Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Trest pro ostřelovače vyměří Virginie

  7:38aktualizováno  7:38
Dvojice mužů, podezřelá ze série vražd v okolí Washingtonu, stane nejdříve před virginským soudem. Virginie patří ke státům USA, kde může padnout trest smrti. "Je přiměřené a nanejvýš důležité, že krajní tresty bude možné uplatnit na těch, kdo spáchali tyto zločiny," prohlásil americký ministr spravedlnosti John Ashcroft. John Allen Muhammad a 17letý syn jeho přítelkyně John Lee Malvo letos podle státních zástupců zabili během měsíce deset lidí.
Zadržený John Allen Muhammad

Zadržený John Allen Muhammad - Policie při pátrání po washingtonském střelci zatkla na dálnici nedaleko americké metropole dva muže. Jedním z nich je John Allen Muhammad, recidivista, který má podle vyšetřovatelů informace o záhadném vrahovi. Druhým zatčeným je podle místní televize Mohamedův nevlastní syn (24. října 2002). | foto: CNN

"Jsme přesvědčeni o tom, že první stíhání by se mělo uskutečnit v rámci těch jurisdikcí, které mají nejlepší zákony, které poskytují nejlepší skutečnosti a nejlepší rozpětí dostupných trestů," řekl ministr.

Podle Ashcrofta bude jednačtyřicetiletý Muhammad souzen v okrese prince Williama ve Virginii a Malvo stane před porotou ve virginském okrese Fairfax.

Muhammad a Malvo byli zadrženi přede dvěma týdny. V souvislosti se sérií washingtonských vražd je kromě federálního soudu obžalovaly ještě dva státy - Virginie a Maryland.

Ve Virginii obnovil americký nejvyšší soud trest smrti v roce 1976. Od té doby patří k těm americkým státům, které provádí nejvíce hrdelních trestů. Stát Maryland naopak popravy pozastavil.

Podle Ashcrofta může právě virginský tribunál soudit a vynést verdikt nad sedmnáctiletým Malvem, jako kdyby byl dospělý. "Mohl by být odsouzen i k trestu smrti," řekl. Marylandské i federální zákony naproti tomu trest smrti u nezletilých zakazují.

Ostřelovači začali zabíjet už loni
John Allen Muhammad a John Lee Malvo začali zabíjet už před rokem. Policie tak usuzuje na základě testů vražedné zbraně. Kulka z této pušky totiž loni 23. října zabila majitelku obchodu v Louisianě.

Pětačtyřicetiletou majitelku obchodu z louisianského města Baton Rouge zasáhla smrtící kulka do hlavy. Vrazi podle balistických zkoušek použili stejnou zbraň, která zabíjela v okolí Washingtonu. Žena byla také zavražděna ze zálohy jedním výstřelem, když po odchodu z práce nasedala do auta.

"Byly vydány zatykače na jedenačtyřicetiletého Muhammada a Johna Leeho Malvoa pro vraždu Hong Ballengerové loni 23. září," sdělil Pat Englade, velitel policie v Baton Rouge.

Právě tito muži podezřelí ze série vražd v okolí Washingtonu byli totiž tehdy v Baton Rouge na návštěvě u příbuzných, tvrdí vyšetřovatelé. V louisianském městě navíc podle CNN bydlí první manželka dvakrát rozvedeného Muhammada.

Ministerstvo spravedlnosti už kvůli sedmi vraždám Muhammada zažalovalo. Jméno Malvo nezmínilo, protože se jedná o nezletilého. V rámci federální legislativy tak nepodléhá trestu smrti.

Policie zatkla podezřelou dvojici na konci října. V jejich autě našla pušku Bushmaster XM15 ráže 5,56 milimetru, která mezi 2. a 24. říjnem usmrtila deset lidí a další tři zranila. Oba jsou také podezřelí z vraždy ženy 16. února v Tacomě ve státě Washington a několika dalších.

"Pokládáme je za podezřelé v případu série vražd v Marylandu, Virginii a Washingtonu," prohlásil šéf policie v okrese Montgomery Charles Moose, který koordinoval vyšetřování.

O odměnu se rozdělí více lidí

Úřady zvažují, komu připadne odměna 500 tisíc dolarů za pomoc při dopadení pachatele. Nejspíš se tato částka rozdělí mezi více lidí. Vyšetřovatelé vědí, kdo jako první telefonicky oznámil místo, kde
se nachází hledaný vůz s podezřelými. Jméno muže však nemůže být zveřejněno, protože je svědkem v jiném vyšetřování.

Naopak dobře známé je jméno muže, který také, i když později,
volal stejnou informaci policii ze svého kamionu. Jedná se o
řidiče Rona Lanze, který už poskytl médiím řadu rozhovorů. V těch uvedl, že se necítí být hrdinou a že o případnou odměnu se podělí s rodinami obětí.

