Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Třebíč opraví prastarou kanalizaci

  20:43aktualizováno  20:43
Třebíč - Již v příštím roce by se oproti původním plánům pro rok 2004 mohla dočkat opravy třebíčská kanalizace, která se nachází v havarijním stavu. Město totiž získá 71 milionů korun z programu Evropské unie Ispa v rámci projektu Ochrana vod povodí řeky Dyje.

Částka činí téměř sedmdesát procent z celkové sumy, kterou bude rekonstrukce kanalizační sítě, jež v některých úsecích pochází i z 19. století, stát. Dalších sedm procent poskytne státní fond životního prostředí, deset uhradí svazek vodovodů a kanalizací a zbylých patnáct procent musí přidat město ze svého rozpočtu. „Je to velmi dobrá příležitost jak dosáhnout na peníze. Kdyby tato možnost nebyla, řešili bychom jen havarijní situace. Radnice na tak rozsáhlou opravu peníze nemá, " řekl tajemník třebíčské radnice Rostislav Novák.

O špatném stavu kanalizace svědčí i snímky pořízené v kanalizačních sběračích, kde je vidět, jak některé kanály propouštějí a jiné jsou úplně zborcené. V současné době se zpracovává studie jednotlivých akcí a prioritních kanalizačních úseků.
Podle Rostislava Nováka sem spadají například ulice Ruská či Bráfova a uvažuje se také o kanalizačním sběrači podél pravého břehu řeky Jihlavy. V době oprav, které by měly trvat tři roky, nebude podle tajemníka rozkopána celá Třebíč, ale skutečně jen opravované úseky.

Na opravu kanalizační sítě by také měly navazovat další související nutné akce, na které půjdou peníze z městské pokladny. Jedná se například o zbudování nových vodovodních přípojek, což je z hlediska úspor výhodné udělat právě v době, když budou rozkopané silnice. Připočítat se samozřejmě musí i následná oprava povrchů městských komunikací. „Investice to pro nás bude dost velká, ale udělat to musíme, protože nemůžeme čekat na to, až se někde na vozovce propadne auto nebo autobus, jako se to kdysi stalo v Brně," dodal Rostislav Novák.

V rámci projektu Ochrana vod povodí Dyje, který zahrnuje výstavby či modernizace ekologickéch staveb - čistíren odpadních vod, kanalizačních sítí, vodojemů a dalších vodárenských staveb, hodlá Evropská unie finančně přispívat městům a obcím České republiky ve třech etapách. V první etapě jdou peníze především na úpravy, modernizace či výstavby čistíren odpadních vod - na Třebíčsku se jedná například o Náměšť nad Oslavou a Moravské Budějovice. Na vyřešení problémů v oblasti zásobování vodou a jejího čištění se v rámci ojedinělého projektu mohou těšit obyvatelé nejen Třebíčska, ale i Žďárska, Jihlavska, Blanska, okresu Brno-venkov a částečně i Znojma.

"V naší ulici je několik kanálů propadlých, už by s tím měli konečně něco udělat. A jestli to tady kvůli opravě rozkopou, mi vůbec vadit nebude. Ráda to vydržím, hlavně, když se to opraví napořád," řekla Marie Marková.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...



U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...

ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Další z rubriky

Obce z Plumlovska čistotě přehrady dál věří, přispěly na boj proti sinicím

Po několikaleté přestávce je Plumlovská přehrada opět napuštěná a tamní voda je...

Obce v okolí Plumlovské přehrady, ve které se po očistě za miliony opět objevily jedovaté sinice, stále věří tomu, že...

PŘÍMÝ PŘENOS: Poslanci zvolí nového šéfa Sněmovny

Během ustavující schůze Poslanecké sněmovny dne 20. listopadu 2017 zasedli...

Poslanecká sněmovna má ve středu na programu důležitý bod. Zákonodárci budou volit jejího předsedu. Jediným kandidátem...

Člen ANO prodal přes tchyni pozemek Pardubicím, milion se vrátil pětkrát

Radnice v Pardubicích

V krátké době třetí velký skandál musí řešit politici z pardubického magistrátu. A do třetice jde o činnost městské...



Najdete na iDNES.cz