Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Když nezastavíme oteplování, zmizí běžná zvířata i rostliny, varují vědci

  22:35aktualizováno  22:35
Třetině běžných druhů zvířat a více než polovině rostlinných druhů hrozí rapidní snížení počtu kusů. Pokud nezredukujeme produkci skleníkových plynů, můžeme tak ohrozit celý ekosystém, který je pro život člověka velmi důležitý, varují vědci v nově zveřejněné studii.
Podle nové zprávy vědců jsou změnami klimatu ohrožené i běžné druhy, nejvíce objživelníci (ilustrační foto).

Podle nové zprávy vědců jsou změnami klimatu ohrožené i běžné druhy, nejvíce objživelníci (ilustrační foto). | foto: Martin Veselý, MAFRA

Vinou nestabilního ekosystému zaznamená podle zprávy vědců publikované v časopise Nature Climate Change rostlinný i živočišný svět výrazný úbytek až poloviny svých druhů. Vědci spočítali, že u 57 procent rostlin a 34 procent zvířat mohou klesnout počty o polovinu i víc.

Klimatické změny jsou pro početnou část druhů velmi obtížně snesitelné a mají na ně destruktivní efekt. A to nejen na ty ohrožené vyhynutím, ale i na rostliny a zvířata vyskytující se po celém světě. Jejich výrazný úbytek však může způsobit kolaps ekosystémů, který by mohl mít výrazný ekonomický vliv na zemědělství, kvalitu ovzduší, čistotu vody a potažmo i turismus.

Teplota na zeměkouli podle propočtů stoupne do roku 2100 o čtyři stupně Celsia, pokud se nesníží množství skleníkových plynů. Když jejich produkci snížíme do roku 2016 o dvě procenta a každý následující rok o pět procent, škody podle vědců klesnou o 60 procent.

Běžné druhy jsou ohrožené ještě více než vzácné

"Zatím jsme četli o výzkumech zkoumajících vliv klimatických změn na ohrožené druhy, nikdo však ještě neřekl, že jsou mnohem více ohrožené i běžné druhy," varuje. "Tahle zjištění jsou o to horší, že i malý pokles těchto druhů může výrazně narušit celý ekosystém," varuje vedoucí vědeckého týmu Rachel Warren z Univerzity v Jižní Anglii.

"Naše výzkumy předpovídají, že změny klimatu výrazně zredukují diverzitu i velmi běžných druhů, které žijí ve většině částí světa. Ztráta rozmanitosti druhů ve světě může výrazně poznamenat biosféru a celý ekosystém," říká Warren podle guardian.co.uk.

Studie je založena na informacích z databáze biodoverzity, která čítá 48 786 druhů zvířat a rostlin, a počítačové simulace proměn klimatu. Na změny životního prostředí jsou obzvláště citliví plazi a obojživelníci, ukazuje studie. Početné druhy rostlin a živočichů pravděpodobně zmizí ze subsaharské Afriky, střední Ameriky, Amazonie a Austrálie. Výrazné ztráty předpovídají vědci také v severní Africe, střední Asii a jihovýchodní Evropě.

Malé množství druhů, kolem čtyř procent zvířat, mohou z globálního oteplování i profitovat. Jejich počet by mohl vzrůst o víc než 50 procent.

"Lidská společnost závisí na přírodním ekosystému v mnoha ohledech," vysvětluje Warren. "Například vodní vegetace pomáhá filtrovat a čistit vodu. Rostliny pomáhají zabránit erozi a snižují následky záplav. Tyto rostliny potřebujeme a je velice důležité je zachránit," apeluje vědec na snižování skleníkových plynů.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...

Nový chodník je šikmý a s boulemi. Ať ho zaplatí starosta, zní z obce

V Hornich Bojanovicich mají křivý chodník

Nakloněná plocha s boulemi, jak obvykle vypadají cesty po zemětřesení nebo po povodni. V Horních Bojanovicích na...

Lékařku záchranky po oživování pacienta přemohly emoce. Rozplakala se

Po oživování pacienta lékařku zaplavila vlna emocí.

Na sociálních sítích se objevila fotografie lékařky, kterou někdo zachytil krátce poté, co v Praze oživovala mladého...Další z rubriky

Merkelové svitla naděje na vládu, SPD zvažuje pokračování velké koalice

Německá kancléřka Angela Merkelová na jednání Spolkového sněmu hovoří s šéfem...

Sociální demokracie (SPD) je připravena jednat o řešení vládní krize v Německu, uvedla strana v noci na pátek po...

Vlády v Zimbabwe se ujal „Krokodýl“, zdědil zemi v totálním rozkladu

Prezident Zimbabwe Emmerson Mnangagwa na své inauguraci v Harare (24. listopadu...

Po dlouhých dekádách vlády Roberta Mugabeho má Zimbabwe nového prezidenta. Bývalý viceprezident Emmerson Mnangagwa v...

I muslim musí před soudem povstat, rozhodl německý ústavní soud

Ilustrační foto

Před německým soudem musí povstat i muslim. K takovému závěru dospěl v konkrétním případu německý ústavní soud, když se...Najdete na iDNES.cz