Dvojice byla zatčena na odpočivadle
Muhammad byl zadržen spolu s Malvoem na odpočívadle dálnice v Marylandu, kde spali v autě. "Zbraň zabavená ve vozidle byla odborně určena jako vražedná zbraň," řekl Michael Bouchard z Federálního úřadu pro kontrolu alkoholu, tabáku a střelných zbraní.

Puška je civilní variantou vojenské automatické pušky M-16. Podle vojenských zdrojů získal Muhammad v armádě nejvyšší možné ocenění ve střelbě právě s M-16. Americké ministerstvo obrany už dříve oznámilo, že Muhammad se účastnil války v Perském zálivu jako příslušník ženijní jednotky.

Policisty na dvojici upozornil řidič, který si všiml dvou mužů spících na odpočívadle v autě odpovídajícímu popisu hledaného vozu, o němž krátce před tím informovala policie. Během zatčení byl na několik hodin uzavřen asi 11kilometrový úsek na dálnici u Baltimore asi 80 kilometrů severozápadně od Washingtonu.

Je za vraždami islám?
Za války proti Iráku v roce 1991 byl Muhammad vyznamenán a v roce 1994 odešel do výslužby. Konvertoval k islámu a změnil si jméno z původního John Allen Williams, napsal list The Seattle Times.

Deník s odvoláním na federální zdroje také napsal, že Muhammad a Malvo, který je občanem Jamajky, mluvili se sympatiemi o teroristech z 11. září. Podle úřadů však nic neukazuje na to, že by oba zadržení měli nějaké spojení s Al-Kajdou nebo jinou teroristickou skupinou. 

Dvaačtyřicetiletého recidivistu Johna Allena Muhammada policie původně hledala kvůli podezření, že by mohl mít o ostřelovači informace. Nakonec ho i s Malvoem zatkla.

 "Tajemný střelec už není na svobodě," oznámil poté bez dalších podrobností státní prokurátor Douglas Gansler.

Bush gratuloval policii

Americký prezident George Bush telefonoval šéfu policie v marylandském okrese Montgomery Charlsi Moosovi a blahopřál jeho vyšetřovacímu týmu. Mnoho rodin se díky vám zbavilo stínu strachu, řekl.

Posílali ostřelovači vzkazy
Šéf policie okresu Montgomery ve státě Maryland Charles Moose posílal ostřelovači vzkazy. Vyzval ho, aby navázal s policií přímý kontakt, a ujistil ho, že policie stále očekává, že se ozve.

"Mluvme přímo. Máme odpověď na vaše návrhy. Očekáváme, že nás budeš kontaktovat," řekl Moose a nabídl ustavení bezplatné telefonní linky a zřízení poštovní přihrádky, kam by mohl poslat nové vzkazy.

Moose také vyslovil větu, jejíž doslovné přečtení si prý odstřelovač přál. "Žádal jsi nás, abychom řekli 'ulovili jsme odstřelovače jako kachnu do smyčky'. Máme za to, že je pro tebe důležité slyšet, že to říkáme," řekl Moose.

"Každopádně chceme, abys chápal, jak je pro nás obtížné pochopit, co chceš, abychom dělali," dodal Moose. Nepřímo se omluvil, že policie neodpověděla na jeho předchozí pokusy o navázání kontaktu. Podle tisku ostřelovač rozčíleně uvedl, že se pokusil navázat kontakt šestkrát, ale policie nereagovala.

PŘEDCHOZÍ VÝVOJ

Hon na odstřelovače - nová TV reality show

Svědek o tajemném střelci lhal

Tajemný střelec si připsal devátou oběť

Ostřelovač zabil osm lidí za devět dní

Washingtonem otřásla vražedná loterie

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Mohou počítačové hry za vraždění v USA?

Bojím se stát živým terčem, přiznává žena

Boží kód používá zabiják i počítačoví hráči

Hokejista Bondra se strachuje o své děti

Film o vrahu-střelci
do kin asi hned nepůjde

Ostřelovač děsí
i Jágra a spol.

Poslední obětí řidič autobusu
V okolí Washingtonu zemřelo kvůli střelci deset lidí. Poslední obětí byl řidič autobusu. Od jeho praktik se však poslední útok odlišoval. Výstřel zazněl brzy ráno a navíc na autobusové zastávce. Zabiják dosud útočil zejména u obchodů a benzinových čerpadel.

Na místě střelby v Aspen Hill vyšetřovatelé podle listu Baltimore Sun našli několikastránkový dopis podobný předchozímu vzkazu, objevenému nedaleko místa útoku u Ashlandu.

