Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Trhovci si před svátky zoufají

  12:38aktualizováno  12:38
Holešovice, Smíchov - Metropole bude zřejmě brzy chudší o klasické venkovní trhy. Prodavači na těchto trzích stále citelněji poznávají, že zákazníci už příliš nechtějí v těchto místech nakupovat. Předvánoční období tak definitivně potvrdilo postupný zánik tržišť, která ještě před několika lety bývala v tomto období přeplněna.

"Proč by lidé chodili nakupovat do tržnice, když v různých hypermarketech mají vše také levně, pohromadě, a navíc v teple?" posteskla si například Markéta Hrušková, která prodává oděvy v pevném stánku v holešovické tržnici. "Tržby se nám oproti loňskému předvánočnímu období snížily o polovinu," podotkla.

Podobně mluví i další trhovci. Někteří z nich dokonce obchodování vzdali ještě před začátkem předvánočních nákupů a s prodejem v tržnici skončili. Někteří prodejci upozorňují, že počet návštěvníků není výrazně nižší oproti minulosti, ale lidé se podle prodejců přijdou spíše podívat a srovnávat ceny.

"Lidé hledají rozdíly mezi cenami na stáncích a v hypermarketech. Asi se tady neobjevuje tolik kvality, ale jsme zatím levnější," tvrdil stánkový prodavač Vlastimil Fedorišin. Zákazníci v holešovické tržnici navíc nenakupují ani tak v pevných stáncích jako spíše u vietnamských trhovců, kteří obsluhují venkovní pulty.

"Neničí nás jen nízké ceny zboží v hypermarketech. Dokud budou mít Vietnamci směšné nákupní ceny, a budou tedy levnější než my, nebudeme schopni žádné konkurence," stěžovala si Markéta Hrušková.

Ovšem i vietnamští obchodníci jsou zklamaní a prohlašují, že zájem o jejich zboží je malý. "Lidí k nám chodí o sedmdesát procent méně než dříve," uvedla mladá asijská prodavačka tradičního oblečení, čajů a keramiky. Své jméno prozradit nechtěla. "Myslím, že to zvládneme, protože si zboží dovážíme sami. Hůř jsou na tom naši lidé, kteří zboží kupují přes velkoobchody," dodala.

Naproti jejímu stánku další Vietnamec prodával tašky a peněženky. Za uplynulý den však neprodali jediný kus zboží. Kvůli této tendenci mnoho stánků o víkendech před Vánocemi končí místo v obvyklých sedm hodin navečer už o dvě hodiny dříve. "Mnoho nás už s prodejem skončilo ještě před začátkem Vánoc a další asi budou následovat," dodala mladá prodavačka z asijského obchodu, která si nepřála uvést své jméno.

Provozovatel rychlého občerstvení, který má stánek v tržnici už osm let, tvrdil, že snižování počtu nakupujících se dá sledovat čtvrtým rokem. "Tento je nejhorší už od ledna. Prodej se nám dlouhodobě snížil o třicet procent. Je to špatné," posteskl si Robert Kmodras. "Nevím, co si počneme, pokud u nás nebudou lidé nakupovat," obával se prodavač halenek. Nedaří se ani trhovcům v smíchovské tržnici za nákladovým nádražím.

Téměř všichni tvrdí, že jsou na tom hůř než před rokem. Na viníkovi se shodli - nedaleký hypermarket Carrefour. Jaroslav Barcal, který prodává nejrůznější zboží od kinder vajíček až po pracovní obuv, tvrdil, že prosadit se na trhu je čím dál tím těžší. "Chce to jediné, nabídnout lidem něco, co jinde nemají. Třeba tady ty boty jsou dobré a levné," ukazoval na jeden z párů.

Další prodavačka, na jejímž stánku ležely mikiny, odmítla sdělit své jméno. Ona však také prodává stále méně. "Pracuji ještě v hypermarketu, tady prodávám, jenom když mám volno. A nechci, aby to někdo věděl," řekla. Podle ní je zboží, které se prodává v hypermarketu, cenově srovnatelné s tím, co má ve své nabídce.

"Nakupuje se tam v hezčím prostředí, a proto jim lidé dávají přednost. I reklamace se tam vyřizují rychleji," dodala. Stánkařka, která prodávala rukavice, také nechtěla říct, jak se jmenuje. Podle ní to není důležité. "Ale je to hrozné, prodáváme letos málo." Spokojena byla jenom mladá prodavačka Ludmila Votavová. Ta však je mezi svými kolegy výjimkou. "Prodávám hračky a ty teď před Vánocemi frčí. Tyto mechanické bagry jsem prodala jen za dopoledne tři," řekla.

I tento prodavač v holešovické tržnici pociťuje velký úbytek velký úbytek zákazníků. Tento styl prodeje už lidi nepřitahuje. (16. prosince 2001)

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Nemocnice spoléhala na sestřičky z Ukrajiny, zastavilo je ministerstvo

Ilustrační foto.

Do Liberce jich mělo nastoupit třicet. Místo toho zůstávají dál na Ukrajině. Krajské nemocnici v Liberci nevyšel plán...

Pošvářová dostala cenu za odvahu, protikorupční fond ocenil i Čecha a Romeu

Miloslava Pošvářová

Někdejší kontrolorka kvality Ředitelství silnic a dálnic Miloslava Pošvářová dlouhodobě upozorňuje na nešvary při...

Nedopustili jsme roztržku, rozdělení ČSFR bylo správné, shodli se Klaus s Mečiarem

Bývalí premiéři Václav Klaus (vpravo) a Vladimír Mečiar se zúčastní debaty...

V budově bývalého Federálního shromáždění debatovali Václav Klaus a Vladimír Mečiar coby hlavní postavy rozdělení ČSFR....

Soutěž: Buďte krásný Ježíšek!
Soutěž: Buďte krásný Ježíšek!

Losujeme 3 kosmetické taštičky za vánoční tipNajdete na iDNES.cz