Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pussy Riot jsou už ve věznicích daleko od Moskvy, každá pyká jinde

  10:49aktualizováno  12:58
Dvě odsouzené punkerky z Pussy Riot jsou už v trestaneckých koloniích, kde si budou odpykávat tresty. Jejich právníci a rodina to řekli ruským médiím. Dívky budou ve věznicích v Permské oblasti a v Mordvinské republice, vzdálené zhruba 600 a 1 500 kilometrů východně od Moskvy.

Odsouzené členky Pussy Riot se znovu objevily před moskevským soudem. (10. října 2012) | foto: Reuters

Informaci dosud úřady nepotvrdily. Podle rozhlasové stanice Echo Moskvy tak tomu může být i proto, že trestankyně po přepravě do místa odpykání trestu nejprve absolvují zdravotní prohlídky a také se kontrolují jejich dokumenty, než je skutečně předají do trestanecké kolonie. To podle některých zdrojů může trvat i několik dnů.

Posledním pokusem právníků, jak odložit odjezd členek skupiny do kolonií, byla minulý týden podaná a obratem zamítnutá žádost moskevskému soudu.

Právníci se pokusili o odložení trestu do doby, kdy Naděždě Tolokonnikovové a Mariji Aljochinové vyrostou děti (více o této možnosti čtěte zde). Tolokonnikovová má čtyřletou dceru Geru a Aljochinová pětiletého syna Filippa. Předchozí žádosti, aby Pussy Riot odseděly trest v Moskvě, soud také nevyhověl.

Přátelé obou trestankyň si nyní alespoň na Twitteru stěžují, že punkerky odvezli "superdaleko od Moskvy", do "nejtvrdších táborů ze všech možných variant". Mordvinsko je prý hotové "vězeňské peklo". V Rusku je prý celkem 35 táborů pro vězeňkyně, z toho po dvou v Permském kraji a v Mordvinsku. Ale místní úřady se s odvoláním na ochranu osobních údajů zdržují upřesnění, kde punkerky jsou.

Kdo jsou Pussy Riot

Média tak jen odhadují, že je nejspíše čeká práce při šití či zpracování drůbeže, protože poblíž věznic se prý nacházejí textilky a masokombinát. Podle obránce lidských práv Lva Ponomarjova situace v ženských věznicích v obou regionech není dobrá, a to se z ženských táborů málokdy dostanou do světa stížnosti, protože je to uzavřenější svět a také tu panuje méně násilí než v případě káznic pro muže.

"Nechápu, proč je neposlali do ženského tábora v Možajsku (u Moskvy), stejně tak je nepochopitelné, proč je rozdělili. Jsou to Moskvanky a podle zákona je nelze odeslat daleko (od místa bydliště). Ale (úřady) pokaždé vymyslí, jak to udělat," podotkl.

Dívky byly odsouzeny na dva roky za výtržnosti v chrámu Krista Spasitele v únoru 2012. Představením punkové modlitby "Bohorodičko, vyžeň Putina!" se snažily poukázat na provázanost církve se státní mocí. Třetí členka Jekatěrina Samucevičová, původně odsouzená ke stejnému trestu, nakonec dostala dvouletou podmínku.

Odsouzené členky Pussy Riot u soudu

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Ženy jsou odolnější než muži. I během krize žijí déle, zjistili vědci

Italka Emma Moranová zemřela ve věku 117 let. Po ní se nejstarší ženou stala...

Společná studie dánských a amerických vědců ukazuje, že ženy jsou během období válek, hladomorů i epidemií odolnější...

Filipínská sopka chrlí popel a žhavé kameny, hrozí masivní exploze

Filipínská sopka Mayon se po několika letech klidu opět probouzí. Záběr je z...

Téměř 15 000 lidí již bylo evakuováno z oblasti okolo sopky Mayon na jihu hlavního filipínského ostrova Luzon. Vulkán...

Poplach pro stíhače. Britové a Belgičani startovali k ruským bombardérům

Ruské bombardéry Tu-160 v mezinárodním vzdušném prostoru směřovaly k...

Dvojice blížících se ruských strategických bombardérů Tu-160 „Blackjack“ v pondělí dopoledne zalarmovala britské...

Kompletní dětská výbavička za hubičku
Kompletní dětská výbavička za hubičku

Vše pro miminko pořídíte za výhodnou cenu v Bazaru eMimino.cz

Najdete na iDNES.cz