"Rebelové" z ODS Marek Šnajdr a Ivan Fuksa

"Rebelové" z ODS Marek Šnajdr a Ivan Fuksa | foto: ČTK

Láska podal kvůli „trafikám“ trestní oznámení na premiéra a rebely z ODS

  • 224
Advokát Václav Láska podal trestní oznámení na trojici bývalých poslanců ODS Petra Tluchoře, Marka Šnajdra a Ivana Fuksu a zároveň na premiéra Petra Nečase. Důvodem jsou posty, které bývalí poslanci získali (nebo mají získat) výměnou za složení mandátu. Díky tomu se totiž vládě podařilo prosadit daňový balíček.

Podle advokáta a bývalého detektiva protikorupčního útvaru se však tímto tři exposlanci dopustili přijetí úplatku. "Navodili vzdáním se mandátu takovou situaci, aby byly Poslaneckou sněmovnou schváleny takové zákony, které byly v rozporu s jejich nejlepším vědomím a svědomím a (dle jejich tvrzení) i v rozporu se zájmy lidu," píše Láska v oznámení.

"Ze sledu událostí je zřejmé, že jmenovaní poslanci nedostali své posty pro své odborné znalosti a schopnosti, nýbrž jako "protihodnotu" za vzdání se poslaneckého mandátu," stojí dále v textu.

Názor trojice poslanců, kteří ještě s několika dalšími rebely několik týdnů ohrožovali přijetí balíčku, s nímž Nečas spojil další existenci svého kabinetu, podle advokáta změnila právě až nabídka lukrativních postů. Láska tvrdí, že se premiér touto nabídkou dopustil trestného činu podplácení.

"Trestní oznámení může podat kdokoli na kohokoli. Nicméně tuto věc považuji za naprosto absurdní," reagoval Nečas ve vyjádření, které ČTK poskytl jeho mluvčí Michal Schuster.

Rebelové v konsolidačním balíčku nesouhlasili například se zvýšením DPH, která podle nich měla zůstat na 14 a 20 procentech. Nepodřídili se ani závěru stranického kongresu, který poslancům doporučil hlasovat se zbytkem koalice, a namísto toho se vzdali poslaneckého mandátu.

Výměnou za to se Šnajdr a Fuksa dostali do dozorčích rad státních podniků - bývalý místopředseda strany Fuksa vede Český Aeroholding (čtěte více zde), Šnajdr potom zasedl v radě společnosti Čepro (o jeho jmenování více zde).

O Tluchořovi se spekulovalo, že získá post v ČEZ. V pondělí to ale popřel. "Od začátku roku 2013 pracuji jako konzultant pro soukromou společnost," sdělil ČTK. Fuksa a Šnajdr podle něj mají kvalifikaci pro místa, která získali. "Ivan Fuksa pracoval řadu let jako první náměstek ministra financí, který mimo jiné předsedal dozorčí radě ČSA. Nyní dostal nabídku vést proces její privatizace. To je využití služeb fundovaného manažera," uvedl.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video