Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Třetina vod Austrálie se změní v rezervace. Omezí to rybolov i hledání ropy

  8:18aktualizováno  8:18
Austrálie vytvoří největší síť mořských parků na světě. Canberra to prohlásila jen pár dní před nadcházejícím summitem Rio + 20, který se bude zabývat životním prostředím. V parcích bude omezen rybolov i hledání ložisek ropy či plynu. Rezervace pokryjí více než třetinu australských vod.

Grafika s navrženými mořskými rezervacemi kolem australských břehů. Parky pokryjí více než třetinu australských vod, přes tři miliony kilometrů čtverečních | foto: AP

Vodní parky pokryjí přes tři miliony kilometrů čtverečních, včetně celého Korálového moře a Velkého bariérového útesu, který je na seznamu UNESCO a kde v některých oblastech už teď platí zákaz lovu ryb.

"Nastal čas, aby svět začal chránit naše oceány. A Austrálie dnes v tomto ohledu udělala další krok," prohlásil australský ministr životního prostředí Tony Burke.

Počet mořských rezervací kolem australského pobřeží vzroste z 27 na 60 a chráněná místa pokryjí více než třetinu australských vod. V praxi to bude znamenat, že v chráněných vodách úřady omezí rybolov a také hledání nových ložisek ropy či plynu.

Fotogalerie

Canberra se tak snaží nejen ochránit vzácný mořský život kolem svých břehů, ale regulací rybolovu v oblasti také zabránit kompletnímu vylovení některých druhů ryb. Rybářům, kterých se to dotkne, proto vyplatí kompenzaci v hodnotě asi sto milionů australských dolarů.

Omezení v nově vyhlášených parcích začnou platit během letošního roku, až skončí všechny přípravné práce. Austrálie na tomto projektu pracuje už léta. Už loni ohlásila, že ochrání asi milion kilometrů čtverečních Korálového moře. Nyní přišla s mnohem rozsáhlejšími plány.

Potvrdila je prakticky jen několik dní před začátkem ekologického summitu
Rio + 20, kde budou lídři více než 130 zemí rokovat o ochraně životního prostředí, konference se kromě Tonyho Burka za Austrálii zúčastní i premiérka Julia Gillardová.

Nicméně ochránci životního prostředí oznámením australské vlády příliš nadšení asi nebudou, upozorňuje televize BBC na svém webu s tím, že aktivisté chtěli kompletní zákaz komerčního rybolovu v Korálovém moři. A v těsné blízkosti některých chráněných oblastí bude i nadále pokračovat hledání ropy a plynu.

Přesto, i tak je to obrovský úspěch z hlediska ochrany oceánů, podotkla organizace Australian Conservation Foundation. Doposud největší mořská rezervace je kolem britských Čagoských ostrovů v Indickém oceánu, zabírá zhruba 545 tisíc kilometrů čtverečních.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Senát USA neschválil rozpočet vlády, která teď nemá peníze na provoz

Kapitol, sídlo amerického Kongresu (8. listopadu 2016)

Americký Senát se nedokázal včas dohodnout na dočasném rozpočtu pro federální vládu Spojených států, která tak nyní...

Mladí ruští piloti twerkovali ve slipech, skandální video řeší úřady

Ruští kadeti twerkovali ve slipech, toto video vyvolalo skandál

Měla to být klukovská švanda, ale její aktéry může vyjít pořádně draho. Studenti Institutu civilního letectví v ruském...

Postupy SWAT i dětské porno. Zpráva odhalila přípravy masakru v Las Vegas

Stephen Paddock, domnělý střelec z Las Vegas, na nedatované fotografii z...

Vyšetřování střelby na hudebním festivalu v Las Vegas pokračuje i takřka čtyři měsíce po tragédii. Policie však velký...

Najdete na iDNES.cz