Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Exšéf DP Dvořák podal trestní oznámení na primátora a šéfa Transparency

  16:45aktualizováno  16:45
Bývalý ředitel Dopravního podniku Martin Dvořák podal kvůli dění okolo firmy trestní oznámení na primátora Bohuslava Svobodu a šéfa Transparency International Davida Ondráčku. Svobodu podezřívá z překročení pravomoci veřejného činitele, Ondráčku zase z pomluvy.

Bývalý ředitel pražského Dopravního podniku Martin Dvořák | foto: Robert RambousekMF DNES

"Ano trestní, oznámení jsem podal, první bylo na Davida Ondráčku, za tím pak přijdou další," řekl iDNES.cz Martin Dvořák.

Advokát a spoluzakladatel Transparency International ČR, Václav Láska

Advokát Václav Láska

Primátor Bohuslav Svoboda se mohl podle oznámení dopustit trestného činu přisvojení pravomoci úřadu, případně zneužití pravomoci úřední osoby.

Dvořák Svobodovi vytýká, že podepsal jménem města s advokátem Václavem Láskou smlouvu, aniž by tento krok projednala a schválila městská rada. Láska pro město dělal analýzu deseti zakázek Dopravního podniku.

"K uzavření Smlouvy vzhledem ke všem dostupným informacím došlo netransparentním způsobem, bez výběrového řízení, na základě rozhodnutí jediné osoby (primátora doc. MUDr. Svobody), a to bez hlasování kompetentního orgánu," píše se v trestním oznámení, jehož kopii má iDNES.cz k dispozici.

Pražský primátor Bohuslav Svoboda na sjezdu ODS. (22. října 2011)

Pražský primátor Bohuslav Svoboda

Právní analýza pak měla údajně sloužit k tomu, aby mohla být použita k vylepšení mediálního obrazu. "Nelze vyloučit, že hlavním cílem činnosti Mgr. Lásky je připravit podklady, které budou využity pouze pro mediální (sebe)prezentaci některé osoby," stojí v oznámení, kde je naznačeno, že "osobou" měl být primátor.

David Ondráčka se zase podle Dvořáka dopustil trestného činu pomluvy. Vyvozuje to z Ondráčkových slov v pořadu Otázky Václava Moravce, kde řekl, že v Dopravním podniku fungovala organizovaná skupina, která z něj vyváděla peníze.

Jsme na to připraveni, tvrdí Ondráčka

"Oznamovatel (Martin Dvořák, pozn. red.) se cítí takovým tvrzením Davida Ondráčky těžce poškozen," je uvedeno v trestním oznámení s tím, že Dvořák je bezúhonný a nebyl nikdy souzen ani stíhán.

David Ondráčka, ředitel Transparency International ČR

David Ondráčka, ředitel Transparency International ČR

David Ondráčka se k trestnímu oznámení nechtěl příliš vyjadřovat. "Nemám ho, slyšel jsem to jen od vás. Musíte být ale připraven, že dotčení se začnou bránit, a já připraven jsem," řekl Ondráčka.

Mela kolem Dopravního podniku se strhla poté, co dnes již bývalý ředitel Vladimír Lich podal kvůli netransparentním zakázkám trestní oznámení. Den poté skončil v představenstvu podniku, následně i jako ředitel.

V tu chvíli zbavil primátor Svoboda advokáta Lásku mlčenlivosti a ten společně s Ondráčkou promluvil o tom, jak to zřejmě fungovalo v Dopravním podniku, a strukturu označili za zločineckou.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

V rychlém pruhu na D5 stálo auto, nebezpečnou situaci natočila záchranka

Odstavené auto v levém pruhu dálnice ohrožovalo ostatní řidiče

Krajští záchranáři upozornili na nebezpečnou situaci, kterou zaznamenali dopoledne na dálnici D5 u Plzně, kde stojící...

Na Příbramsku havarovalo auto s chemikáliemi, lidé mají zákaz větrání

Na Příbramsku havarovalo auto s chemikáliemi, lidé mají zákaz větrání....

Dopoledne sjelo nedaleko obce Pňovice na Příbramsku ze silnice auto s nákladem chemických látek. Řidič utrpěl lehké...

V Budějovicích se srazila dvě auta, jedno vjelo do dětí na přechodu

V Českých Budějovicích se střetla dvě osobní auta. Zraněné byly čtyři děti.

V Českých Budějovicích se srazila dvě osobní auta. V tu chvíli poblíž stála skupinka dětí, do kterých byl jeden z vozů...

Najdete na iDNES.cz