Třetí volba šéfa Sněmovny předem zkrachovala

  • 1642
ČSSD ani žádná z dalších parlamentních stran nenavrhla kandidáta pro páteční třetí volbu šéfa Poslanecké sněmovny. Ta se proto nejspíš neuskuteční. Do hledání cesty z patu se zítra vloží prezident.
Reklama

Přejít na speciál Hledá se vláda

ČTĚTE TAKÉ:
ČSSD podle Bursíka tlačí na zelené, aby zradili

Ve volbách předsedy Sněmovny v minulých týdnech neuspěla Miroslava Němcová z ODS ani lidovec Jan Kasal. Na dnešním jednání se měli představitelé parlamentních stran dohodnout na kandidátovi, který by mohl uspět ve třetí volbě a odblokovat Sněmovnu.

Před jednáním se mluvilo hlavně o možnosti zvolit dočasného předsedu Sněmovny z řad ČSSD. Sociální demokraté se ale rozhodli nikoho nenominovat. Na separátní tiskové konferenci to po jednání oznámil místopředseda strany Bohuslav Sobotka.

Podle něj ČSSD nevyslyší výzvu koalice, aby navrhla kandidáta, který by z čela Sněmovny odstoupil, pokud by dolní komora nedala důvěru koaliční vládě.

Předseda poslanců ČSSD Michal Hašek k tomu dodal, že sociální demokracie nenavrhne ani žádného jiného kandidáta bez dalších podmínek, neboť se nepodařilo dohodnout dostatečnou podporu pro jeho zvolení.

Do dnešních 16 hodin nenavrhla kandidát na šéfa Sněmovny ani žádná jiná strana. Poslanci tak v pátek nového předsedu dolní komory volit nebudou.

Nová vláda v nedohlednu
Představitelé stran se nedohodli ani na možné podobě nové vlády. Podle Bohuslava Sobotky nemůže ČSSD souhlasit s účastí v čtyřbarevné vládě, pokud by její koaliční smlouva byla dohodnuta bez sociální demokracie.

Tento pondělní návrh předsedy ODS Mirka Topolánka označil Sobotka za "úhybný manévr", který nikdy nebyl myšlen vážně.

I šéf ČSSD Jiří Paroubek označil jednání za neúspěšná. ODS, KDU-ČSL a zelení se prý příliš soustředí na trojkoaliční projekt, který ale šéf sociální demokracie považuje za "nepříliš životný". 

Martin Bursík krátce předtím ČSSD obvinil, že se pomocí SMS zpráv snaží získat poslance zelených na svou stranu. - více zde

"Paroubek svými nerealistickými návrhy vede ČSSD do politické izolace," prohlásil ve svém usnesení senátorský klub ODS. Občanští demokraté zároveň odmítli jakoukoli formu velké koalice obou stran.

Klaus pozval lídry na Hrad, i šéfa KSČM
Vzhledem k vleklým neúspěšným jednáním se do situace rozhodl zasáhnout prezident Václav Klaus. Ve čtvrtek zahájí povolební rozhovory s lídry pěti stran zastoupených ve Sněmovně.

V první fázi si pozval na Hrad předsedy zelených, lidovců a komunistů. Mluvčí Petr Hájek také dodal, že Martin Bursík, Miroslav Kalousek i Vojtěch Filip pozvání přijali.

Je to zřejmě poprvé v historii samostatné České republiky, kdy hlava státu přijme šéfa komunistické strany k samostatné schůzce.

Reklama
Reklama
Reklama