Poslanci kývli na zavedení nového trestného činu maření spravedlnosti

  12:03aktualizováno  13:25
V trestním zákoníku přibude nový čin maření spravedlnosti, jenž míří na předkládání falešných nebo pozměněných důkazů a také na navádění ke křivému obvinění nebo výpovědi. Maření spravedlnosti se podle úprav, které prosadila Helena Válková z ANO, omezí na věcné a listinné důkazy, které budou muset mít podstatný význam pro rozhodnutí soudu.

Helena Válková přichází do Sněmovny na jednání poslaneckého klubu hnutí ANO. (10. července 2018) | foto:  Michal Šula, MAFRA

Pachatelé by také mohli využít účinné lítosti. Změnu ještě musí potvrdit Senát. Kritici v čele s Markem Bendou z ODS neprosadili úplné vypuštění zaváděného trestného činu z předlohy.

„Přetrvávají jisté pochybnosti, jestli to nepovede k tomu, že ve výsledku se řada trestních, ale i civilních řízení prodlouží, protože jedna ze stran začne tvrdit: ‚Byl předložen falešný důkaz‘ a bude probíhat trestní stíhání a může to zkomplikovat celé řízení,“ upozorňoval na plénu před hlasováním Benda.

„Maření spravedlnosti tady bohužel existuje, všichni jsme se s tím dříve nebo později setkali. Pokud přijmeme jednoduchý trestný čin, myslím tu skutkovou podstatu, tak budeme mít tento problém, doufám, vyřešen,“ reagovala ve Sněmovně na Bendova slova Válková. „Je to takový zvednutý ukazováček, protože je tam sazba do dvou roků,“ dodala.

Dolní komora na návrh šéfa poslanců ČSSD Jana Chvojky vyřadila trestný čin maření spravedlnosti ze zvlášť závažných, nebude tak kvůli němu možné nasazovat odposlechy. Právě o možnosti nasazování odposlechů poslanci vedli obšírnou debatu.

„Myslím si, že maření spravedlnosti tak, jak je navrhováno, nevykazuje takové znaky závažnosti, aby bylo nezbytně nutné zařadit jej do kategorie zvlášť závažných trestních činů,“ uvedl svůj návrh Chvojka. „Nemyslím si tedy, že je nutné je zařadit do kategorie zvlášť závažných trestních činů, které by umožňovaly tak výrazný zásah do soukromí, jakým je nařízení odposlechů a záznamů telefonického provozu,“ dodal. 

Naopak Pirát Jakub Michálek odposlechy hájil argumentem, že bez nich není možné čin zjistit a prokázat. Pozměňovací návrhy označil za výsledek lobbování advokátů. Ministr spravedlnosti Jan Kněžínek (za ANO) zaujal ke Chvojkovým zmírňujícím návrhům neutrální stanovisko. „Novela na nich nestojí ani nepadá,“ řekl. 

Posiluje postavení žalobců a policie, míní kritici

Návrh míří například na padělané směnky nebo na smlouvy s účelově nesprávným datem. Tomu, kdo by předložil důkazní prostředek, o němž ví, že je padělaný nebo pozměněný, a to v úmyslu, aby byl použit jako pravý, by měly v základní sazbě hrozit až dva roky vězení.

Kritici tvrdí, že maření spravedlnosti nadměrně posiluje postavení státního zastupitelství a policie a je útokem na obhajobu. „Nechceme se smířit s tím, že obhajoba je součástí obžaloby,“ zdůraznil předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek. Naopak Válková soudí, že poslancům se podařilo maření spravedlnosti zpřesnit tak, že pro ně lze hlasovat bez obav.

Podle Kněžínka by norma, jak ji poslanci schválili, tedy bez svádění k maření spravedlnosti, neměla mít dopad na advokáty. „Báli se, že advokát dá někomu právní radu a posléze za to bude stíhán. Takovou obavu já osobně nemám, byť chápu ty důvody, které tam zaznívaly,“ řekl Kněžínek novinářům k výhradám advokátů. Dodal, že potom, co se ukáže, jak novinka funguje, je možné debatu o svádění znovu otevřít. Předpokládá, že senátoři bez nejkontroverznější části návrh přijmou.

Pro předlohu jako celek nakonec zvedlo ruku 114 ze 164 přítomných poslanců hlavně z řad vládních ANO a ČSSD i opozičních Pirátů a Starostů, a taky KSČM. Novelu nepodpořili zákonodárci za ODS, SPD, KDU-ČSL a TOP 09. 

Novela zruší podílnictví

Novela trestního zákoníku by také zrušila činy podílnictví, začlenily by se pod legalizaci výnosů z trestné činnosti. Rozšířit by se měl postih takzvaných zahraničních teroristických bojovníků nebo kyberterorismu. Novela se týká například rovněž násilí na ženách.

U trestného činu úplatkářství zavede návrh nově trestnost nepřímého slíbení nebo požadování úplatku. U korupce by norma rozšířila určitou formu účinné lítosti. Mohla by se vztahovat i na člověka, jenž už požadovaný úplatek poskytl a hned potom to oznámil policii, nejen na případy, kdy požadovaný úplatek pouze slíbí.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemanův lékař Halata zemřel během návštěvy v Číně, kde byl s prezidentem

Zeman zahrál čínskému prezidentovi na klavír

Během cesty prezidenta Miloše Zemana do Číny zemřel v úterý lékař Petr Halata, který byl součástí delegace hlavy státu....

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Otec lže, chci vypovídat, říká Babiš mladší. Premiér dál mluví o kampani

Andrej Babiš zveřejnil na svém facebookovém profilu fotky syna Andreje, mají ho...

Babišův syn Andrej napsal v e-mailu pro Seznam Zprávy, že si přeje být telefonicky v kontaktu s českou policií...

Demisi, demisi, znělo Václavským náměstím. Lidé volali po konci Babiše

Demonstrace za demisi premiéra Andreje Babiše na Václavském náměstí v Praze....

Na Václavském náměstí v Praze se konala demonstrace požadující odstoupení premiéra Andreje Babiše z funkce. Na místě se...

Babiš: Jde o odporný útok na moje děti. Cílem je destabilizovat Česko

Premiér Andrej Babiš při debatě k 100 letům od konce první světové války v...

Český premiér Andrej Babiš se ostře ohradil proti reportáži serveru Seznam Zprávy o údajném únosu jeho syna. Z...

Další z rubriky

Po slunečném víkendu se ochladí. V pondělí začne sněžit, říká předpověď

Ilustrační foto

Po slunečném víkendu, kdy se nejvyšší teploty mohou vyšplhat až na osm stupňů Celsia, se ochladí. Během pondělí by se...

Do Prahy přijíždí maďarský ministr zahraničí. Čekají ho jednání i konference

Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjartó (13. listopadu 2018)

Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjartó přijíždí na návštěvu Česka. Spolu s šéfem české diplomacie Tomášem Petříčkem...

Havíři vyfotili v Beskydech medvěda. Stál od nás patnáct metrů, říkají

Medvěd v oblasti beskydské hory Smrk na Frýdecko-Místecku. (15. listopadu 2018)

Medvěda, který se pohybuje v oblasti beskydské hory Smrk, vyfotili dva muži. „Na ten zážitek nikdy nezapomeneme,“...

Najdete na iDNES.cz