Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Tři chlapci krutě zbili spolužačku

  18:17aktualizováno  18:17
Tři chlapci ze druhé třídy chebské základní školy na sídlišti Skalka krutě zbili chebské osmiletou spolužačku Veroniku. Dívka byla po útoku den na pozorování v nemocnici. Teď se s podlitinami a odřeninou obličeje, potlučeným hrudníkem a břichem zotavuje doma.

"Děti se ve třídě převlékaly na tělocvik a dcera si klekla jednomu z chlapců na mikinu. Spolužák se na ni vrhl, začal ji bít pěstmi a kopat. Připojili se k němu ještě další dva hoši a surově dceru zbili," uvedl otec Veroniky.

Třídní učitelka Marcela Langmayerová se v okamžiku útoku převlékala v kabinetu. Když se vrátila, našla plačící Veroniku a pokusila se od ní zjistit, co se stalo.

"Dcera má ale špatné zkušenosti ze školky, kde jí učitelka za každou stížnost ještě vynadala, a tak neřekla učitelce všechno a zůstala s bolestmi do konce vyučování ve škole. Plnou pravdu řekla až odpoledne doma, takže jsme ji odvezli ošetřit k lékařce, která nás poslala do nemocnice," uvedl otec.

Když se učitelka od rodičů o incidentu dozvěděla, přišla je navštívit a vše s nimi důkladně probrala. Útočníky potrestala poznámkou do žákovské knížky pro jejich rodiče. "Myslíme, že učitelka za incident nemůže. Je jasné, že se musela na tělocvik převléknout jinde, než děti," míní Veroničini rodiče.

"Napadení se potvrdilo. Když jsem kontaktovala rodiče viníků, tak zcela pochopili situaci. Nestaví se proti škole, o agresivních sklonech svých dětí vědí a jsou velmi ochotní s námi spolupracovat na jejich zvládnutí," uvedla učitelka.

Den před útokem poučovala svou třídu o nedávných událostech v Blížejově, kde došlo k šikanování mezi prvňáky. Ve škole lze podle ní zabránit podobným násilnostem zvýšením ostrahy a dozoru na chodbách, ale to není jediná cesta.

"Spíše se dětem budeme věnovat v tom smyslu, aby se chovaly k sobě slušně i bez dozoru, samy, aby si to vzaly za své a nemusely k tomu být pořád jen nuceny," míní Langmayerová.

Ředitel školy Miroslav Janoušek je rozhodnut potrestat útočníky ředitelskými důtkami. "Na pedagogické radě jim může třídní učitelka navrhnout další tresty. Jednal jsem i s rodiči útočníků a případu se zřejmě bude věnovat i policie," informoval ředitel.

"Čím větší drama se kolem takové události udělá, tím více to bude pro děti výchovné," míní chebský psycholog Ján Pobežal. Takovéto násilí totiž podle něho zpravidla nebývá samo o sobě, ale bývá projevem častější šikany, která vyjde najevo teprve při podobných nepřehlédnutelných násilnostech.

"Sám jsem již měl několik takto malých klientů s podobnými problémy. Školy to s rodiči řeší většinou tichou cestou. Není ale nic horšího, než když dítěti násilí na druhém v tichosti projde. Zveřejnění a společenská kontrola jsou v takovýchto případech velmi významné. Jen tak děti pochopí, že společnost takové chování neakceptuje a rozhodně odmítá," upozornil psycholog.

Zkušenosti s násilím mezi spolužáky mají i jiné školy v Chebu. "Máme ve škole schránku důvěry, kam mohou děti vhazovat anonymně informace o všem, co jim připadá divné a podezřelé. Učím je i to, že mohou kdykoli přijít i za mnou si o čemkoli promluvit," řekla učitelka Jana Akantisová, výchovná poradkyně na chebské základní škole v Hradební ulici.

Děti se učí ve třídě II. B chebské základní školy na sídlišti Skalka, kde tři chlapci zbili spolžačku. (25. března 2004)

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Šéfku domu seniorů, která je obžalovaná ze zpronevěry, hledá policie

Zdeňka Hollá čelí obžalobě z dotačního podvodu. U Okresního soudu Plzeň-sever...

Okresní soud Plzeň-sever vydal příkaz k zatčení na bývalou ředitelku zkrachovalého domu pro seniory ve Zbůchu na...

Bývalý hokejista Kunce řídil při smrtelné nehodě v Olomouci opilý

Řidič v olomoucké Wolkerově ulici narazil do sloupu veřejného osvětlení. Mladá...

Za volantem vozu, v němž v pátek při nehodě ve Wolkerově ulici zemřela mladá spolujezdkyně, seděl podle informací MF...

GIBS zasahovala kvůli ovlivňování trestních řízení i u pražských advokátů

GIBS zadržela 9 lidí, tři z nich byli policisté

Generální inspekce bezpečnostních sborů v úterý zasahovala na několika místech v Praze kvůli údajnému ovlivňování...Najdete na iDNES.cz