Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Třetina Pražanů bude mít označení pro vozíčkáře

  9:25aktualizováno  9:25
Praha - Praha je město historické, a tudíž plné vysokých obrubníků, kočičích hlav a dalších bariér, které ztěžují život vozíčkářům. Za posledních deset let se sice mnohé změnilo k lepšímu, ale stále jsou, a dokonce se nově objevují problémy, které brání našim handicapovaným spoluobčanům žít jako ti zdraví. Od počátku letošního roku platí zákon o provozu na pozemních komunikacích, který upravuje speciální označení vozidel a osob. Od 1. července 2001 nebudou platit dosavadní znaky ve tvaru žlutého kruhu s černým trojúhelníkem, které budou nahrazeny znakem se symbolem vozíčkáře.

''Nárok na toto nové označení budou mít ale všechny zdravotně postižené osoby, jako jsou například diabetici, kardiaci či mentálně postižení. Ti budou moci požívat výhod, které do této chvíle patřily výhradně těžce postiženým, tedy osobám na invalidním vozíku či lidem se sníženou hybností. Jsou oprávněni využívat speciálně zřízených tři a půl metr širokých parkovacích míst, v jejichž blízkosti existuje snížený nájezd na chodník a nemohou dostat botičku,'' uvedla předsedkyně Podvýboru pro integraci občanů se zdravotním postižením Senátu PČR Da- niela Filipová.

V současné době je například na pravém břehu Vltavy v Praze 1 sto šest parkovacích míst pro vozíčkáře, což podle zkušeností zaměstnanců Pražské organizace vozíčkáře zdaleka není dostačující. Nyní však tato vyhrazená místa mohou využívat všichni zdravotně postižení.

Podle odhadu Evžena Predigera z ministerstva dopravy bude mít tyto výhody desetkrát více postižených, než bylo původně plánováno. V praxi to představuje přibližně třetinu Pražanů. Nedá se to říci s určitostí, protože paradoxně nikdo neví, kolik v Praze vozíčkářů je. Musel by vzniknout zákon, který by ustanovil ohlašovací povinnost. Bez něj se těžko plánují třeba i sociální dávky, natož praktické věci, jako je počet parkovacích míst, připomněla Jarka Maňková, která má v Pražské organizaci vozíčkářů na starosti dopravu.

Podle předsedkyně Pražské organizace vozíčkářů Zdenky Hanákové figuruje naše metropole v očích zahraničních turistů se zdravotním postižením jako problémová. Většina nových staveb je již podle vyhlášky bezbariérová. Ale z některých přístupných toalet také po čase vzniknou sklady. Mezi problematická místa patří například nová křižovatka Anděl, kam nemá vozíčkář šanci se dopravně dostat. Z fungujících padesáti stanic metra je pouze sedm přístupných a osm je sice vybaveno dopravním výtahem, ten má ovšem právo obsluhovat jen vyškolený asistent. Toho většina handicapovaných s sebou nemá.

''Ze stejného důvodu si nám fyzicky postižení stěžují na oblast Budějovické a Muzeum, kde je při přestupu na jinou trasu metra nutno překonat velkou křižovatku,'' řekla Hanáková. Dodala však, že zlepšení dopravních možností vozíčkářů  přišlo díky dobré spolupráci s Dopravním podnikem, který po Mezinárodním měnovém fondu získal peníze na zakoupení nízkopodlažních autobusů. Bezbariérové domy s centrem města spojuje také sedm linek s výsuvnou plošinou.

''Těžce postižení mají k dispozici speciální mikrobusy, které si mohou objednat přes náš dispečink, zaplatí však šest korun za kilometr,'' připustila Hanáková.

Prioritou pro Pražskou organizaci vozíčkářů je nyní podle jejích slov ustanovení zákona o sociálních službách, který by umožnil oficiální žádost o osobní asistenci. Tu v současné době nabízejí právě pouze neziskové organizace.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Šílení milenci v Londýně utýrali au-pair, při pálení ostatků grilovali

Sophie Lionnetová na archivním snímku

V Londýně se blíží rozuzlení ostře sledovaného případu francouzské dívky Sophie Lionnetové. Tu minulé léto mučil a...

Další z rubriky

Události ČT budou nově moderovat Witowská s Řezníčkem

Prezidentští kandidáti Miloš Zeman (vpravo) a Jiří Drahoš se setkali 25. ledna...

Hlavní zpravodajskou relaci České televize Události budou nově moderovat Světlana Witowská, která doposud moderovala...

Za vychované dítě ženám k důchodu pětistovku navíc, navrhla poslankyně

Pavla Golasowská žije od narození v třinecké městské části Oldřichovice.

Ženy, které vychovávaly děti, by měly dostat vyšší penzi. A to pět stovek měsíčně navíc za každé dítě, které vychovaly....

Šlechtová kárá subdodavatele v miliardové zakázce na radary za prověrku

Army Day české armády u pražského obchodního centra na Floře.  Na snímku...

Ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová považuje za problém, pokud by společnost Retia, která je subdodavatelem pro...

Grafton Recruitment Praha
Vedoucí realizační skupiny - EZS, EPS, CCTV, ACS, SK

Grafton Recruitment Praha
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz