Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Koláž - iDNES.cz

Ať je pančování trestné, žádají experti. Už je, kontruje ministerstvo

  • 82
Státní úřady, politici i výrobci lihovin vymýšlejí, jak omezit kšeftování s nezdaněným a závadným alkoholem. Řada z nich navrhuje, aby se nedovolená výroba alkoholu kvalifikovala jako trestný čin. Ministerstvo spravedlnosti ale namítá, že pančování lihovin lze postihnout už dnes.

Překvalifikovat nedovolenou výrobu alkoholu na trestný čin chtějí potravináři, celníci, ministerstvo zemědělství a také podle ministerstva financí je chybou, že z trestního zákoníku vypadly před dvěma lety tresty za výrobu lihu, která se tak nyní řeší jako přestupek.

"Tato aféra bude určitě důvodem pro to přehodnocení zákonných opatření. Myslím si, že to opatření, které bylo učiněno, nebylo správné," řekl o vyřazení pančování alkoholu z trestných činů náměstek ministra financí Ladislav Minčič. 

Ministerstvo spravedlnosti ale říká, že taková změna potřeba není, protože trestní zákoník na to v několika paragrafech pamatuje už nyní.

Na současnou situaci lze podle resortu uplatnit například ustanovení týkající se trestných činů proti životu a zdraví, obecného ohrožení, ohrožování zdraví závadnými potravinami a jinými předměty z nedbalosti. Ekonomickou stránku věci mohou podle resortu postihnout trestné činy daňové a proti průmyslovým právům.

Trestný čin nedovolená výroba lihu nebyl podle mluvčí ministerstva spravedlnosti Petry Hrubé do nového trestního zákoníku zařazen s odůvodněním, že je-li páchán ve větším rozsahu, pak takové jednání lze postihnout jako neoprávněné podnikání. Důvodová zpráva k trestnímu zákoníku pak změnu zákona vysvětluje právě s odkazem na pančování lihovin.

"Trestný čin neoprávněného podnikání (§ 251) je do osnovy přebírán jen s drobným upřesněním základní skutkové podstaty, kde je výslovně doplněno i 'obchodní' podnikání a se zavedením přísněji postižitelnými okolnostmi podmiňujícími použití vyšší trestní sazby, a to vzhledem k tomu, že v posledních letech dochází ve větším rozsahu k neoprávněnému podnikání spočívajícím v průmyslové výrobě lihu a výrobě alkoholických nápojů, z které pachatelé získávají značné zisky," cituje zprávu Hrubá.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video