Trenéři jihlavské Dukly chtěli žáky ostříhané na ježka, rodiče jsou zděšení

  20:45aktualizováno  20:45
V hokejovém klubu Dukla Jihlava se řeší pozoruhodný spor o délku vlasů hráčů žákovského týmu šesté třídy. Trenéři František Zeman a Petr Svoboda přišli podle rodičů s nápadem, že jejich svěřenci se všichni nechají ostříhat na ježka. A kdo nepřijde s centimetrovým strništěm na hlavě, tomu neumožní trénovat.

Podle kouče Františka Zemana zhoršují dlouhé vlasy periferní vidění hráčů. Ilustrační foto | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Nařízení vzbudilo mezi rodiči dětí velké emoce. "To nemá v novodobé historii Dukly obdoby. Neděje se tak v žádném moderně smýšlejícím hokejovém klubu. Hraničí to s omezováním osobní svobody a šikanou našich dětí. Z tohoto nařízení jsme všichni zděšeni," zlobil se jeden z rodičů, jehož jméno MF DNES zná.

Připomněl, že Dukla dávno není výběrem vojáků základní služby. Proto nechápe, proč se do sestřihu dětí mají vrátit prvky vojenství. "Vždyť spousta českých věhlasných hokejistů včetně Jaromíra Jágra má také delší vlasy. A bruslí a střílí jim to velmi dobře," dodal.

Podle kouče Františka Zemana zhoršují dlouhé vlasy periferní vidění hráčů. "To bylo špatně pochopeno. Já to pouze doporučil některým hráčům. Nic víc v tom nehledejte. Už to považuji za uzavřenou kapitolu," řekl včera Zeman.

Druhý trenér Petr Svoboda, někdejší juniorský mistr světa a hráč Toronto Maple Leafs, přidal další důvod. "My jsme pouze chtěli, aby děti přišly ostříhané nebo upravené.

Bylo to údajně nedorozumění

Důvod? Máme o ně strach, aby se jim něco nestalo při tréninku. Děláme třeba opičí dráhu a pokud nevidí přes ofinu, tak se můžou zranit," popsal Svoboda s tím, že nechtěli malé hráče nijak šikanovat.

Děti podle Svobody trenérská slova špatně pochopily a doma je podaly jinak, než byla myšlena. Svoboda také podle některých rodičů používá na trénincích před dětmi sprostá slova. Sám trenér to ale odmítá. "Občas se rozčílím, to ano, ale vulgární nejsem," řekl.

Celý problém řešil na podnět rodičů i jednatel klubu Bedřich Ščerban na výboru Dukly. Oba trenéry si pozval. "Došlo k nedorozumění. My nemáme žádné právo něco nařizovat," konstatoval po setkání.

Podle něj šlo jen o doporučení, která mělo přispět k bezpečnosti dětí. A dodal, že bude stačit, když si malí hráči s delšími vlasy vezmou příště čelenku.

Část hráčů už se nechala ostříhat

Jenže mezitím už zašlo několik hráčů k holiči. Jejich rodiny měly obavy, že když hokejistu nepošlou pod nůžky, přijde vniveč jejich finančně a časově náročné sportovní snažení.

Podle rodičů to může narušit celý tým, když je část dětí po trenérských slovech nakrátko a zbytek hráčů s původní fazónou. "Jak potom chce hokejový trenér mládeže v takovém kolektivu trenérsky a pedagogicky pracovat? Je mi osobně velmi smutno, co je ještě v dnešní době, dvacet let let po pádu komunismu možné," shrnul jeden z rodičů.

Ščerban podle svých slov nikdy nemusel řešit stížnost rodičů, že by některý z koučů mládežnických týmů mluvil k dětem sprostě. "Chodím na kontrolu tréninků a sleduji, jestli trenéři plní naši stanovenou koncepci. S ničím takovým jsem se nesetkal. Kdybych něco takového zjistil, okamžitě zasáhnu," ujistil.

Naopak při hodnocení sezóny spolu s pedagogy ZŠ Seifertova podle jednatele zaznělo, že spolupráce s Duklou se zlepšila.

Autor:Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Mamba zelená, kterou odchytil herpetolog do boxu. (05.10.18)

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...

Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...Zeman opět v živém vysílání mluvil vulgárně. O ekonomických „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu opět mluvil vulgárně. Nejprve se ujistil, že...

Kvůli Zemanovým vulgaritám jsem chtěl vysílání ukončit, řekl moderátor ČRo

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v pondělním živém vysílání Českého rozhlasu označil solární barony za ekonomické zm*dy. A opět...

Mladík zavraždil na Krymu dvě desítky studentů, zřejmě ze zhrzené lásky

Ve škole na Krymu se střílelo. Policie čin vyšetřuje jako masovou vraždu. (17....

Ozbrojený mladík, který se údajně mstil za neopětovanou lásku, zabil ve škole v Kerči na anektovaném Krymu 19 lidí. Po...Další z rubriky

Hutka lže, řekl u soudu Srp. Požaduje omluvu za výroky o udávání StB

Žalovaný Jaroslav Hutka (vlevo) a žalobce Karel Srp u Obvodního soudu pro Prahu...

Soud začal projednávat spor bývalého předsedy Jazzové sekce Karla Srpa a písničkáře Jaroslava Hutky. Srp požaduje...

Peníze využívají na doučování i dopravu, šedesát Romů dostalo stipendium

Slavnostní předávání stipendií šedesáti romským studentům. (19. října 2018)

Peníze, podpora a kontakty jsou hlavními pilíři stipendijního programu organizace Romea, díky kterému můžou studovat...

Dispečer z loupeže století žádal miliony, soud rozhodl, že odškodné nedostane

Někdejší operátor bezpečnostní agentury G4S Antonín Saleta (na snímku) u...

Někdejší dispečer bezpečnostní agentury G4S Antonín Saleta nemá nárok na odškodné od státu za své stíhání v kauze tzv....Najdete na iDNES.cz