Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Třebíč se bude bránit opilcům

  20:00aktualizováno  20:00
Třebíč - Trpělivost s výtržnostmi opilců došla třebíčským radním. Stížnosti na jejich chování, nalévání mladistvým a poničené prostředí města hodlají řešit pokutami a úpravou otevírací doby restauračních zařízení. Jejich provozovatelé však takový postup odmítají.

"Někdy je hrozné, jaký hluk je v noci. A kdyby jen to, ale už kolikrát tady opilí vandalové zlámali stromy a zpřevraceli odpadkové koše. Ale co sem město dalo kameru, dost se to zlepšilo," řekla Marie Zvěřinová, která bydlí nedaleko nákupního střediska Vysočina v třebíčském sídlišti Hájku. "Opilcům, kteří vysedávají v prodejně vína, slouží průchod a okolí domů jako záchod. Radnice by s tím měla něco udělat," stěžuje si starší žena z druhého konce města, bydlící nedaleko Demlovy ulice.

Ředitel třebíčské městské policie Stanislav Mastný chce především zvýšit četnost kontrol restaurací. Přestože podle zákona nemůže město za nalévání alkoholu mladistvým provozovnu zavřít, je přesvědčen, že kontroly a pokuty budou účinným prostředkem k nápravě a zajištění veřejného pořádku. "Jestli se tam objeví městská policie čtyřikrát za noc, určitě se jim to nebude líbit. Už teď se někteří hostinští vůči výši pokutám, které jsou řádově v tisícikorunách, ohrazují. V preventivních kontrolách polevit nehodláme," upozornil Mastný.

Jako hlavní prostředek k potlačení rušení nočního klidu a výtržností však zvažuje radnice, po vzoru například Zlína či Frýdku-Místku, uplatnit vyhlášku omezující otevírací dobu provozoven. Její znění konzultovala s právníky a v nejbližší době by ji měla odsouhlasit rada města tak, aby ji mohli v září letošního roku schválit zastupitelé. "Jestliže rušení nočního klidu, znečišťování a ničení veřejného prostranství budou trvalejším jevem, zřejmě ji uplatníme," řekl Mastný.

Podle tajemníka radnice Rostislava Nováka je ale třeba upřesnit pojmy - mezi jinými takzvaný zvláštní režim, který může rada města svým rozhodnutím stanovit provozovnám, jenž nedodržují městskou vyhlášku. "Vyhláška se bude držet toho, co prošlo ústavním soudem, který takové snahy v jiných městech nenapadl a podobné vyhlášky potvrdil," doplnil. V některých městech se podle Mastného snaží provozovatelé restaurací obejít takovou vyhlášku tím, že o půlnoci zavřou a za deset minut otevřou znovu. "I na tuto variantu jsme mysleli a snad jsme řešení našli," dodal Mastný a bez podrobností uvedl, že další akce město plánuje ve spolupráci s republikovou policií.

Provozovatelé a majitelé restauračních zařízení v Třebíči chystanou vyhlášku spíše odmítají. Podle nich k problémům dochází až před jejich podniky, což oni sami těžko ovlivní. "S vyhláškou nesouhlasím, protože by se tím dalo různě manipulovat. Pokud by už nějaká vyhláška měla být, tak by měla platit v celé republice a ne, že si tady radní udělají něco svého," rozhořčil se Milan Diviš, který má v nájmu Restauraci Alfa. "Věci by víc prospělo, kdyby byla s městskou policií a úředníky lepší spolupráce. Kdyby přišli častěji, a to nejen na kontroly. Měli by si s námi o problémech povídat a společně hledat řešení," domnívá se Jiří Kopeček, majitele Restaurace, cukrárny a herny Vysočina. "Pokud ale vyhláška nebude zneužívána úředníky, tak by to nebylo špatné, některé podniky problémy opravdu mají," souhlasí Kopeček.

Nejenom Třebíč však má problémy s dodržováním veřejného pořádku. Například v Náměšti nad Oslavou řeší podobnou vyhláškou hlasitou hudební produkci. Ani zdejším provozovatelům se ale řešení nelíbí. "Asi dva provozovatelé chtějí po městu udělení výjimky," řekla tajemnice místního městského úřadu Jana Zigmundová.

Naopak v Jihlavě magistrát zatím žádnou místní vyhláškou provoz pohostinství, nalévání alkoholu mladistvým nebo otevírací dobu restaurací a hospod omezovat nemusí. Právní oddělení magistrátu však v těchto dnech připravilo návrh vyhlášky, vztahující se na dodržování veřejného pořádku při provozování hudebních produkcí. "Vyhláška upravuje pouze hudební představení, tedy živé koncerty a reprodukovanou hudbu. Při rušení nočního klidu hlasitým hovorem nebo křikem a hlukem se postupuje podle platných občanskoprávních a trestněprávních předpisů," uvedla vedoucí právního oddělení magistrátu Věra Hromadová.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...

ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Další z rubriky

Vyšetřování únosu Čechů v Libanonu je u konce. Policie případ odložila

Pětice Čechů unesených v Libanonu v červenci 2015.

Národní centrála proti organizovanému zločinu odložila vyšetřování případu pětice Čechů, kteří byli v roce 2015 uneseni...

Háčkovaná paráda zdobí ve Františkových Lázních stromy i Františka

Netradiční háčkovaná výzdoba v ulicích Františkových Lázní

Zajímavá tradice vzniká ve Františkových Lázních. Do slušivých háčkovaných oblečků tam odívají nejen symbol města,...

Vliv kotlů na znečištění ovzduší roste. Podle výzkumů konkurují průmyslu

(Ilustrační snímek)

Mezi zdroji znečištění ovzduší jsou stále viditelnějším hráčem. Podíl domácích topenišť na vypouštění škodlivin roste a...Najdete na iDNES.cz