuje padesát procent studentů," poznamenává rektor.

Ale zpět k začátku studia. V letošním akademickém roce opět povyrostl seznam oborů, které je možné na českých univerzitách studovat. "V současné době je otevřeno 2 850 oborů na veřejných vysokých školách. Z toho 1 460 bakalářských, 1 244 navazujících magisterských a 143 dlouhých magisterských," vypočítává Filip Karel, jeden z autorů informačního systému pro uchazeče vysokých škol Navigatorka.cz.

Největší zájem sklízí všeobecná sestra 

Jaké obory patří k horkým novinkám? Jen za posledních dvanáct měsíců vzniklo v zemi pět nových fakult. Čtyři na Moravě - v Brně, Ostravě, Opavě a Olomouci, a jedna česká v Plzni. Tři z nich se věnují novým oborům vysokých škol - zdravotnickým vědám. Kvůli novým směrnicím Evropské unie by totiž samostatné zdravotní sestry, ale i další zdravotnický personál měly mít vyšší vzdělání.

"Usilujeme o to, aby nám ještě letos akreditovali dva nové obory zdravotní laborant a kombinované studium radiologického asistenta," plánuje Jana Marečková z nové Fakulty zdravotnických věd Univerzity Palackého v Olomouci.

Všechny zdravotnické fakulty však sázejí na nejobsazovanější obor - všeobecnou sestru. "Dá se studovat na šestnácti fakultách po celé zemi, nově bylo akreditováno deset oborů všeobecná sestra na sedmi fakultách - u jiných oborů takto velký narůst nepozorujeme," upozorňuje Filip Karel ze serveru Navigatorka.cz.

"Na zdravotnické obory míváme až osminásobný převis uchazečů," podotýká Jana Marečková z olomoucké univerzity.

Podle zájmu studentů by se daly obory rozdělit na dvě skupiny. U uměleckých, lékařských a právnických zájem stále převyšuje nabídku volných míst. "Na druhou stranu u většiny ostatních oborů se podmínky na přijetí poměrně rychle uvolňují a dostat se na vysokou školu bude stále jednodušší," soudí Filip Karel.

Vzhledem k přibývajícímu počtu míst na vysokých školách a zejména klesajícímu zájmu o technické obory je stále více fakult, které ruší přijímací zkoušky. "Letos jich bude patnáct, na další téměř čtyři desítky se studenti dostanou bez prověrek, pokud splní studijní podmínky," podotýká Karel ze serveru Navigatorka.cz

Nejatraktivnější studium: psychologie, lékařství a práva

Kam se nejsnáze dostanete? Začněme odzadu. Až devadesátiprocentní úspěšnost slibují technické obory všeho druhu - počínaje stavbaři přes informatiky až po lesní odborníky.

Kromě snadného startu slibují tomu, kdo vydrží na studiích, i dobrý konec. Jistotu zaměstnání. "Jsem si jistý, že každý náš inženýr najde práci, a to i v době hospodářské krize, kdy se ruší řada podniků. Inženýrů je stále nedostatek," míní rektor ČVUT Havlíček.

Šedesátiprocentní úspěšnost slibují odborníci zájemcům o ekonomické a přírodní vědy. Nižší než dvacetiprocentní šance lze vypozorovat na deseti fakultách v zemi. Většinou jde o umělecké školy, ale také například o brněnskou fakultu sociálních studií či práva v Brně a v Praze.

"Největší zájem uchazečů je o psychologii, mediální studia, politologii, lékařství a práva," vypočítává silnou pětku Václav Hájek z Univerzity Karlovy.

Čtěte v MF DNES

Kompletní seznam studijních programů na vysokých školách přinese středeční MF DNES.

.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...Další z rubriky

Policie: O adventu a Vánocích budeme víc vidět, někde i s dlouhými zbraněmi

První náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek na tiskové konferenci...

Policie v době adventu a vánočních svátků chystá intenzivní bezpečnostní opatření, která se zaměří na místa s vysokou...

Babiš bude premiérem na Mikuláše, už má všechny kandidáty do vlády

Prezident Miloš Zeman a předseda hnutí ANO Andrej Babiš na tiskové konferenci...

Andrej Babiš zřejmě bude premiérem 6. prosince, tedy na Mikuláše, a jeho vláda by mohla být jmenována 15. prosince....

GLOSA: Sliby ANO o čistší politice znějí po pardubických kauzách jako vtip

Primátor Martin Charvát na zasedání Zastupitelstva města Pardubic v Ideonu....

Hnutí ANO vstoupilo do politiky s hesly o větší transparentnosti a o konci rozkrádání veřejných peněz. Výsledkem je, že...Najdete na iDNES.cz