Titulní strana Mladé Fronty z pondělí 20. listopadu 1989

Titulní strana Mladé Fronty z pondělí 20. listopadu 1989 | foto: Archiv MF DNES

Třetí den po Národní už Mladá fronta citovala disidenty

  • 12
Dvacátého listopadu 1989 bylo pondělí. Po nedělní pauze, kdy Mladá fronta nevycházela, už deník Ústředního výboru Socialistického svazu mládeže o pátečních událostech na pražské Národní třídě nemlčel. Na titulní straně vyšlo prohlášení žádající vyšetření masakru. A v převzaté zprávě promluvili i disidenti.

V neděli zasedly Městská vysokoškolská rada SSM (MVR SSM), jejíž člen Martin Mejstřík spolupořádal v pátek sedmnáctého demonstraci na Albertově, a městský výbor SSM. Vydaly společné prohlášení.

Společné prohlášení, Mladá fronta 20. listopadu 1989

Popisuje, že účastníci demonstrace byli na Národní třídě "několikrát vyzváni k rozchodu, větší část odešla, avšak ve chvíli, kdy ještě zaznívaly tyto výzvy, byl již celý prostor uzavřen a posléze následoval tvrdý zákrok pořádkových sil."

Prohlášení hodnotí zákrok jako neadekvátní a politicky neuvážený. Žádá vyšetření generální prokuraturou a komisí Federálního shromáždění a vyzývá vládu k zaujetí stanoviska.

Názor redakce, Mladá fronta 20. listopadu 1989

Také členové redakce se - proti vůli vedení a bez konkrétních jmen - k  prohlášení připojili, poukázali na protizákonnost zákroku:

"Pokud je takový zásah v souladu se zákonem, je třeba zákon změnit, protože takový zákon podle našeho názoru není v souladu s obecně uznávanými mravními principy. ... I kdyby měly zásahy pořádkových sil zákonné oprávnění, nemohou řešit podstatu současných společenských problémů," píše se ve stanovisku.

Fáma vyvrácena, Mladá fronta 20. listopadu 1989

V dalším článku na titulní straně Mladá fronta vyvrací fámu o smrti studenta Milana Šmída, kterou šířila Drahomíra Dražská. Uvěřil jí i disident Petr Uhl, jehož Východoevropská informační agentura ji poslala dál do světa.

Noviny z 20. listopadu převzaly krátkou zprávu s titulkem Reuter pochybuje, kde světová agentura cituje Petra Uhla a dalšího disidenta Václava Bendu, kteří zprávě Dražské už přestávali věřit. - čtěte také Autorka fámy o mrtvém studentovi promluvila, s StB prý nespolupracovala

Na stránkách Mladé fronty bylo ale stále dost místa i na zpravodajství ve "starém" duchu. Například o tom, že se svazácká organizace Stavebního podniku města Brna pustila do rekonstrukce dvoupodlažního stoletého domu v brněnské ulici Veveří:

"Normálně by práce trvaly asi pět let, dříči z vlastního rozhodnutí chtějí všechno zvládnout za dva roky! Zbývá už jen 13 měsíců."

Hned na titulní straně byla také zpráva Program kreslí boty, o úspěchu kolektivu ze Svitu (tehdy ještě Gottwaldov) s počítačem na navrhování obuvi.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video