Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Trhovci si před svátky zoufají

  12:38aktualizováno  12:38
Holešovice, Smíchov - Metropole bude zřejmě brzy chudší o klasické venkovní trhy. Prodavači na těchto trzích stále citelněji poznávají, že zákazníci už příliš nechtějí v těchto místech nakupovat. Předvánoční období tak definitivně potvrdilo postupný zánik tržišť, která ještě před několika lety bývala v tomto období přeplněna.

"Proč by lidé chodili nakupovat do tržnice, když v různých hypermarketech mají vše také levně, pohromadě, a navíc v teple?" posteskla si například Markéta Hrušková, která prodává oděvy v pevném stánku v holešovické tržnici. "Tržby se nám oproti loňskému předvánočnímu období snížily o polovinu," podotkla.

Podobně mluví i další trhovci. Někteří z nich dokonce obchodování vzdali ještě před začátkem předvánočních nákupů a s prodejem v tržnici skončili. Někteří prodejci upozorňují, že počet návštěvníků není výrazně nižší oproti minulosti, ale lidé se podle prodejců přijdou spíše podívat a srovnávat ceny.

"Lidé hledají rozdíly mezi cenami na stáncích a v hypermarketech. Asi se tady neobjevuje tolik kvality, ale jsme zatím levnější," tvrdil stánkový prodavač Vlastimil Fedorišin. Zákazníci v holešovické tržnici navíc nenakupují ani tak v pevných stáncích jako spíše u vietnamských trhovců, kteří obsluhují venkovní pulty.

"Neničí nás jen nízké ceny zboží v hypermarketech. Dokud budou mít Vietnamci směšné nákupní ceny, a budou tedy levnější než my, nebudeme schopni žádné konkurence," stěžovala si Markéta Hrušková.

Ovšem i vietnamští obchodníci jsou zklamaní a prohlašují, že zájem o jejich zboží je malý. "Lidí k nám chodí o sedmdesát procent méně než dříve," uvedla mladá asijská prodavačka tradičního oblečení, čajů a keramiky. Své jméno prozradit nechtěla. "Myslím, že to zvládneme, protože si zboží dovážíme sami. Hůř jsou na tom naši lidé, kteří zboží kupují přes velkoobchody," dodala.

Naproti jejímu stánku další Vietnamec prodával tašky a peněženky. Za uplynulý den však neprodali jediný kus zboží. Kvůli této tendenci mnoho stánků o víkendech před Vánocemi končí místo v obvyklých sedm hodin navečer už o dvě hodiny dříve. "Mnoho nás už s prodejem skončilo ještě před začátkem Vánoc a další asi budou následovat," dodala mladá prodavačka z asijského obchodu, která si nepřála uvést své jméno.

Provozovatel rychlého občerstvení, který má stánek v tržnici už osm let, tvrdil, že snižování počtu nakupujících se dá sledovat čtvrtým rokem. "Tento je nejhorší už od ledna. Prodej se nám dlouhodobě snížil o třicet procent. Je to špatné," posteskl si Robert Kmodras. "Nevím, co si počneme, pokud u nás nebudou lidé nakupovat," obával se prodavač halenek. Nedaří se ani trhovcům v smíchovské tržnici za nákladovým nádražím.

Téměř všichni tvrdí, že jsou na tom hůř než před rokem. Na viníkovi se shodli - nedaleký hypermarket Carrefour. Jaroslav Barcal, který prodává nejrůznější zboží od kinder vajíček až po pracovní obuv, tvrdil, že prosadit se na trhu je čím dál tím těžší. "Chce to jediné, nabídnout lidem něco, co jinde nemají. Třeba tady ty boty jsou dobré a levné," ukazoval na jeden z párů.

Další prodavačka, na jejímž stánku ležely mikiny, odmítla sdělit své jméno. Ona však také prodává stále méně. "Pracuji ještě v hypermarketu, tady prodávám, jenom když mám volno. A nechci, aby to někdo věděl," řekla. Podle ní je zboží, které se prodává v hypermarketu, cenově srovnatelné s tím, co má ve své nabídce.

"Nakupuje se tam v hezčím prostředí, a proto jim lidé dávají přednost. I reklamace se tam vyřizují rychleji," dodala. Stánkařka, která prodávala rukavice, také nechtěla říct, jak se jmenuje. Podle ní to není důležité. "Ale je to hrozné, prodáváme letos málo." Spokojena byla jenom mladá prodavačka Ludmila Votavová. Ta však je mezi svými kolegy výjimkou. "Prodávám hračky a ty teď před Vánocemi frčí. Tyto mechanické bagry jsem prodala jen za dopoledne tři," řekla.

I tento prodavač v holešovické tržnici pociťuje velký úbytek velký úbytek zákazníků. Tento styl prodeje už lidi nepřitahuje. (16. prosince 2001)

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kasy cinkají, zaměstnanci Škody Auto utrácejí rekordních sto tisíc hrubého

Montáž dílu v podvozku modelu Superb v závodu Škoda Auto Kvasiny.

Fronty v supermarketech, většina míst v restauracích na večer rezervovaná, plná parkoviště obchodních center. Tak to...

Dvě mrtvoly v rokli. V Mexiku zavraždili cyklisty na cestě kolem světa

Zavraždění cyklisté Krzysztof Chmielewski z Polska (vlevo) a Holger Hagenbusch...

Je to případ, který opět připoutal pozornost světové veřejnosti k eskalující epidemii násilí v Mexiku. Tamní policie...Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Rusko slavnostně otevřelo most na Krym, Putin po něm přejel v kamazu

Ruský prezident Vladimir Putin za volantem kamazu při slavnostním otevření...

Rusko a anektovaný poloostrov Krym od úterý spojuje nový most. Slavnostně ho otevřel prezident Vladimir Putin, který po...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...

Další z rubriky

Nejméně chutná pacientům v Bohnicích. Výtky občas řeší i ombudsman

Pacienti Psychiatrické léčebny Bohnice. Ilustrační foto

Psychiatrická nemocnice v pražských Bohnicích skončila na posledním místě v průzkumu, který hodnotí kvalitu jídel v...

ČSSD hlasuje o spolupráci s Babišem, na cestě k vládě jsou tři překážky

Předseda ČSSD Jan Hamáček po jednání předsednictva strany, kterému oznámil...

Sociální demokracie má v následujících čtyřech týdnech o pozornost postaráno. 17 683 členů ČSSD rozhoduje v referendu o...

Udržení vody v krajině se stává moravskoslezským problémem číslo jedna

OSTRAVICE VE STARÉM KORYTĚ. Pohled na říčku Ostravici v původním korytě se...

V Moravskoslezském kraji chybí voda. A vyhlídky nejsou dobré. I když občas zaprší, voda rychle odteče a brzy je opět...

Najdete na iDNES.cz