Musel bych se stydět, kdybych hájil doživotní imunitu, řekl při jednání v Senátu jeho předseda Milan Štěch.

Musel bych se stydět, kdybych hájil doživotní imunitu, řekl při jednání v Senátu jeho předseda Milan Štěch. | foto: Michal Sváček, MAFRA

Doživotní imunitu politici neškrtli. Gazdík váhá nad smyslem Senátu

  • 1370
Další pokus škrtnout jednu velkou výhodu politiků, doživotní imunitu, zkrachoval. Ačkoli senátoři předem tvrdili, že tuto svou výsadu zruší a avizovali to i lídři obou největších stran v Senátu, ČSSD i ODS, pro zrušení imunity nakonec hlasovalo jen 27 z přítomných 47 senátorů. Dva hlasy pro schválení chyběly.

Omezení imunity podpořilo 19 sociálních demokratů z 23, kteří byli přítomni, senátoři za KDU-ČSL, dva přítomní zástupci klubu TOP 09, ale jen 2 ze 16 senátorů ODS - ministr obrany Alexandr Vondra a šéf senátního klubu občanských demokratů Richard Svoboda. Byl to tak především odmítavý postoj většiny senátorů ODS, který politikům jejich dlouhá léta kritizovanou výhodu uhájil (detail hlasování senátorů najdete zde).

Poslanec Petr Gazdík (TOP 09 a STAN) u brněnského soudu

Senátoři si za své rozhodnutí vysloužili ostrou kritiku. "Všechny politické strany zastoupené ve Sněmovně - a tudíž i v Senátu - jednoznačně deklarovaly, že jsou pro zrušení poslanecké imunity. Pakliže to Senát neodsouhlasil, je otázka, zda Senát má smysl do budoucna," kritizuje horní komoru parlamentu šéf poslanců TOP 09 Petr Gazdík.

"Teď by všichni měli vážit, kudy půjdou ze Senátu domů, protože to je ostuda," řekl šéf senátorů ČSSD Petr Vícha. V senátní rozpravě přitom dominoval názor, že výhodu s imunitou je třeba zrušit. "Musel bych se stydět, kdybych hájil doživotní imunitu," prohlásil před tím v senátní rozpravě předseda horní komory parlamentu Milan Štěch.

Předložený návrh hájila i šéfka poslanců Věcí veřejných Kateřina Klasnová. "Napříč Sněmovnou jsme se dohodli, že je třeba rozsah imunity omezit. Je kritizována odbornou i laickou veřejností," prohlásila Klasnová. Po hlasování řekla, že jí výsledek hlasování nemile překvapil a že omezení imunity znovu navrhne.

Staneme se lovnou zvěří, hájil imunitu Dryml

Vladimír Dryml

Hlasy proti omezení imunity přitom byly při rozpravě ve výrazně menšině. Vášnivě na obhajobu imunity politiků vystoupil Vladimír Dryml z ČSSD.

"Staneme se lovnou zvěří. Kriminalizace politiky dostane v České republice zelenou," prohlásil Dryml. Navrženou změnu ústavy kritizoval v rozpravě i Jaroslav Kubera z ODS. "Návrh neříká nic jiného než to, že všechno je, jak bylo, jen si na vás počkají," přesvědčoval kolegy v horní komoře parlamentu Kubera. 

Šéfka senátního klubu TOP 09 a Starostů Soňa Paukrtová to už pak nevydržela a řekla, že kdo by se v noci díval na Drymlův projev, byl by vyděšen. "Musím ji opravit, my jsme z jeho projevů někdy vyděšeni i za bílého dne," glosoval vystoupení sociálního demokrata Drymla šéf senátorů ČSSD Vícha.

Zrušení doživotní imunity podpořil v rozpravě bývalý šéf lidovců Jiří Čunek. "Můj názor vyplývá z vlastní zkušenosti. Imunita má smysl, pokud je úplná, to znamená, že nemůže být vydán," prohlásil Čunek, kterého v minulosti imunita neochránila, když ho kolegové vydali k trestnímu stíhání kvůli podezření z přijímání úplatků. Jeho případ se ovšem nikdy k soudu nedostal, Čunkovo stíhání zastavil jihlavský žalobce Arif Salichov.

O Chaloupkovi rozhodne Sněmovna podle starých pravidel

Otto Chaloupka

Pikantní je, že právě před pár dny požádala policie Sněmovnu, aby byl kvůli podezření z přijetí úplatku vydán k trestnímu stíhání poslanec Věcí veřejných Otto Chaloupka (více zde). Ten pak řekl, že bude hlasovat pro důvěru vládě Petra Nečase (více zde), i když zůstává v opozičních VV.

Kauza poslance Otto Chaloupky

Žádost policie o vydání Chaloupky k trestnímu stíhání souvisí s obviněním Chaloupkova bývalého asistenta Vratislava Vařejky. Ten na poslance podal trestní oznámení s tím, že politikovi musel v hotovosti vracet část svého asistentského platu (více o případu čtěte zde).

Vláda téměř jistě, i díky hlasu od Chaloupky, páteční hlasování o důvěře přežije a bude pokračovat. O tom, zda bude moci Chaloupku policie stíhat, tak rozhodne Sněmovna. Když ho nevydá, bude jeho trestní stíhání navždy vyloučeno.

Právě Chaloupkův případ podle senátora Čunka ukazuje, že imunitu je třeba omezit, aby se s ní nemohly hrát žádné "politické hry". Poslanec Věcí veřejných, který oznámil, že v pátek podpoří vládu, je podle lidoveckého senátora Čunka v kleštích.

"O panu poslanci Chaloupkovi bude mandátový a imunitní výbor jednat příští týden ve čtvrtek," sdělil iDNES.cz šéf mandátového a imunitního výboru a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Omezení imunity, evergreen politické scény

V uplynulých letech politici o omezení trestní imunity jednali mnohokrát marně. Jednou i v tomto volebním období, kdy spadl návrh pod stůl proto, že se poslanci neshodli, zda se má řešit také přestupková imunita.

Poslanci a senátoři mají totiž tu výsadu, pokud například udělají dopravní přestupek, že si mohou vybrat, zda na místě zaplatí pokutu, nebo se budou ohánět svým průkazem, a případ pak řeší mandátový a imunitní výbor Sněmovny či Senátu.

I tato možnost výběru politikům zůstává. Možnost jít k mandátovému a imunitnímu výboru využívají stále méně, protože se jejich případům detailně věnují novináři a politici pak mají větší ostudu, než když zaplatí na místě pokutu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue