Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Počítač věděl, co má vylosovat, zjistil ÚOHS. Nekalé losovačky potrestal

  16:02aktualizováno  16:02
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže uložil za netransparentní losování v osmi výběrových řízeních pokuty v celkové výši 3,15 milionu korun. Pokuty mají zaplatit Povodí Vltavy, města Šternberk, Kostelec nad Labem, Jihočeský kraj, Správa silnic Olomouckého kraje nebo obce Cítov na Mělnicku a Svijany na Liberecku.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Nejvíc má zaplatit Povodí Vltavy, za chyby ve dvou případech celkem milion korun. "Úřad pro ochranu hospodářské soutěže uložil v osmi prvostupňových správních řízeních pokuty v celkové výši 3 150 000 korun za porušení zákona o veřejných zakázkách, které spočívalo v netransparentním zužování počtu uchazečů o zakázku prostřednictvím elektronického losovacího zařízení," píše ve zprávě úřad.

Sankce byla uložena zadavatelům Povodí Vltavy, státní podnik, městu Šternberk, městu Kostelec nad Labem, Jihočeskému kraji, Správě silnic Olomouckého kraje a obcím Cítov a Svijany. Nezákonný postup byl zjištěn i u hlavního města Prahy a obce Neumětely, ale v těchto případech nebyla ještě uzavřena s vybraným uchazečem smlouva a zadávací řízení mohlo být zrušeno.

"Rozhodnutí týkající se Neumětel je již pravomocné, rozklady naopak podaly obce Cítov a Svijany, v ostatních případech běží lhůta pro podání rozkladu," uvádí úřad.

"Byla to jediná losovačka, kterou jsme použili, zákon to v té době nezakazoval. Navíc se v našem případě neprokázalo, že by to bylo zmanipulované nebo ovlivněné losování," řekl dnes ČTK svijanský starosta Petr Lelek. Obec losování použila při výběru dodavatele kanalizace.

Počítač věděl, co má vylosovat

Úřad správní řízení zahájil na základe podnětu od policie, který upozorňoval na možnou manipulaci při omezování počtu zájemců o zakázku prostřednictvím elektronického losování. Ve většině případů byly na provedení losování najaty společnosti KLERIS CZ a.s. nebo Inženýrské služby Hradec Králové, s.r.o..

"Podle odborného posudku pořízeného Policií ČR, který má ÚOHS k dispozici, losovací zařízení nebylo zabezpečeno proti zmanipulování výsledků. Bylo naopak cíleně vytvořeno způsobem, který ovlivňování výsledků umožňuje. Organizátoři losování mohli pomocí předem nastaveného souboru s identifikačními čísly jednotlivých subjektů nastavit, kteří uchazeči budou vylosováni," uvádí úřad.

Notebook byl upraven tak, že umožňoval provedení nezmanipulovaného demonstračního losování, které mělo uchazečům prokázat regulérnost celého procesu. Po provedení losování se také automaticky vymazal přednastavený soubor, na jehož základě byly zobrazeny výsledky.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

VIDEO: Razicí štít Viktorie rozebírají, zatím pro něj není využití

Razicí štít Viktorie, který se prokousával zeminou u Plzně pro stavbu...

Razicí štít Viktorie, který na okraji Plzně prorazil dva tubusy nejdelšího železničního tunelu v České republice, už...

Policie viní z terorismu bývalého imáma z Prahy. Jeho bratr válčí v Sýrii

Muslimský duchovní vůdce Sámer Shehadeh v sídle Islámské nadace v Praze v roce...

Policie obvinila z terorismu první tři Čechy. Jedním z nich je bývalý pražský imám Sámer Shehadeh, o nějž se již dříve ...

V hořícím hotelu jsme byli za tři minuty, řekl hasič v Rozstřelu

Mluvčí a vyšetřovatel pražských hasičů Martin Kavka (vlevo) a Jiří Španer z...

Situace v hořícím hotelu Eurostars David byla dramatická, uvedli v Rozstřelu mluvčí a vyšetřovatel pražských hasičů...

Najdete na iDNES.cz