Pisatel údajně žádal deset milionů dolarů a hrozil útoky na děti. Autor vzkazů žádal úřady, aby nejpozději do dvou dnů složily peníze na bankovní konto, jinak bude pokračovat v zabíjení.

V dopisech pohrozil i všem washingtonským dětem. "Vaše děti nejsou v bezpečí, ať se nacházejí kdekoliv a kdykoliv," citoval jeho vzkaz na tiskové konferenci policejní šéf Charles Moose.

Policie odmítla komunikaci po internetu
Střelec chtěl komunikovat přes internet. Policie odmítla a vyzvala ho, aby přestal s násilím, dokud úřady nezváží další postup. "Řekl jste, že se jedná o něco více než pouhé násilí. Čekáme, že se ozvete," vyzval Charles Moose vraha k jinému než elektronickému způsobu komunikace.

"Prozkoumali jsme všechny možnosti komunikace, které jste zmínil, a zjistili jsme, že není možné je splnit elektronickou cestou, jak jste žádal," odpověděl ostřelovači v televizi Moose.

Střelec nechal policii vzkaz
V restauraci, před níž ostřelovač v sobotu 19. října zasáhl sedmatřicetiletého muže, našla policie vzkaz s telefonním číslem. "Našli jsme vzkaz. Chceme s tebou mluvit. Zavolej nám na číslo, které jsi nám zanechal," vzkázal v pondělí šéf policie v Montgomery Charles Moose.

Už v sobotu se poblíž Dullesova mezinárodního letiště ve Washingtonu našla v bílém skříňovém nákladním automobilu vystřelená nábojnice. Policii na ni upozornil zaměstanec půjčovny automobilů, který ji objevil při čištění vozu.

Zabiják, na jehož hlavu vypsaná odměna dosáhla půl milionu dolarů, vraždil své oběti - zřejmě naprosto náhodně vybrané - jediným výstřelem od 2. října.

ÚTOKY PŘIPISOVANÉ STŘELCI

3. října, 8:12 - taxikář Prem Kumar Walekar, 54 let; zastřelen na čerpací stanici v Rockville, Montgomery County
3. října, 8:37 - Sarah Ramosová, 34 let; zastřelena před poštou v Silver Spring, Montgomery County
3. října, 9:58 - Lori Ann Lewis-Riverová, 25 let; zastřelena, když luxovala svou dodávku na čerpací stanici v Kensingtonu, Montgomery County
3. října, 21:15 - Pascal Charlot, 72 let; zastřelen, když postával na washingtonské ulici
4. října, 14:30 - třiačtyřicetiletá žena; postřelena na parkovišti obchodu ve  Fredericksburgu ve Virginii
7. října, 8:09 - třináctiletý chlapec; postřelen před školou v Bowie v Marylandu
9. října, 20:15 - Dean Harold Meyers, 53 let; zastřelen na čerpací stanici v Manassas ve Virginii
11. října, 9:30 - Kenneth H. Bridges, 53 let; zastřelen na čerpací stanici ve Fredericksburgu
14. října, 21:15 - Linda Franklinová, 47 let; zastřelena u obchodu s domácími potřebami ve Falls Church ve Virginii
19. října, 20:00 - sedmatřicetiletý muž; postřelený před restaurací v Ashlandu ve Virginii, v nemocnici zemřel
22. října, 06:00 - ráno zastřelil sniper řidiče autobusu v Aspen Hill. Ten se zřejmě chystal vystoupit z vozu. Čtyřicetiletý muž byl zasažen do prsou. Zranění podlehl v nemocnici.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...

Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

ANALÝZA: Drahoš drží trumfy v souboji se Zemanem, Babiš si toho všiml

Jiří Drahoš postoupil do druhého kola prezidentských voleb. V nich se utká se...

Náskok 615 946 hlasů, který měl prezident Miloš Zeman v prvním kole prezidentské volby před Jiřím Drahošem, je optický...

Další z rubriky

Spor s „Rakeťákem“ i covfefe. Donald Trump slaví rok ve funkci

Donald Trump

Donald Trump slaví rok ve funkci prezidenta Spojených států. V čele světové velmoci byl výrazný především na poli...

OBRAZEM: Američanky demonstrovaly za práva žen, hlavním terčem byl Trump

Tisíce lidí se v sobotu  po celých Spojených státech účastnilo druhého pochodu...

Desetitisíce lidí se v sobotu po celých Spojených státech účastnily pochodu za práva žen, který byl uspořádán v rámci...

Týden (pro)ruských dezinformací: Agentka KGB, Írán a nezdravá Ukrajina

Litevská prezidentka Dalia Grybauskaité na summitu lídrů osmadvacítky v...

Proruské dezinformace, dezinterpretace událostí či výroků i vyloženě falešné zprávy zaplavují Evropu včetně České...

Najdete na iDNES.cz