Auto na rallye u Lopeníku vyletělo z trati a zabilo čtyři diváky. (10....

Auto na rallye u Lopeníku vyletělo z trati a zabilo čtyři diváky. (10. listopadu 2012) | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Za smrt dívek při rallye v Lopeníku obvinili policisté mladého pořadatele

  • 470
Dvaadvacetiletý traťový komisař je jediným obviněným kvůli smrti čtyř mladých divaček při loňské rallye v obci Lopeník na Uherskohradišťsku. Hrozí mu až šestileté vězení. Jezdce Michaela Bartončíka, který dívky stojící těsně u trati při havárii smetl, policisté k trestní odpovědnosti hnát nechtějí. Pořadatelským školením prošly i samotné dívky.

Nehoda, která otřásla motoristickým sportem, se stala loni 10. listopadu. Při závodu Autogames rally show Uherský Brod vylétl vůz Mitsubishi Lancer Evo IX, který řídila dvojice brněnských právníků Michael a Josef Bartončíkovi, na kraji Lopeníku z cesty a zabil sedmiletou, dvě osmnáctileté a dvacetiletou dívku. Dvaapadesátiletou ženu těžce zranil, v nemocnici skončil i mladý pořadatel.

Právě dvaadvacetiletého muže z Lopeníku, před jehož domem k nehodě došlo, policisté po devítiměsíčním vyšetřování jako jediného obvinili.

Dívky, z nichž jedna byla jeho přítelkyně, za ním přišly a on je z místa bezprostředně u cesty, kudy závodní auta jezdila ve vysokých rychlostech, nevykázal.

"Podle trestního zákoníku šlo tedy zřejmě o nedbalost mladého traťového komisaře. I když do jisté míry udělaly chybu i divačky, že porušily předpisy a šly blíže k trati. Pokud by je však komisař včas vykázal do bezpečné zóny, tak jak mu to nakazují národní sportovní řády, k fatální nehodě dojít nemuselo," zdůraznila krajská policejní mluvčí Jana Macalíková.

Za usmrcení z nedbalosti a těžké ublížení na zdraví hrozí traťovému komisaři vězení na jeden rok až na šest let.

"O obvinění víme zhruba měsíc, víc jej ale komentovat nechci. Chci jen říct, že prostor před naším domem jako zakázanou zónu organizátoři závodu ničím neoznačili," sdělila reportérce MF DNES matka obviněného mladého muže.

Policisté při vyšetřování zkoumali i možnou vinu závodní posádky, která havarovala, nebo šéfů celého závodu.

"Vyšetřovatelé vyhledali a zajistili desítky stop, zadali sérii znaleckých posudků, při kterých se ověřovaly mimo jiné povětrnostní podmínky v době nehody, zjišťovali příčinu dopravní nehody, kontrolovali dodržení všech bezpečnostních pokynů a norem stanovených pro rallye," poznamenala Macalíková.

Jízda bratrů se podle policie zásadně nelišila od ostatních

Zodpovědnost za smrt mladých divaček podle policistů neleží na bratrech Bartončíkových, kteří s vozem havarovali.

"Nehoda sice vznikla jezdeckou chybou řidiče a podepsal se na ní i poryv bočního větru, jehož nárazy dosahovaly rychlosti až 61 km/h. Nicméně způsob jízdy jezdce se nijak zásadně neodlišoval od ostatních soutěžících. Navíc v tomto případě není možné vyvozovat odpovědnost posádky vozidla, protože šlo o řádně schválený závod na uzavřené trati s tím, že o bezpečnost v okolí se postará pořadatel," upozornila policejní mluvčí.

Podle zjištění policistů pořadatel celého závodu udělal pro bezpečnost v místě nehody maximum. "V nebezpečné blízkosti nesmí být žádní diváci. A zabezpečení samotného místa tragédie v Lopeníku bylo v souladu s národním sportovním řádem i propozicemi pro rallye," doplnila Macalíková.

Starosta: Hodili vinu na kluka, kterého školili pět minut

Policejní obvinění směřující pouze na mladíka hlídajícího prostor u trati vyvolalo rozporuplné reakce.

"Překvapilo mě to. Řekl bych, že vina byla spíš na straně pořadatele. Co vím, tak traťový komisař dostal pětiminutové školení, podepsal papír a tím to skončilo," řekl pro iDNES.cz starosta Lopeníku Antonín Dulínek.

Rodinu obviněného mladého muže označuje starosta jako velice slušnou.

"Totéž i ten kluk, nikdy nic nevyváděl. Teď je potrestaný na celý život. Vidím to tak, že se na něj vina spíš svalila," poznamenal Dulínek.

Školením prošly i usmrcené dívky, upozornil šéf závodu

S tím ovšem nesouhlasí šéf závodu Petr Bujáček.

"Všichni pořadatelé, kteří u nás byli, byli proškoleni podle stanov federace. Holky, které tam stály, se navíc také zúčastnily pořadatelského školení. Byly jako náhradnice. To, že šly právě tam, jsme nemohli ovlivnit. Byla smůla, že tam holky stály s ním a on nekonal," sdělil iDNES.cz Bujáček a doplnil, že po loňské události už neuvažuje, že by závody začal znovu pořádat.

"Moc se mi k tomu nechce vracet, ale pokud na to všechno doplatí jenom jeden slušný kluk, tak jsou u nás asi špatně postavené zákony," prohlásil otec jedné z usmrcených dívek.

Těsně po události bylo v Česku zrušeno několik soutěží rallye. Český Svaz rallye také posílil bezpečnostních opatření. Pořadatelé například jednotně značí okolí tratí, obyvatelé obcí jsou upozorňováni na konání závodů a byl také snížen výkon některých typů závodních aut.

"V zahraničí se zabezpečení rallye pohybuje zhruba na třetině našich požadavků. Všude se ale vychází z toho, že je každý divák za své jednání zodpovědný," citovala ČTK předsedu svazu Pavla Schovánka.

V minulém roce při rallye v Česku zemřelo celkem pět diváků a dva navigátoři. Letos v červnu zemřela při amatérské rallye u Adolfova na Teplicku čtyřiačtyřicetiletá řidička. Její spolujezdkyně skončila se zraněním v nemocnici.

Záběry z místa tragické nehody

10. listopadu 2012

, ,

Video